Stále častější problém, který je třeba začít řešit. Pro ryby a další vodní živočichy může nedostatek vody tekoucí přes korunu jezu znamenat pomalou a ošklivou smrt.

Text: David Štrunc, foto: Facebook.com

Nedodržování minimálních zůstatkových průtoků je problém několika posledních let. Jak proti tomu bojovat? Je třeba každý takový přestupek řádně zdokumentovat a nahlásit na příslušné orgány.

Pokud se s podobným přestupkem u vody setkáte, neváhejte se obrátit na Policii České republiky a následně na Inspekci životného prostředí, která musí každé hlášení prověřit.

Autor fotografií jezu v Bohdíkově pod svým příspěvkem uvádí, že se problémem začal zabývat i místní starosta. Doufejme tedy, že tento příběh bude mít pro rybáře a ryby šťastný konec.

Proč by měla téct voda přes jez?

Voda tekoucí přes jez se dobře prokysličuje, což je pro vodní organizmy, zvláště v horkých letních dnech, životně důležité. Navíc se v podjezí vytváří různě hluboké a silné proudy, které vymílají jámy, ve kterých se ryby mohou schovat.

Voda, která projde elektrárnou, je neokysličená a proud je natolik silný, že se v něm udrží jen některé druhy ryb. Hrozí také poranění nebo usmrcení ryb, které se rozhodnou pro poproudovou migraci a místo přes jez proplují přes elektrárnu.