Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Drama při lovu žraloka: Rybářům ho na řece ukradl krokodýl

Marek iRybářství 10. března 2021 0 komentářů
žralok versus krokodýl

foto: Kennedy News & Media

Video

Dva australští rybáři zažili 21. února dobrodružství, na které nejspíš nikdy nezapomenou. Během rybolovu u pobřeží západní Austrálie nedaleko města Wyndham je o úlovek obral pořádně hladový krokodýl mořský. I když oba v divočině strávili třicet let, přiznávají, že se tak blízko ke krokodýlovi ještě nedostali.

text: Marek Kožušník

Geoff Trutwin a Nat Barnes měli právě na háčku unaveného žraloka černocípého, když se z vody vynořil krokodýl, bleskurychle chňapl po kořisti a snažil se žraloka stáhnout pod hladinu. Nadšení z úlovku vystřídal strach. Barnes, který právě držel prut, zkoušel krokodýla setřást, ale rychle pochopil, že tenhle boj nemůže vyhrát. Radši přeřízl vlasec a nechal predátora s kořistí odplout.

REKLAMA

Tihle krokodýlové se lidí vůbec nebojí

„Najednou se objevil a ve zlomku sekundy žraloka uchvátil,“ uvedl pro deník Daily Star Geoff Trutwin, který video natočil. „Tihle krokodýlové se lidí vůbec nebojí. Musíte si dávat pozor, jinak sami skončíte jako jejich potrava.“ Naštěstí šlo o mladého krokodýla, jinak mohlo setkání dopadnout mnohem hůř. „Byl dlouhý tak 2,5 metru. Je neuvěřitelné vidět zblízka něco tak mocného,“ dodal Trutwin.

Dokud vám neukousne nohu…

„Fotografuji divoká zvířata už třicet let, ale něco podobného jsem ještě nezažil,“ dodal Trutwin. Krokodýli mořští jsou podle Trutwina velice nebezpeční, chytří a rychlí. „Pokud třeba pravidelně chodíte na jedno místo u břehu, bude vás krokodýl pozorně sledovat a přibližovat se k vám. Jednoho dne bude těsně pod hladinou hned vedle vás a vy o tom nebudete mít ani tušení, dokud vám neukousne nohu.“

REKLAMA

žralok černocípý
Žralok černocípý, foto: Wikimedia Commons

Koho vlastně krokodýl rybářům ukradl?

Žralok černocípý (Carcharhinus limbatus) se vyskytuje v pobřežních vodách tropického a subtropického pásu po celém světě včetně brakického prostředí. Má mohutné vřetenovité tělo, špičatý rypec a protáhlé žaberní štěrbiny. Charakteristické je zbarvení cípů ploutví černou barvou. Je známý tím, že při útoku na hejna malých ryb vyskakuje nad hladinu. Dorůstá do délky zhruba 1,5 metru.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled