O vodních a větrných elektrárnách se mluví jako o zelené energii. Je tomu tak i ve skutečnosti? Co když kvůli elektrárně umřou desítky až stovky chráněných ryb? A kdo za tu pohromu může?

Text: David Štrunc, foto: Silvie Havlíková

„V neděli 20. 10. jsme byli se synem muškařit na revíru Svatava 1 (433049), kde jsme potkali Míšu Baumgärtnera, který na celou záležitost upozornil jako první. Bydlí totiž nedaleko,“ popsala pro iRybářství.cz Silvie Havlíková, která vede rybářský kroužek Parmičky Sokolov.

V úterý ve 13.00 se stalo něco, co celou řeku na dlouhou dobu poznamenalo. Najednou bylo upuštěno celé nadjezí, což bylo údajně podle majitelky MVE plánované. Celá událost se odehrála u jezu přibližně 4 km proti proudu od obce Oloví.

Zveřejnil(a) Parmičky Sokolov dne Pátek 25. října 2019

Voda z nadjezí s sebou vzala mazlavé bláto, které usmrtilo mnoho ryb. Další ryby uhynuly kvůli rychlému poklesu hladiny. Pstruzi, lipani, chráněné vranky a mřenky neměli čas se stáhnout do hlubších úseků.

Celá záležitost se již řeší. MO Sokolov zaslala na ZÚS informace v sobotu 26. 10. „Odtud jsem se však dozvěděla, že na místě nebyl žádný úhyn ryb zjištěn. Tato odpověď mě zvedla ze židle,“ konstatovala paní Havlíková.

„Poslala jsem fotografie z loňského upuštění a sami se můžete přesvědčit, jak velký je to rozdíl. Teď je bláto černé a mazlavé,“ popisuje.

Úsek přibližně 300 m od jezu je úplně mrtvý, tůňky jsou zanesené a srovnané sedlinou, celé dno je černé a jsou v něm uvězněné mrtvé ryby. Smutný pohled na ještě nedávno živou řeku…

„Bohužel můj pocit je stále stejný: zmar a bezmoc. Cítím, že se to celé pěkně v tichosti zapomene a jedeme dál,“ posteskla si paní Havlíková, která spolupracuje také s Janem Knapem ze sdružení Zachraňme lipana a pstruha.

V současné chvíli se čeká na odpovědi od institucí (AOPK, ČIŽP K. V. , magistrát města Karlovy Vary, MÚ Sokolov, MÚ Kraslice), do kterých byla zpráva o úhynu ryb zaslána. Zatím se bohužel žádná z nich nevyjádřila nebo jen přesunula problém na MU Kraslice.

„Uvidíme, co se bude v následujících dnech dít. Ovšem podotýkám, že škodu nikdo nesčítá, dokumentujeme jen my. A ryby slovujeme také jen my. Ve čtvrtek máme schůzi na MO Sokolov, kde jsme s manželem členy (sport a mládež), tam se budu hodně ptát,“ uzavírá paní Havlíková.

Stav v poledne 30.10.

Zápach je už menší a odtékající voda je čistá.