Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
před 10 hod
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
před 15 hod
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
před 22 hod
Fotografie
Radek okomentoval Kdy a kde je te...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Tření ryb...
předevčírem

Domaša, ráj velkých kaprů a sumců

strunc 17. srpna 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Vznešené pomenování si Domaša (správně Velká Domaša) zaslouží právem. V jejím povodí nejsou žádné staré ekologické přítěže, ba ani žádný významnější průmysl. S vodou z Velké Domaši se proto dlouho počítalo jako s perspektivním zdrojem pitné vody.

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Nádrž byla vybudovaná v letech 1962-1967 v součinnosti s vodohospodářskými úpravami na Východoslovenské nížině. Domaša leží severně od Vranova nad Teplou v Prešovském kraji u Ondavské vrchoviny. Leží na řece Ondava a nachází se jen 50 km severně od Zemplínské Šíravy.

REKLAMA

Vodní plocha tohoto kaprového revíru (4-3330-1-1) o rozloze 1422 ha (délka je téměř 15 km) s množstvím romantických zákoutí spolu s okolními lesy vytváří nádhernou přírodní scenerii. Čistá voda s množstvím ryb představuje i vhodné podmínky pro koupání i další rekreaci. Ale protože jsme rybáři, nejdůležitějším aspektem je pro nás právě lov. A ten tu bývá skvělý.

Vhodná místa najdete zejména na východní straně nádrže, západní část je z velké části pokrytá lesy, které dosahují až k vodní hladině. Ale kdo je rybářem – romantikem a vyhledává samotu, ten si právě na západní straně nádrže užije.

REKLAMA

Rybáři vyhledávají kupříkladu lokality Dobrá (tři sumci nad 80 kg), Nová Kelča, Valkov, Tíšava, pod Turanmi, nad Ondavou a poloostrov Krym, který je však během letní sezony beznadějně obsazený. V zásadě platí, že každá zátoka nádrže je vhodná k lovu kapra, štiky a candáta. Ulovíte tu samozřejmě i sumce.

Dlouholetý rekord drží štika, která měřila 137 cm a vážila 23,5 kg. Za zmínku stojí i bolen o hmotnosti 9,80 kg. Uloven zde byl dokonce sumec o hmotnosti 103 kg a délce 252 cm! Odborníci odhadují, že největší sumci by tu mohli vážit i 120 kg!

Do nádrže se v posledních časech vysazuje sedm až osm základních druhů ryb v různých věkových kategoriích. Skvělé životní podmínky tu našel třeba pstruh duhový, ulovení jedinci dosahovali hmotnosti až 2 kg.

V okolí nádrže je povoleno stanování, ubytovat se můžete v soukromých chatkách a ubytovnách, k dispozici jsou i hotely nižší a střední kategorie.

Kdo za rybami přicestuje autem, ten lokalitu najde snadno, kdo dává přednost železnici, tomu doporučujeme z vlaku vystoupit ve Vranově nad Teplou a odtud na místo pobytu pokračovat linkovým autobusem směrem na Svidník.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled