Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 8 min
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Aprílová kaprařina: Jak vyzrát na rozdílné chování kaprů?

Marek iRybářství 21. dubna 2021 0 komentářů
pruty kaprařina

foto: Michal Kučera

Praxe

I když mnozí rybáři zahájili sezonu už v březnu nebo možná ještě dřív, pro většinu vše začíná až během dubna, když přijdou první opravdu teplé dny. Voda ještě bývá poměrně studená, ale délka a intenzita slunečního svitu už daleko markantněji probouzí podvodní život.

text: Michal Kučera

Kapři se začínají pohybovat po delších trasách. A zvýšený výdej této energie se pak projevuje i na intenzivnějším krmení.

REKLAMA

Duben přináší nejen aprílové počasí, ale stejně nevyzpytatelné je dopředu určit, jaká bude teplota vody. Jsou roky, kdy se dá v druhé půlce dubna v mnohých revírech koupat. A pak roky, kdy je voda i v pokročilé fázi tohoto měsíce ještě ledová jako ruské trenky.

Hádání ze skleněné koule

Prostě řečeno – naplánovat dopředu, jaké boilie, kolik krmení a jakou taktiku v dubnu použít, je často hádání ze skleněné koule. Proto je nutné rozhodnout se až na poslední chvíli, na základě aktuálních informací z daného revíru, nebo být připraven na všechny varianty. Je totiž obrovský rozdíl v chování kaprů v deseti a osmnáctistupňové vodě. V následujících řádcích zkusím popsat, jak postupovat v obou mezních situacích.

REKLAMA

Situace první: velmi chladná voda, nepříznivé počasí a neaktivní ryby

Použijte co nejméně krmení, ale o to atraktivnější. Na menších vodách to může znamenat jen hrst boilie na každý nához. Vybírejte dráždivé typy, k tomu maximálně lopatku drobného vařeného partiklu (řepka, konopí), popřípadě dvě tři koule method mixu.

trofejní kapr
foto: Michal Kučera

Do PVA můžete dát trochu drceného boilie, rychle rozpustné pelety a třeba Krill micromas, což je taková drobenka z mořských živočichů. Nástrahu zatraktivněte dipem, Fluo slimem nebo obalovacím těstem. Prostě tak, aby rybu zaujala. Doplňte ji plovoucím boilie nebo zkuste samotný pop up. Někdy je to nejlepší varianta, zvlášť když ho pokapete Fluo plasmou.

Zjemněte montáže, použijte o něco menší háčky a nastavte signalizátory na vyšší citlivost. Záběr může vypadat jako jedno nesmělé pípnutí, nebo ani to ne. Další návnadu dohazujte až po delší době, nebo po záběru.

Situace druhá – voda se otepluje, počasí je stálé a ryby jsou aktivní

Nebojte se krmit více! Na malých vodách to může být půl kilogramu až kilogram návnady na lovné místo, ale na větších a velkých je to jako nic. Abyste alespoň na chvíli u sebe ryby udrželi, potřebujete dostatek návnady.

Pokud nemáte tolik boilie, pomozte si partiklem. I když nejsem její velký fanoušek, tak v tomto období to může být i vařená kukuřice, například spolu s pšenicí. Na první den či dva? Proč ne. Každopádně by postupně mělo převažovat boilie, chcete-li se vyhnout nechtěným a malým rybám. Jeho výběr v teplejší vodě už je mnohem variabilnější.

I v tomto případě bych nástrahu nějak zatraktivnil, ať už dipem, nebo těstem. A nabízí se samozřejmě i plovoucí boilie a nastražení na panáčka, zjara mnohdy velmi účinné. Montáž lze použít jako v plné sezoně bez nějakých zásadních omezení. Doplňování návnady může být častější a výraznější.

kaprařská montáž
foto: Michal Kučera

Pokud se ryby krmí a je jich ve vašem okolí dostatek, nemusíte se bát, že byste je překrmili. Samozřejmě, pokud jsou vaše návnady kvalitní a dobře stravitelné. Nevařený partikl nebo nekvalitní levné boilie dokáže kaprům zabetonovat trávicí ústrojí na hodně dlouho. Snaha ušetřit se pak míjí účinkem.

Něco mezi tím

Popsal jsem vám dvě krajní situace, které vždy alespoň v některých dubnových dnech nastanou. V těch zbývajících je to něco mezi tím. Je pak na vašem odhadu a zkušenostech, abyste dokázali vyhodnotit aktuální stav věcí a zvolili takovou variantu, která bude v tu chvíli optimální. K tomu vám přeji hodně úspěchů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled