Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Boilie vařím přímo u prutů! Šetří to čas i nervy

strunc 5. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Marek Čihula (SRŠ Vodňany), foto: autor

Boilie musíte na místě náležitě uskladnit, třeba i hlídat před myškami. A také se může stát, že jeden druh návnady vůbec nefunguje a vy vezete 10 kg kuliček zpátky s tím, že nevíte, co si s nimi počnete.

Také se ale může stát, že jeden druh funguje naprosto brilantně a v půlce výpravy vám na odlehlém místě začne docházet. I proto jsem začal, jako mnozí rybáři, někdy vařit kuličky přímo u vody.

REKLAMA

Všude to nejde, ale většinou ano

Když vařím boilie doma, musím na to mít čas. Nebo počkat, až bude o víkendu volná kuchyně a rodiče si přispí, abych neposlouchal štiplavé poznámky. Znám rybáře, kteří mají problémy i se zápachem. Možná se někteří právě usmívají a vzpomínají na tváře svých manželek.

Nyní k výhodám… Je to jednoduché. Na výpravě máte spoustu času. To je základ. Stačí si vzít pár kilogramů od vybraných příchutí a první dva dny zkoušet. Když zjistíte, co mají zrovna kapříci v oblibě, vyndáte rollbaly a dáte se do díla. Taky se stane, že ryby neosloví ani jediná z vašich kuliček, ale soused je se svými úspěšný.

REKLAMA

Jestli se vybavíte dostatečným množstvím surovin, můžete se přizpůsobit a jste zase ve hře. Nepotřebujete ani speciální pomůcky, jen se musíte smířit s ručním koulením, anebo se spolehnout na manuální pistoli. To ale není takový problém. Navíc ušetříte za elektřinu. Boilie z kotlíku nad ohněm jsou skvělé. Nikoho neotravujete, sami se nenudíte a můžete vařit třeba každý den po zavezení montáží.

Vždy máte čerstvé nástrahy

Ale neudělejte chybu v tom, že kuličky začnete vařit teprve tehdy, když máte zásoby na jeden den. Boilie potřebují, jak víte, chvilku vyschnout. Loni se mi stalo, že mě dva kamarádi požádali, abych jim uválel nějaké zajímavé boilie. Moc se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem jim vyhověl.

Oproti svým kuličkám jsem něco změnil, přidal polévkové koření, jedno aromatické ochucovadlo. Směs jsem obohatil i o klasické, na živiny bohaté, tekuté složky. Výsledkem bylo půl kilogramu kuliček, které v sáčku ležely asi dva týdny. Pak nám to u vody nějak nešlo a kdosi řekl, že bychom mohli vyzkoušet tu mou novinku. Byl jsem mírně skeptický.

Koncert

Jenže pak nastalo parádní kapří představení. Chytám na svazových vodách, takže nečekejte třicetikilogramová monstra, ale na nové kuličky kapři začali brát v poměru k ostatním 3:1. Většina ryb měla něco kolem 10 kg. I víc. Každé ráno nám nová zbraň dopomohla k pěkné rybě. Byli to samí vypasení fešáci, krásně zdraví a hlavně – svazoví kapři. Experiment se vyplatil.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled