Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 46 min
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Dubnové Rybářství: Jarní kaprařina očima krásné rybářky

Marek iRybářství 30. března 2021 0 komentářů
rybářka

foto: Lucie Somolová

Praxe

Konečně jaro! Konečně se vše opět probouzí z té šedi a zimní liknavosti, konečně se nejen do lidí vlévá optimizmus a chuť užívat si život každou minutou. Jaro je navíc jedno ze dvou nejlepších ročních období pro lov kaprů.

text: Lucie Somolová

Pokusím se vám přiblížit svou taktiku lovu, se kterou za jarními kapry vyrážím. Stejně jako v zimě, i na jaře nebo v jakýkoliv jiný čas je nejdůležitější částí úspěchu lokalizace ryb. Je prostě zásadní lovit tam, kde se ryba zdržuje, kde se krmí nebo tam, kde třeba v určitou denní dobu migruje právě za potravou.

REKLAMA

Revír za rozbřesku

Důležitá je znalost revíru, tedy hloubek v daném místě, případně přítomnost nějakých vázek a podobně. Z těchto informací se dá odvodit, kde se ryba může nacházet. Dále je velmi důležité počasí. Především v jarních měsících má slunce ohromnou sílu a dokáže i s rybami opravdu zahýbat. Pokud si dáme tyto informace dohromady, vytipujeme si určitá místa a pak už není nic snazšího, než si některý den přivstat a být na břehu revíru již za rozbřesku.

krásná rybářka
foto: Lucie Somolová

Kdy se úspěch dostaví

Ryby o sobě v tento čas v drtivé většině případů dají vědět. Je třeba pozorovat vodní hladinu a všímat si každého detailu. Není náhodu, že když vidíte rybářská videa nejslavnějších značek, rybáři se v nich nebojí vyšplhat na strom, obejít si celý revír dokola a podobně. Snaží se jednoduše udělat vše, aby se jim podařilo ryby najít. Pokud se vám to podaří, ryby navíc budou v danou chvíli přijímat potravu a vaše nástraha bude správně odprezentována, úspěch se zcela jistě dostaví velmi brzy.

REKLAMA

Vnadit je potřeba s ohledem na teplotu

Nyní přistoupíme k samotnému lovu. Jaro obecně je celkem široký pojem. Pokud se budeme bavit o brzkém jaru, kdy například teprve rozmrzly stojaté revíry, taktika lovu bude zcela jistě odlišná od období, kdy je již opravdu tepleji a očekáváme, že ryba půjde brzy do tření.

Kdy s krmením šetřím

Když to vezmu postupně, tak během času, kdy zima pomalu přechází do jara, je to z velké části o zmiňované lokalizaci ryb, které ještě nejsou tolik aktivní, postupně opouští své zimoviště a především velmi rády vyjíždějí do mělčích partií revíru. Tam je láká sluníčko, které v těchto místech vodu prohřívá o něco rychleji. Ryba jednoduše vyhledává teplejší vodu. V tomto období ještě stále s krmením celkem šetřím, snažím se rybu spíše vyprovokovat, aby přijímala potravu, potažmo mou nástrahu.

Klíčem je pravidelnost

V okamžiku, kdy se voda již celkově značně prohřeje, je dobré hledět opět na aktuální počasí, ale nemusíte se již tolik obávat vydatně krmit. Klíčem je rozhodně pravidelnost, ryba je již velmi aktivní a vyhledává čím dál tím více potravy, je tedy dobré jí tu potravu nabídnout – naučit si ji na určitá místa, kde se může celkem snadno nakrmit a zde ji později i odchytávat.

jak chytat ryby
foto: Lucie Somolová

Zajímá vás, jaké používá Lucie Somolová nástrahy? Na jaké montáže nedá dopustit? Čím vnadí? Proč je jaro u kaprařů tak oblíbené? Jak využít teplotu a hloubku vody?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství, které bude na stáncích od začátku dubna.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled