Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

5 tipů pro podzimní přívlač

strunc 2. září 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: David Štrunc, foto: autor

1) Používejte fluorokarbon

Na podzim degradují řasy a sinice ve vodním sloupci. Vše sedimentuje a voda se tak krásně pročistí. Ryby snadněji prohlédnout naši lest a na umělá šidítka nezaberou. Je třeba na šňůru navazovat alespoň 50 cm fluorokarbonu. Ten nám pomůže při vytahování štik. Pokud použijeme fluorokarbon silnější než 0,30 mm, je hrozba překousnutí opravdu minimální. I přes tuto tloušťku je však ve vodě téměř neviditelný, takže se nemusíte bát, že vám přestanou brát okouni nebo candáti.

2) Přírodní vzory

Na podzim přestávají fungovat nereálné vzory nástrah. Malé rybky se s klesající teplotou ukrývají ve větší hloubce a dravci tak přicházejí o potravu. Je tedy dobré chytat na přírodní vzory, které jsou v čisté vodě dostatečně viditelné.

REKLAMA

3) Nebojte se větších nástrah

Ryby se v těchto měsících potřebují opravdu hodně nasytit, aby měly dostatek tuku a přežily dlouhou a studenou zimu. To nám rybářům hraje do karet. Zeptáte-li se jakéhokoli rybáře, který dravce loví, odpoví vám, že nejlepší čas pro lov je právě podzim. Tím, že jsou ryby rozežrané, reagují dobře i na velké nástrahy. Malá kopýtka a wobblery přijdou na řadu opět v zimě.

4) Vstávání ještě za tmy již není třeba

Ze zkušenosti musím říct, že i v podzimních měsících je rozdíl, jestli k vodě dorazíte s rozbřeskem nebo v jedenáct dopoledne. Nicméně rozdíl již není tak markantní jako v létě a i v odpoledních hodinách si můžete skvěle zachytat. Velmi výrazné je to u okounů, kteří berou většinou celý den.

REKLAMA

5) Nejdříve boleny a sumce

Se snižující se teplotou přestává brát bolen a sumec. Neříkám, že je nemožné ulovit sumce v prosinci, je to však velmi málo pravděpodobné. Proto doporučuji těmto druhům věnovat září a část října. Štiky a okouni na vás počkají až do prvních mrazíků, které jsou pro jejich lov nejlepší.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled