Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 24 hod

Co by měl vědět každý začátečník: Lovíme z hrází rybníků

Marek iRybářství 21. října 2022 0 komentářů

foto: Wikimedia Commons

Rady začátečníkům

Asi před patnácti lety jsem lovil na Velkém rybníku u Kutné Hory na hrázi, kterou tvořila skála. Průzračně čistá voda umožňovala nádherný pohled na najíždějící kapry a později jsem mohl pohodlně sledovat i jejich záběry. Od těch dob lovím z hrází nejrůznějších rybníků tuze rád. Jsou to báječná místa.

text: Karel Netolický

Ušel jsem kus cesty a tyto lovy mě vyloženě obohatily a pohltily. A protože jsem zastáncem názoru, že konkrétní příklad je nejvýmluvnější, popíšu vám hráz Boršovského rybníka (revír MO ČRS Moravská Třebová), která může posloužit jako vzorek pro jiné, vám známé revíry.

REKLAMA

Kořeny skýtají bezpečí i úkryt

Je to zajímavá voda pod Hřebečským tunelem. Na Boršovském rybníku jsem vyzkoušel všechny lovné způsoby. Od lovu na angličák ve třímetrové hloubce, až po lov feederem i plavanou. Nejvíce mě zaujal lov na plavanou právě na hrázi. Boršovský rybník má kamennou hráz a na ní jsou vysazeny stromy, jejichž kořeny prorůstají břehem až do vody asi do vzdálenosti 1–2 metrů.

Podobných lokalit je u nás spousta

Kořeny tak vytvářejí přirozený úkryt pro ryby. Tato místa jsou od sebe vzdálena vždy několik metrů, pochopitelně to poznáte podle růstu stromů. A má-li rybář štěstí a zjistí, že lokalita nebyla řadu let vypuštěna, může se těšit na opravdu kapitální úlovky ryb, včetně dravců, kteří právě v těchto místech číhají na kořist. Když jsem uviděl, jak ryby do těchto partií rády zajíždějí, srdce mi jen plesalo. A pozdější lov mi moje pozorování jen potvrdil. Z hráze se prostě loví báječně.

REKLAMA

Zásady při vyhledávání a lovu ryb

Osobně se držím pravidla, že chci nejprve takřka perfektně poznat místo, kde budu lovit. Leccos jde odpozorovat, leccos si musíte i „osahat“ buď přímo ve vodě, kam člověk může vlézt, nebo za pomoci prutu a třeba olůvka. Sleduji i pohyb ryb a snažím se určit, kam pravidelně najíždějí.

S oblibou vnadím v blízkosti kořenů a těsně za nimi. Do krmení mi vždy ihned najela bílá ryba – nejvíce cejni v délce kolem 25–40 cm, po nich připluly plotice, ale těch bylo vždy méně. Mnohokrát jsem se v první fázi lovu radoval i nad cejny v délce kolem 50 cm. Pak připluli kapři. V kořenech se mi při chytání u kořenů na rybníku podařilo ulovit i krásné úhoře.

kresba: Karel Netolický

Když si jdu k vodě zachytat opravdu jemně, teda metodou lehké plavané, právě bílá ryba ulovená z hráze rybáři přináší úžasné zážitky a při lovu si navíc zdokonalí techniku. Rybářské revíry jsou ve většině případů zarybněny vedle obsádky kapra a dalších ušlechtilých ryb i právě překrásnou bílou rybou, která je zajímavá ze sportovního hlediska, ale i gastronomicky, přestože je v tomto pohledu podceňovaná.

Jaké náčiní použít?

Není to žádná věda… Postačí jemný plavačkový prut, splávek 1-1,5g, který vyvážíme bročky. Dále udice s návazcem 0,10 -0,14 mm, háček velikosti 10–12. Jako nástrahu lze použít vlastně cokoliv, osobně upřednostňuji bílé červy, kukuřici, těstovinové kolínko, rohlík, popřípadě jejich kombinace.

rybník
foto: Karel Netolický

Vnadím běžným kaprové nebo cejnovým krmením, které nestavuji namočeným pečivem a šrotem. Jako samostatnou návnadu někdy používám vařenou pšenic nebo kukuřici. A ještě jednou připomínám tu nejdůležitější zásadu… Pamatujte si, že ten, kdo pozoruje, také chytá!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled