Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 21 min
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Červnové Rybářství: Krátkodobé vs. dlouhodobé kaprařské výpravy

Marek iRybářství 26. května 2021 0 komentářů

foto: Martin Kašík

Praxe

Tentokrát se výrazněji zaměřím na vybavení, které s sebou k vodě vozím. A to jak při krátkých, několikahodinových akcích, tak i když vyrážím na delší výpravy. Nebude se rozhodně jednat o prezentaci výrobků určité značky, ale čistě o praktické tipy s hlavním cílem předat své osobní zkušenosti, které jsem za ty roky, co rybařím, nasbírala. Tento článek je určen primárně méně zkušeným rybářům nebo úplným začátečníkům, kterým by mé tipy mohly pomoci zpříjemnit čas strávený u vody.

text: Lucie Somolová

Nejprve si povíme pár tipů, jak se vybavit při opravdu rychlých, někdy i jen několikahodinových akcích, kdy je třeba využít každou minutu. Na tyto kratší výpravy k vodě volím v drtivé většině revíry, které dobře znám. Odpadává mi tím část poznávání revíru a již předem zhruba vím, kam bych si ráda sedla. Samozřejmě to úplně přesné místo si vždy vyberu až ve chvíli, kdy stojím na břehu a reaguji na danou situaci u vody.

REKLAMA

Hlavními aspekty jsou samozřejmě roční období, jakým směrem fouká vítr (pokud fouká) a počasí celkově. V neposlední řadě se rozhoduji i podle obsazenosti revíru – vždy se snažím být od lidí co nejdále, ale to při těchto krátkých výpravách jde většinou jen velmi těžko.
Velkým pomocníkem v tomto směru je rybářské kolečko. Tím už se dostáváme k prvnímu tipu, protože koupě tohoto „dříče“ byla snad má nejlepší investice do rybářského vybavení!

rybářské kolečko
foto: Martin Kašík

Na trhu je mnoho druhů a typů od všemožných značek, dokonce si je lidé vyrábí i svépomocí. Já v tomto směru volila skladnost, rozumnou velikost a praktičnost co se týče doprovodné taškoviny. Díky kolečku se mnohdy dostanu na místa, kam se rybářům bez tohoto pomocníka většinou nechce. Samozřejmě záleží na terénu, ale většinou to nějak zvládnu. Zmiňuji tohoto výtečného pomocníka u krátkodobých akcí, ale rybářský vozík využíváme i při přesunu na delší výpravy, protože to, co na něj s přítelem, který je rovněž kaprař, občas naložíme, je opravdu úctyhodný náklad. Jednoduše řečeno, kolečko vždy a všude.

REKLAMA

Další velmi užitečnou pomůckou, kterou s sebou pravidelně vozím i na krátké akce, jsou prsačky. A to hned z několika důvodů. Tím hlavním je asi možnost náhozu z vody. Někdo by mohl namítat, že při nahazování z vody dostanu svou montáž třeba jen o pár metrů dál, ale věřte, že někdy třeba i jen metr nebo dva mohou hrát velkou roli a tato možnost vás může dělit od toho, zda budete mít záběr nebo ne.

rybářský bivak
foto: Martin Kašík

A když už se vytouženého záběru od lepší ryby dočkám, můžu jít kaprovi trochu naproti, pohodlně ho podebrat a zvýšit své šance na úspěšné zdolání úlovku. V neposlední řadě prsačky využívám i při dokumentaci úlovků. Fotky pořízené ve vodě se mi líbí víc, zároveň je focení s kapitálním úlovkem ve vodě pro rybu zcela nejbezpečnější.

V dnešní době existuje několik podložek, které mohou plavat. V těchto chvílích také využívám plovoucí vážící sak, ve kterém rybu na krátkou chvíli uchovám a mohu se s ní dostat bezpečně na místo vytipované pro pořízení fotografie. Nemusím se tedy vůbec strachovat, že by mi ryba upadla nebo sebou nějak mrskla a tím se zranila.

Jak správně naplánovat dlouhodobou výpravu? Na co všechno se musí dopředu myslet? Co všechno je dobré připravit si doma před odjezdem? Jaké vybavení zpříjemní život u vody? Jak Lucie Somolová zakrmuje dopředu lovné místo? Proč s sebou nosí pantofle?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku června.

Objednat si ho můžete od 1. června také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled