Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 11 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 11 hod

Hnízdění ryb na americký způsob

Marek iRybářství 1. října 2021 0 komentářů
tření ryb

Část hnízdní kolonie slunečnice pestré. Foto: Jozef Májsky

Poznávání

I když se nám při slově hnízdění nejspíš vybaví nějaký druh opeřence, je nutno říct, že kromě ptáků patří mezi „hnízdiče“ i některé druhy ryb. Rybáři dobře znají třeba naše dva dravce – candáta a sumce, kteří se vytírají do hnízd, obyčejně vystlaných úlomky vodní vegetace.

text: Jozef Májsky

Do reprodukční skupiny hnízdících ryb patří i nepůvodní slunečnice pestrá, která žije hlavně v teplejších oblastech naší republiky (jižní Morava) i okolních zemí.

REKLAMA

O tento introdukovaný druh se zajímám už přes čtvrtstoletí, sleduji jeho postupnou expanzi z Podunají výš proti proudu přítoků, především údolím Váhu, kde našel zalíbení hlavně v štěrkovnách. Na rozšiřování slunečnice severním směrem má zřejmě vliv i postupné oteplování podnebí.

slunečnice
Slunečnice pestrá. Foto: Zdeněk Drahokoupil

O tření tohoto vetřelce jsem už na stránkách Rybářství psal, proto se nebudu opakovat. Protože samci slunečnic budují svá hnízda na mělčinách v prohřáté vodě, lze se svatby těchto ryb zúčastnit bez toho, abychom se museli ponořit pod vodní hladinu. Pozorováním zásnubních her i samotného páření jsem dosud strávil pěknou řádku minut a dosud mě neomrzelo.

REKLAMA

Pozorování hnízd

V polovině července jsem v malé štěrkovně v katastru Beckova narazil v mělkém litorálu na desítky hnízd slunečnice. Hnízda jako miniaturní krátery svítila na už stabilizovaném (zřaseném) štěrkovém dně.

ryby
Tření páru slunečnice pestré. Foto: Jozef Májsky

Dosud jsem o takových velkých reprodukčních koloniích této ryby četl pouze v literatuře. Co mě na tomto hnízdišti slunečnice zarazilo nejvíce? Především miniaturní velikost ryb zapojených do reprodukce, z nichž pouze málokterá dosáhla velikosti prstu! Tento jev, který známe běžně z mnoha lokalit například u okouna, je podmíněný několika příčinami.

Zřejmě hlavní je skutečnost, že ryby nemají na lokalitě dostatek potravy, takže vytvoří zakrslou populaci. Vzniklou situaci ještě umocňuje nízká početnost dravých ryb, které by se postaraly o přirozenou selekci. Se zapojením mladých jedinců do rozmnožování se obecně setkáváme u expandujících druhů živočichů na okraji areálu druhu, což by mohl být i tento případ.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled