Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

České týmy na jihu Čech zářily, získaly všechny cenné kovy

strunc 14. prosince 2019 0 komentářů

Novinky

Text: Jiří Marek ml., foto: autor

Závod se konal od 29. listopadu do 1. prosince na Výstavišti v Českých Budějovicích, kde ve stejném termínu probíhal také Jihočeský rybářský veletrh. Do haly T1 se sjelo mnoho rybářských vystavovatelů a rybářských osobností. Dorazila mnohonásobná mistryně světa a držitelka světového rekordu v Casting sportu Kateřina Marková.

Co je Casting sport neboli rybolovná technika?
Jedná se o sportovní odvětví rybolovu. Jednotlivé disciplíny dokonale prověří závodníkovy schopnosti v hodu na přesnost či do dálky, v muškaření a v dalších zajímavých, ale obtížných disciplínách.

REKLAMA

Do haly T2 se sjeli nejlepší závodníci a závodnice z České republiky, Rakouska, Německa a Švýcarska, aby zde poměřili aktuální formu ve dvou náročných disciplínách Casting sportu. Konkrétně se jednalo o arenberg a zátěž skish.

Arenberg
Disciplína hodu na plachtu o velikou 3,2×3,2 m s pěti soustřednými kruhy a černým středem o průměru 75 cm. Pokud závodník zasáhne střed, získává plných 10 bodů. Čím více se jeho zátěž při dopadu vzdálí požadovanému středu, tím méně bodů závodník získává. U arenbergu závodník kombinuje 10 hodů z různých vzdáleností a různou technikou hodu. Maximální dosažitelný počet bodů je 100. Závodník se snaží vždy zasáhnout střed plastovým závažím, tzv. kapkou o hmotnosti 7,5 g.

REKLAMA

Skish zátěž
Disciplína, při které se opět hází na terč o průměru 75 cm. Terč je však mírně nakloněn k závodníkovi. Závodníky čeká 20 hodů ze vzdálenosti 10 až 18 m a jedním přesným zásahem terče získává 5 bodů. Maximální počet bodů v této disciplíně je opět 100.

Většina závodníků ještě před slavnostním zahájením závodu věnovala několik posledních desítek minut poctivé přípravě a tréninku před startem.

V 8:30 závod začal a první závodníci si do svých bodovacích průkazů začali připisovat lepší i horší výsledky. V průběhu sobotního dopoledne bylo čím dál jasnější kdo postoupí do velkého finále.

Mezi šest nejlepších juniorů se do velkého finále probojovali: Milan Sepekář, Vojtěch Humpál, Josef Luxa ml., Kateřina Bílková, David Nejdl a Martin Radouch. Těchto šest českých závodníků nedalo konkurenci z okolních států šanci a dopředu bylo jasné, že triumf v kategorii juniorů získá český reprezentant.

Finálová šestice kategorie dospělých byla o poznání pestřejší. Do finále se probojovali dva Rakušané, jeden Švýcar a tři čeští reprezentanti. Jmenovitě Tomáš Spáčil, Josef Luxa, Christian Zinner, Jan Luxa, Markus Kläusler a Gerhard Lay.

Během finále šestice nejlepších startuje shodně a vítězí závodník s nejvyšším počtem bodů. V případě bodové shody rozhoduje rychlejší čas. 

Jako první atmosféru finále okusili junioři. Po úvodu a chybách soupeřů začalo být očividné, že za suverénním vítězstvím míří David Nejdl. David v čase 2 minut a 30 vteřin zvládl přesně zacílit všech 20 hodů a s plným počtem 100 bodů finále opanoval. Na druhém místě se s jednou chybou umístil Vojtěch Humpál, který byl těsně pronásledovaný Kateřinou Bílkovou. Ta se shodně jako Vojta dopustila jedné minely.

Vše nasvědčovalo tomu, že ve finále kategorie dospělých nás čeká ještě větší drama. A bylo tomu tak.

Napětí se dalo krájet až do posledního okamžiku. Dlouhou dobu to vypadalo na suverénní vítězství švýcarského závodníka Markuse Kläuslera. Ten se však čtyři hody před koncem dopustil chyby a pro vítězství si famózním výkonem došel domácí reprezentant Josef Luxa. Josef v průběhu finále sebejistě a s plným počtem 100 bodů roztleskal českobudějovické Výstaviště.

Aby toho nebylo málo, druhé místo (také s plným počtem 100 bodů) uzmul jeho bratr, čerstvý mistr světa v pětiboji mužů z letošního roku Jan Luxa. Na stupních vítězů tuto bratrskou dvojici doplnil jejich kolega z reprezentace Tomáš Spáčil, který se ve finále dopustil jedné drobné chyby. Ta ho stála vítězství, protože byl ve finále rychlejší než jeho sokové.

Rád bych poděkoval celému realizačnímu týmu ČRS MO Písek, který se ve spolupráci s DDM Písek a Výstavištěm České Budějovice postaral o precizní a kvalitně připravený závod.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled