Fotografie
FRGAL okomentoval Vše o rybaření ...
před 8 hod
Fotografie
STANÉK dal lajk diskusnímu vlánku Legální a důvěr...
před 19 hod
Fotografie
STANÉK založil otázku Legální a důvěr...
před 19 hod
Fotografie
STANÉK založil otázku nabídka od souk...
včera
Fotografie
Radim okomentoval Výroba umělecký...
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy: Štípaný univerzální prut Tokoz 1462

Marek iRybářství 12. srpna 2024 0 komentářů
pruty

foto: Lenka Hofmanová

Retro

S bambusovými a štípanými pruty se běžně chytalo až do 70. let minulého století, tedy ještě před padesáti lety. Mezitím se v poválečném období z důvodu nedostatku výrobní suroviny objevily pruty duralové a po roce 1959 pomalu, ale jistě začaly rybářský trh ovládat pruty laminátové. Štípané pruty mají však i po letech svoje jedinečné kouzlo, jako by v každém nechal výrobce kousek své duše.

text: Zdeněk Hofman

Štípaný prut je složený a slepený ze šesti trojhranných výřezů v celek. Slepený prut je zpevněný oviny hedvábnou nití a vyvázaná jsou i očka. Štípaný univerzální prut 1462 navrhoval vynikající rybář a spisovatel Ing. Zdeněk Šimek, který s výrobci rybářského náčiní spolupracoval a mnoho výrobků i testoval. Praktické poznatky a zkušenosti ho vedly k navržení prutu, který díky několika možným kombinacím při sestavování poslouží rybářům v různých způsobech lovu.

REKLAMA

pruty
Prut 1462 z katalogu z roku 1955, foto: Lenka Hofmanová

Původního výrobce, firmu Rousek Fishing Sport, ze 40. let minulého století nahradil v letech padesátých národní podnik Tokoz. Vylepšená verze Tokoz 1472 se dočkala dokonce i laminátové podoby. Od samého počátku byl tento prut lidově nazýván jako Šimkův prut.

Štípaný prut Tokoz 1462

Vhodnou kombinací lze z pěti dílů tohoto prutu vytvořit tři různé typy prutů.
1. typ
– třídílný, délka 300 cm, střední akce, síla konce špičky 6,5 mm, vhodný k chytání na plavanou.
2. typ
– třídílný, délka 270 cm, tvrdší akce, síla konce špičky 8,5 mm, vhodný k chytání na položenou.
3. typ – dvoudílný, délka 200 cm, tvrdá akce, síla konce špičky 12,5 mm, vhodný pro chytání na přehradách a těžkou přívlač.

REKLAMA

Délka složeného prutu: 1010 mm
Hmotnost prutu: 615 g
Síla paty prutu: 15,5 mm

pruty
Rukojeť s kroužky u 1462, foto: Lenka Hofmanová

Rozdíl mezi 1462 a 1472

Jedná se o stejný, avšak standardní model oproti luxusní verzi Tokoz 1472. Národní podnik Tokoz vyráběl hned několik variant různých prutů ve standardním a luxusním provedení, jako např. 1422 a 1432, 1427 a 1437, 1447 a 1457 atd. Největší rozdíl spočíval v držácích pro uchycení navijáků a typu oček. Standardní model 1462 měl rukojeť pouze z korku a k uchycení navijáku dva mosazné kroužky.

Očka byla drátěná můstková, jen vývodní a koncové s achátovou vložkou. Luxusní model 1472 se pyšnil korkovou rukojetí se šroubovitým držákem navijáku a všechna očka měl s achátovou vložkou.

Šroubovité držáky navijáku u 1472, foto: Lenka Hofmanová

Model 1462 na fotografii pochází z počátku 50. let, kdy prut vyráběl již Tokoz, což dokazuje logo na prutu. Jedná se o stejnou rybu z loga firmy Rousek, jen název se změnil na Tokoz. Národní podnik později své logo změnil na štiku. Dalším důkazem, že je prut ještě vyráběn ze skladových zásob firmy Rousek, je červený gumový špunt, značený Rousek Fishing Sport. Škoda jen, že nám prut nemůže prozradit, kolik krásných ryb zdolal.

Ohlasy čtenářů

Pan Ladislav Dlouhý z Jirkova mi nedávno přivezl slušnou hromádku historických navijáků a prutů včetně štípaného modelu Tokoz 1462. Bylo toho tolik, že přijel i se svojí paní Soňou, která taky rybaří.

rybář
Ladislav Dlouhý, foto: Lenka Hofmanová
rybář
Jindřich Synek, ročník 1898. Foto: archiv Ladislava Dlouhého

Pan Ladislav zavzpomínal: „Rybářské náčiní je po dědovi Jindřichu Synkovi, který se narodil v roce 1898, a tátovi Ladislavu Dlouhém, který bohužel zemřel ve 37 letech, když mi bylo dvanáct let. Děda rybařil nejčastěji na Ohři a rybnících v okolí Chomutova, kde chytil velkou štiku a mnoho kaprů. Táta zase rád chytal na rybnících kolem Litvínova. S dědou i tátou jsem chodil na ryby od dětství a láska k rybářskému sportu a přírodě mi vydržela dodnes. S manželkou Soňou máme rodinnou trampskou osadu Dvě kačky. Ve volných chvílích vyrážíme za rybami na Mušovskou nádrž, Nechranice, Lužnici či Berounku v Zadní Třebani. Chytáme všechny druhy ryb, stejně jako děda i táta, na které si často rád vzpomenu při čekání na záběr.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled