Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 19 hod

Zavážecí loďky. Proč jsou na spoustě revírů zakázané?

strunc 21. října 2020 0 komentářů

Poznávání

Trend zavážecích loděk je v České republice poměrně nový. Výhod mají plavidla mnoho, ale i přes to, že jsou neškodné, jsou na mnoha revírech zakázané. Kde je můžeme použít a kde nám naopak hrozí střet s Rybářským řádem?

Text: David Štrunc, foto: Miroslav Tryner

V pražské prodejně rybářských potřeb jsme se sešli s Miroslavem Trynerem, který se zavážecími lodičkami zabývá už řadu let a je ve svém oboru jedním z předních odborníků v České republice.

REKLAMA

V čem vidíte největší přínos zavážecích lodiček?

Jednoznačně ve snadném zavážení montáží. Stačí si porovnat, co musíte udělat, když chcete zavážet montáže na člunu a lodičkou. Člun musíte nafouknout, přinést k vodě, nasadit motor nebo vesla, baterku… A to vše zopakovat při odjezdu. Loďku jednoduše vyndáte z obalu, položíte na vodu a můžete zavážet.

Zavážecí loďka

Rozdíl bude asi i v ceně, že?

Určitě, zavážecí loďka dnes stojí od 13 000 Kč do 40 tisíc. Když to srovnáte s nákupem člunu, motoru, baterky, vyjde vám lodička jako jednoznačný vítěz. Nehledě na to, že dražší modely mají i echolot, GPS nebo autopilota, který vám krmení či montáž zaveze vždy na stejné místo.

REKLAMA

Mohu s lodičkou zavézt montáž na kterékoli vodě?

To bohužel ne. V současné chvíli je legislativa postavená tak, že zavážecí lodičku lze použít pouze na revírech, které mají výjimku a lze na nich lovit či zavážet s pomocí lodě.

Zavážecí loďka

To je značně omezující, napadá vás nějaké řešení?

Ano, je škoda, že takový pomocník se dá použít jen na pár revírech. Změna by byla určitě potřeba, nechtěl bych však měnit legislativu. Nejjednodušší cestou by podle mě bylo udělat výjimky u jednotlivých revírů.

Zavážecí loďka - vysílač

Čím vám nejčastěji argumentují odpůrci?

Hodně lidí si myslí, že pokud by se tato technologie povolila celoplošně, mohlo by to vést k lovení opatrných, generačních ryb, které se ukrývají dále od břehu, kam rybáři za normálních podmínek nenahodí. S tím úplně nesouhlasím, protože k tomuto účelu většinou slouží chráněné rybí oblasti a v nich samozřejmě lovit nesmíte.

Celou dobu se bavíme primárně o kaprařích. Může tuto technologii využít i jiný rybář?

Jistě, znám rybáře, kteří si takto zavážejí rybičky na candáty. Můžete tak zavést hrubší krmení při chytání na feeder. Loďku oceníte také tam, kde je hodně zarostlý břeh a vy zde nemáte možnost nahození. Je tichá, rychlá a nehrozí poranění vás ani živočichů ve vodě. Sám ji již řadu let používám a neumím si představit, že by mi na výpravě chyběla, přestože díky současnému nastavení si musím revíry na své výpravy důkladně vybírat.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled