Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pstruh na grilu...
včera

Jak se stát rybářem?

Chcete se stát rybářem a členem Českého rybářského svazu? Cesta není vůbec složitá, skládá se pouze z několika kroků.

text: Marek Kožušník

 • Navštivte místní organizaci (MO) ČRS, zpravidla nejblíže místu trvalého bydliště (seznam všech MO ČRS najdete zde). Zde vám ve všem ochotně poradí a zodpoví veškeré vaše otázky.

 • Vyplňte a podejte u příslušné MO přihlášku za člena. Zaplaťte jednorázový vstupní peněžní příspěvek (zápisné). U většiny místních organizací činí zápisné pro dospělé 200 až 300 Kč, pro mládež a děti do 15 let je to výrazně méně – o výši rozhoduje příslušná MO ČRS.
Vzor přihlášky za člena ČRS. U každé místní organizace se může lišit.
 • Absolvujte test na přezkoušení uchazečů pro získaní kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku a přijetí za člena ČRS. Test se skládá ze základních znalostí z oblasti rybářství, biologie ryb a právních předpisů upravujících lov ryb.
  Zkušební testy najdete zde.
Jedna z otázek na přezkoumání uchazeče pro získání kvalifikace pro vydání rybářského lístku.
 • Na základě úspěšně absolvovaného testu vám MO vydá Osvědčení o získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku.
  Na jeho základě vám příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo obec s pověřeným obecním úřadem (v jehož obvodu má žadatel o vydání prvního rybářského lístku trvalý pobyt) vydá, po vyplnění žádosti a zaplacení správního poplatku, rybářský lístek.
 • Dále vám MO vydá členskou legitimaci. Při jejím vydání zaplatí žadatel zápisné a členský příspěvek.
  Děti do 15 let předkládají spolu se všemi žádostmi i souhlas oprávněného zástupce. Školení dětí probíhá většinou formou kroužků mládeže při MO, kde se jim věnují proškolení vedoucí.
Rybářský lístek, foto: ČRS
Členská legitimace, foto: ČRS

Po splnění všech těchto kroků si můžete u své MO koupit povolenku k lovu ryb na mimopstruhové nebo pstruhové rybářské revíry.

ČRS vydává několik druhů povolenek k lovu ryb s různým rozsahem platnosti. Nejširší platnost mají celorepubliková a celosvazová povolenka, následují územní povolenky jednotlivých územních svazů ČRS a místní povolenky na konkrétní rybářské revíry.

Další informace vám ochotně poskytnou na všech MO, sekretariátech územních svazů i sekretariátu Rady ČRS.

Povolenka k lovu ryb, foto: rybari-modrany.cz

Pak už zbývá jenom navštívit specializovanou prodejnu s rybářskými potřebami, kde vám jistě ochotně poradí při výběru rybářského náčiní, vybrat si rybářský revír k lovu ryb a nahodit udice.

Český rybářský svaz nabízí adeptům rybařiny možnost získání odborných znalostí a praktických zkušeností v rybochovné činnosti a na úseku ochrany přírody, čistoty vod a životního prostředí.

Vedle vlastního výkonu rybářského práva zajišťuje Český rybářský svaz pro děti a mládež také letní rybářské tábory, závody v lovu ryb udicí dospělých, dětí a mládeže, rybářské zájezdy a v neposlední řadě rybářské zábavy a plesy.

Po zavedení Rybářského informačního systému (pravděpodobně v listopadu 2023) se celý proces zjednoduší a mnoho kroků budete moci provést on-line.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled