Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
před 4 dny

Co by měl vědět každý začátečník: Průběžné splávky (1)

Marek iRybářství 30. června 2021 0 komentářů
rybáři

foto: Ivo Novák

Praxe

Neocenitelní, flexibilní a výkonní pomocníci. Přesto jsou průběžné splávky valnou částí rybářské obce přehlíženy. Za tímto nezájmem stojí ve většině případů dva faktory: neznalost a špatná zkušenost, popřípadě kombinace obou.

text: Jan Stluka

Nutno říct, že dobrých informací, z čeho a jak vyrobit funkční zarážku pro „klouzák“ není zrovna mnoho, respektive nejsou téměř žádné. O přednostech a záporech jednotlivých druhů splávků platí to samé.  

REKLAMA

splávek
foto: Ivo Novák

Začneme trochu obšírněji, aby se pro nováčky nestalo chytání s průběžnými splávky noční můrou… Největší přednost nefixovaného splávku spočívá v možnosti pohodlně lovit v podstatně větší hloubce, než vám dovoluje délka vašeho prutu. Tuto skutečnost oceníte nejen na velkých hloubkách, ale i při lovu pod ledem, kdy nástrahu spouštíte jen do metru, ale v ruce držíte proutek asi o polovinu kratší.

Spodem, vrchem, středem, nebo kolem

Tyto čtyři možnosti uchycení najdete v neuvěřitelně širokém výběru nejen balsových splávků.

REKLAMA

Spodní očko: Tento způsob navlečení na vlasec poskytuje nejvyšší komfort. Můžete kdykoliv měnit indikátor i metodu lovu. Záseky nejsou odporem splávků tlumeny. I vlastní škody způsobené přepravou se snižují na minimum. Výše uvedené řádky mohou platit pouze v případě, že na vlasec jako první navlečete malinkou karabinku. Omezení skýtá pouze tekoucí voda, pro kterou se dolní vodicí očko hodí nejméně. Nutno dodat, že „klouzáci“ si celkově s proudem nijak zvlášť dobře nerozumějí.

splávek
foto: Ivo Novák

Vrchní vedení: Jednička při lovech na řekách, kdy můžete bez problému zvedat volný vlasec z vody. Bohužel, o rychlé výměně, či změně metody se dá hovořit spíše v teoretické rovině.

Středem: Nabízí v podstatě stejné přednosti i omezení jako předchozí typ.

Kolem: Dvě i tři očka podél těla splávků zdobí jen několik málo typů. Aby fungovalo vše dobře, dílenské zpracování musí být absolutně kvalitní. Jinak na vás čeká spousta motání, rovnání, ohýbání a jiných trablů. Osobně se těmto rádoby specialitám raději vyhýbám.

Tvar a velikost průběžného splávku

 To ovlivňuje nástraha i samotné loviště. Úzké štíhlé typy se nejlépe hodí pro citlivé chytaní na kratší vzdálenost. Špatně snášejí vlny i nástrahy, které mění svůj objem. Baculatější typy nasazujte při lovech s rybkou, pečivem a rousnicí. Velmi dobře snáší i vlny.     

Zarážka

Naprosto zásadní a nutná pomůcka. Koupit se dají už hotové. Stojí pár korun a lidově se jim také říká „myší bobky“. Jde o kousky silikonu, navlečeného na drátěné či nylonové smyčce. Na první pohled nejste schopni odlišit kvalitní, tedy ty, které po vlasci posunujete vy, a ne hmotnost splávku, od těch nefunkčních.

Neuvěřitelný výběr i vysokou kvalitu nabízí firma D.A.M. Její černé, super pevné válečky dokáží udržet i velké štikové splávky. Určitě ale najdete spoustu dobrých výrobků i u jiných firem.

Jak na to?

Pracovní postup zůstává u všech výrobků stejný. Volný vlasec prostrčíte smyčkou a rukou na něj natáhnete silikon. Nic víc, nic míň. Pokud se rozhodnete chytat v hloubce deseti metrů, nezbývá vám než tuto vzdálenost doslova vyručkovat. Před tím ale doporučuji vlasce namočit, jinak ho můžete pěkně zkroutit.

rybářské splávky
foto: Ivo Novák

Tyto zarážky se dají využít i při tvorbě kaprových návazců, zvlášť tehdy, pokud na vlasovou udici navlékáte více kusů nástrah. Většími velikostmi se dají nahradit gumové korálky. Olovo může také nahradit silikon.

Zkrátka – znalost postupu navlékaní se vám bezesporu vyplatí. Téměř všichni ti, kteří se průběžným splávkům opravdu věnují, si zarážky vyrábějí sami. Existují stovky postupů i materiálů. V praxi si ale bohatě vystačíte s třemi následujícími variantami:

Nouzovka: Jde o kousek vlasce přivázaný soudkovým uzlem, který se dá posunovat i dotahovat, ke kmenovému vlasci. Nutno dodat, že stačí trochu síly navíc a z rovného vlákna máte nenávratně pokroucenou věc.

Gumička: Stačí klasická kancelářská, ale s nejužším profilem. Stačí ji jen přivázat dvěma uzly na kmenový vlasec a máte relativně slušnou, dobře klouzající, i když trochu větší zarážku.

průběžný splávek
foto: Ivo Novák

Optex: Jde o pogumovanou nit, kterou seženete v každé lepší galantérii. Špulka stojí asi dvacet korun a vydrží vám bez problémů i deset let. Sice netuším, k čemu byla původně vytvořena, ale pro mě má tato černá a úzká nitka cenu zlata. Uzly jsou malinké, dobře drží a neničí kmenový vlasec.

Velikost samotné zarážky si pohodlně korigujete počtem ovinů, které zajišťujete klasickými uzly. Vytvořit se tedy dá mikro varianta, která bez problému projde i těmi nejmenšími očky na matchových prutech, stejně tak můžete vyvázat monstrózní bambuli.

Základní informace jsou za námi, v příštím díle se blíže zaměříme na vlastní montáže i samotné možnosti lovu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled