Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Hádka s rybářskou stráží aneb Nahazování do chráněného úseku

Michal Katuščák 9. ledna 2021 0 komentářů
úlovek

foto: Robert Němeček

Novinky

Předně bych rád řekl, že se naším prvním příspěvkem snažíme popsat krásu víkendového rybaření s celou rodinou. I nadále budeme stručně vážně i nevážně popisovat naše zážitky, prostředí, zarybnění a mezilidské vztahy na různých vodách ČR.

Text: Robert Němeček

Víkendové rybaření má svoji tradici. Pro rybáře je to ovšem výzva a někdy i těžký úkol, protože nejlepší výsledky se dosahují dlouhodobým zakrmováním. Fotografie mnohakilových kaprů téměř v každém časopise rybáře spíše kompromitují. 

REKLAMA

Nedávno mi jeden velký kamarád a rybářský fanda úplně natvrdo položil otázku, proč jsem vlastně ještě nechytil dvacetikilového kapra. Tenkrát jsem se dost červenal a slíbil polepšení se.

Čeho je dost, toho je příliš

Vyjeli jsme za jistotou… Rybníky soustavy Štít ve správě provozovatele v Chlumci nad Cidlinou jsou velmi dobře zarybněny a není velký problém zde ulovit kapry o hmotnosti kolem 15 kg. Na revíru B jsou k naší lítosti ulovení kapři zmrzačení přespříliš častou aplikací metody chyť a pusť.

REKLAMA

Ano, tento revír je pod obrovským rybářským tlakem. Bylo by rozumné tyto ryby vypustit do nějakého ochranného revíru k dožití. Někdy si myslím, že tento způsob lovu je pro tyto mrzáčky horší než metoda chyť a uď. Jsem vyznavačem zlaté střední cesty…

foto: Robert Němeček

Trofejní ryby by se měly vodě vracet v každém případě. Ulovíme-li menší rybu, kterou si chceme odnést, měli bychom ji co nejdříve a bezbolestně usmrtit. Ten, kdo s rybami kšeftuje, popřípadě je rozdává jako prezenty, se podle mě dopouští zločinu.

Na revíru B je vlastně problém ulovit kapra bez známky poškození. Na revíru A je situace lepší, zdejší kapři jsou ve skvělé kondici. Kapry o hmotnosti okolo 15 kg jsem zdolával vždy tak 30 minut a leckdy jsem měl štěstí, že jsem toho kterého bojovníka zvládl. Největší štěstí ale bylo, když jsem poznal štítského kabrňáka, porybného s přezdívkou Brčko. Falešný vrchní, to už tu bylo v osobě pana Abrháma. Možná, že jsem se setkal s falešným porybným. Kdoví…

Vylepšené granule

Jako úspěšnou návnadu pro lov kaprů na revíru Štít mohu doporučit granule – halibut. Postupoval jsem následovně:

Kupované granule rozemelu, přidám trochu vajec a směs povařím, aby nástraha na háčku vydržela déle. Jako úspěšnou metodu k rychlému setkání s porybným Brčkem doporučuji přijít s něčím novým, s něčím, s čím se on nikdy nesetkal.

Výjimečnost a kouzlo metody, na kterou jsem porybného ulovil, spočívala v náhozu z posledního možného lovného místa směrem do tzv. zakázaného území. Tento způsob je běžný třeba na Rozkoši, Mušově atd.

foto: Robert Němeček

Jenže jsem tím porybného ohromil natolik, že jsme pak spolu vedli spontánní hodinový rozhovor, který přilákal všechny rybáře z okolí. Měl jsem pocit, že jsme spolu hráli divadlo a naši diváci jásali a tleskali. V ten den jsem ale argumentoval tak dobře, že jsem zvítězil. Porybný mi rybářský lístek obohatil pouze o podpis v kolonce Zápis o provedené kontrole.

Pátrací akce

Po našem odjezdu prý ale následovala divoká pátrací akce s komandem rybářské stráže, která měla jediný úkol: Ulovit mě a ztrestat. Za pískotu kol automobilů pánové vyslýchali všechny rybáře na břehu a vyzvídali jméno a adresu rebela, tedy mě. Následovalo poselství o zákazu vstupu do této lokality. Jak to tedy vlastně je?

Rozhodli jsme se tedy obrátit se písemně na předsedu rybářského svazu v Chlumci nad Cidlinou, který nám doposud žádnou odpověď neposlal. Ještě jsem se nesetkal s tím, aby po kontrole rybářské stráže ukončené zápisem o provedené kontrole bez zaznamenání přestupku došlo k následnému přehodnocení stanoviska a k vydání zákazu vstupu k vodě.

Jsem toho názoru, že voda v neovladatelných vodách (kterými jsou pískovny a řeky) patří všem a rybářské právo musí být aplikováno podle zákona.   

Rozhodli jsme se tedy obrátit na patřičné ministerstvo a o výsledku vás rádi budeme informovat.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled