Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
včera

Elektrárník na Svatavě vypustil nadjezí. Umírali lipani i chráněné ryby!

strunc 30. října 2019 1 komentářů

Novinky

Text: David Štrunc, foto: Silvie Havlíková

„V neděli 20. 10. jsme byli se synem muškařit na revíru Svatava 1 (433049), kde jsme potkali Míšu Baumgärtnera, který na celou záležitost upozornil jako první. Bydlí totiž nedaleko,“ popsala pro iRybářství.cz Silvie Havlíková, která vede rybářský kroužek Parmičky Sokolov.

V úterý ve 13.00 se stalo něco, co celou řeku na dlouhou dobu poznamenalo. Najednou bylo upuštěno celé nadjezí, což bylo údajně podle majitelky MVE plánované. Celá událost se odehrála u jezu přibližně 4 km proti proudu od obce Oloví.

REKLAMA

https://www.facebook.com/100005618448305/videos/pcb.1142135882650349/1142135535983717/?type=3&theater

Voda z nadjezí s sebou vzala mazlavé bláto, které usmrtilo mnoho ryb. Další ryby uhynuly kvůli rychlému poklesu hladiny. Pstruzi, lipani, chráněné vranky a mřenky neměli čas se stáhnout do hlubších úseků.

Celá záležitost se již řeší. MO Sokolov zaslala na ZÚS informace v sobotu 26. 10. „Odtud jsem se však dozvěděla, že na místě nebyl žádný úhyn ryb zjištěn. Tato odpověď mě zvedla ze židle,“ konstatovala paní Havlíková.

REKLAMA

„Poslala jsem fotografie z loňského upuštění a sami se můžete přesvědčit, jak velký je to rozdíl. Teď je bláto černé a mazlavé,“ popisuje.

Úsek přibližně 300 m od jezu je úplně mrtvý, tůňky jsou zanesené a srovnané sedlinou, celé dno je černé a jsou v něm uvězněné mrtvé ryby. Smutný pohled na ještě nedávno živou řeku…

„Bohužel můj pocit je stále stejný: zmar a bezmoc. Cítím, že se to celé pěkně v tichosti zapomene a jedeme dál,“ posteskla si paní Havlíková, která spolupracuje také s Janem Knapem ze sdružení Zachraňme lipana a pstruha.

V současné chvíli se čeká na odpovědi od institucí (AOPK, ČIŽP K. V. , magistrát města Karlovy Vary, MÚ Sokolov, MÚ Kraslice), do kterých byla zpráva o úhynu ryb zaslána. Zatím se bohužel žádná z nich nevyjádřila nebo jen přesunula problém na MU Kraslice.

„Uvidíme, co se bude v následujících dnech dít. Ovšem podotýkám, že škodu nikdo nesčítá, dokumentujeme jen my. A ryby slovujeme také jen my. Ve čtvrtek máme schůzi na MO Sokolov, kde jsme s manželem členy (sport a mládež), tam se budu hodně ptát,“ uzavírá paní Havlíková.

Stav v poledne 30.10.

Zápach je už menší a odtékající voda je čistá.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Toho dobytka co to zavinil bych zavřel, ale stejně se mu nic nestane,,,, všichni drží spolu, ale když rybář zapomene pean, tak by nejraději vzali papíry,,,,

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled