Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod

Aukce uměleckých děl přinesla Bečvě téměř 200 000 korun

Marek iRybářství 3. března 2021 0 komentářů
aukce Bečva

foto: Uměním za obnovu Bečvy

ČRS a MRS

Uměním za obnovu Bečvy. To je název benefiční aukce uměleckých děl, která trvala od 20. do 28. února 2021. Jejím účelem bylo vybrat peníze na obnovu řeky Bečvy, která byla postižena ekologickou havárií. „Vybralo se 197 018 Kč. Mile mě to překvapilo. Mám z toho radost, je vidět, že Valaši, a nejen oni, mají dobré srdce,“ říká pro iRybářství.cz Zbyněk Hanko, iniciátor aukce.

text: Marek Kožušník

V neděli 20. září minulého roku unikla do řeky Bečvy jedovatá látka a otrávila většinu živých organizmů na čtyřiceti kilometrech délky toku. Rybáři a další lidé, kteří pomáhali, lovili mrtvé ryby se slzami v očích. Viník se dosud nenašel ani nepřiznal.

REKLAMA

Bečva teče skrze naše srdce

„Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky,“ píše na facebookových stránkách projektu Uměním za obnovu Bečvy iniciátor aukce Zbyněk Hanko.

Peníze pro řeku

Proto se rozhodli uspořádat tuto dobročinnou aukci, jejíž výtěžek jde na transparentní účet Českého rybářského svazu č.: 35036038/5500 s názvem Bečva 2020, ze kterého bude obnova řeky financována.

REKLAMA

obraz z aukce
Autor díla z aukce: Johana Proislová

120 uměleckých děl

„Dražila se díla, která umělci věnovali Bečvě, vytvořili je na toto téma nebo chtěli jimi podpořit Bečvu. Bylo jich zhruba 120 – obrazy, sochy, skla, oblečení, cédéčka kapel a podobně. A výtěžek z prodeje těchto děl bude věnovaný Bečvě,“ uvádí ve videu Zbyněk Hanko. „Nejdražší dílo se vydražilo za 10 000 korun, byl to akryl na plátně 60×80 cm od Dalibora Krcha s názvem The Bečva strikes back,“ dodává pro iRybářství Zbyněk Hanko.

Dalibor Krch obraz z aukce
Autor díla z aukce: Dalibor Krch, The Bečva strikes back

Třináctiletá umělkyně

„Jedna z úplně prvních, kdo na aukci zareagovaly, byla třináctiletá holčička, která v nějakém počítačovém programu navrhla tři obrazy, jeden z nich byla smrtka, kostra, která si stěžuje, že ryby zrovna moc nemusí,“ popsal ve videu Zbyněk Hanko.

obraz aukce smrtka
Jedno z prvních děl do aukce Uměním za obnovu Bečvy od třináctileté umělkyně

Duše uhynulých parem

Svůj obraz z aukce má doma i Zuzana Martínková: „Dražila jsem několik děl, ale uspěla nakonec jen s jedním. Získala jsem obrázek „Latimerie podivující se“ od Terezy Šulákové alias Rez! Jde o trochu bizarně stylizovanou latimerii podivnou (jediný žijící druh pravěké lakoploutvé ryby), která proplouvá kolem „duší“ uhynulých parem z Bečvy. Obrázek mě zaujal svou originalitou a významovým přesahem.“

obraz aukce
„Latimerie podivující se“, akryl, tužka, fixa na sololitu 47 x 33 cm Autor: Tereza Šuláková alias Rez!

Bečva je varováním

Osud otrávené Bečvy sleduje Zuzana Martínková od začátku – a nejen proto, že sama rybaří. „Neprofesionalita vyšetřování, která zavání krytím pachatele, mě až děsí,“ vysvětluje Zuzana Martínková. „Jsem sice z Pardubic, ale příběh Bečvy mohl být stejně tak Chrudimky nebo Loučné. Proto by měla být Bečva varováním pro všechny, kterým záleží na naší přírodě,“ dodává.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled