Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
včera

Co dělat v zimě? Připravte se na novou sezonu!

strunc 5. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: autor

Kdo se chce oddávat sladkému nicnedělání a po příchodu z práce sebou sekne na divan, ať si to do sytosti užije. Chytrý rybář však nejen lenoší, ale i přemýšlí o časech hojnosti. A na ty musí být připraven. Už dopředu.

Oprava wobblerů

Zažil to asi každý. Jeden špatně vyměřený hod a z oblíbené nástrahy je rázem nepohyblivý kus dřeva. Někdy bolí více ztráta favorita, jindy spíše mrzí finanční stránka.

REKLAMA

Každopádně… Pokud na své nástraze ulomíte kupříkladu nořítko, ještě než ji s klením vyhodíte, prohlédněte si ji a zkuste opravit. Není to nikterak těžké. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí. Všechno, co budete potřebovat, určitě máte doma. Anebo to za pár kaček dokoupíte.

Základní je materiál vhodný k tvorbě nové náběhové lopatky. Musí být lehký, odolný, opracovatelný, dobře tvarovatelný, levný a snadno dostupný. Napsané to vypadá složitě. Jenže tohle všechno umí prachobyčejný předěl, popřípadě víčko z vaší plastové krabičky na vybavení.

REKLAMA

Musím se přiznat, že než jsem přišel na tento vskutku geniální nápad, vyzkoušel jsem desítky jiných variant, úkoloval jsem i kamarády všech profesí, truhláři počínaje a zubaři konče, rodinné příslušníky nevyjímaje. Dál budete potřebovat propisku. Silnější nůžky, kleště, kousek tvrdšího papíru a lepidlo, nejlépe na pružné spoje a samozřejmě odolné vodě.

Nejsložitějším krokem záchranné mise je odstranění poškozené lopatky. Naštěstí je většina wobblerů vyráběna z balzy, která je měkká. Takže vám stačí do kleští dostat i maličký kousek zlomeného plastu a tím chvilku páčit. Poté stačí trocha síly a máte připravený prostor pro opravu. Nyní na řadu přichází tvrdší papír, ze kterého si vystřihnete šablonu.

Ideální cestou je se snažit co nejvíce napodobit původní tvar nořítka. Jak délku a šířku, tak samozřejmě i tvar. Po chvilce stříhání a zkoušení nezbývá než obtáhnout vystřižený tvar na plast. Doporučuji propisku. Fixy (ani lihové) na něm nedrží. Finální podoba se dá vytvořit jen za pomoci silnějších kancelářských nůžek. Ještě než napevno přilepíte nový tvar, vyzkoušejte chod nástrahy. Pokud je vše, jak má být, stačí nanést vrstvu lepidla a chvilku počkat na vytvrdnutí a můžete znova vesele chytat.

Výroba přídavných trojháčků

Nejvíce je využijí milovníci větších gumových nástrah, zejména klasických kopyt. Speciálně při lovu štik díky této úpravě nebudou přicházet o záběry.

I když existuje celá řada způsobů, jak je vytvořit, osobně preferuji následující dva…

Lankový

Je stoprocentně odolný proti všem zubům. Nevýhoda je jeho životnost. Jedna nebo dvě ryby ho totálně zkroutí. Pro jeho výrobu budete potřebovat lanko, svorky, trojháčky a kleště. Nejdříve si vyberte nejčastěji používanou velikost gumové rybky a tu použijte jako mustr. Následně ustřihněte kousek lanka, provlečte ho trubičkou přes závěs, zpátky a ještě jednou. Pak už stačí je třikrát kovovou trubičku zmáčknout. Nepoužívejte zbytečně mnoho síly, tím ocelový drát jen rozlámete a zeslabíte. U trojháčku platí stejný postup.

Pletenkový

Jeho největší výhodou je velmi snadná a rychlá výroba. Díky svojí měkkosti absolutně narušuje chod nástrahy. Vydrží i několik kontaktů s čelistmi dravců s jedinou výjimkou. Tou je štika. Ta většinou nejprve vytrhne hrot háčku z gumy a druhým trhnutím hlavou ho překousne. Tuhle variantu spíše doporučuji při lovu opatrných candátů nebo okounů.

Z pletenky vytvořte smyčku odpovídající velikosti a zakončete ji dvojitým uzlem. Ustřižené konce zatavte zapalovačem. Pak stačí vytvořit dvě smyčky. Jedna drží háček, druhou zafixujte za hlavičku. A je hotovo. Návazec můžete kdykoliv sundat, ale při navázané udici nikdy nespadne. Hračičkové ho ještě můžou doplnit plavačkovou zarážkou, ta proces sundávaní a nandávání velmi zrychlí.

Dozbrojení kroužky… Speciálně delší nástrahy nebo ty největší ve vaší krabici si tuto úpravu zaslouží. Přidáním jednoho kroužku snižujete rybě možnost si vypáčit nástrahu s tlamy.

Výroba návazců z monofilu

Tyto krátké, česky řečeno, forpasy ocení především rybáři, kteří loví buď s hladinovými nástrahami nebo jerky. Pakliže si dají trochu práce s jejich výrobou, motání kmenového vlasce do trojháčků už bude minulostí. Jejich skvělé vlastnosti využijí i lovci, kteří rádi navštěvují leknínová pole, kde likvidují jedno lanko za druhým.

Postup i komponenty jsou stejné jako u lankového závěsu, jen ocel nahradí silný monofil zhruba o průměru 0,40 nebo 0,50 mm. Fluorokarbonům je lepší se spíše vyhnout, jsou dost tvrdé a náchylné k tzv. efektu paměti. Zkrátka – přinášejí více škody než užitku. Jak bylo uvedeno, tento návazec je skvělý pro takové nástrahy, jejichž délka i vyzbrojení háčky brání štice ho naplno na delší čas sevřít tlamu a v 99 procentech případů o nástrahu nepřijdete.

Rada na závěr

Jestli si budete vyrábět cokoliv z výše uvedeného, nešetřete na žádné součásti sestavy a kupte si vždy raději pevnější a dražší obratlíky a závěsy. Každý vyrobený kousek před nastražením určitě podrobte zátěžovému silovému testu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled