Fotografie
Ondřej okomentoval ODEMČENÝ ČLÁNEK...
před 26 min
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem

Jak se polyká žížala?

strunc 15. ledna 2020 0 komentářů

Šupiny

Autor: Stanislav Kovář, foto: pixabay

Poprvé jsem to viděl při rybářských závodech na pískovně kousek za městem. Dva kamarádi se ještě před zahájením závodů vsadili u stánku s občerstvením o deset velkých rumů, že jeden z nich nejen dá rousnici do pusy, ale že ji také pozře.

Podmínkou polykajícího byl jeden velký rum předem a jeden na závěr. To proto, aby alkoholem alespoň trochu umrtvil rousnici, která se mu kroutila v ústech. Nakonec ani jeden z nich neměl ze závodů nic. Až na to, že jim bylo hrozně zle.

REKLAMA

Jeden s jednou a druhý se dvěma rousnicemi v žaludku, které jim ochotně dodávali bavící se přihlížející rybáři (a oba posilněni dalším alkoholem), strávili zbytek dopoledne v trávě u stoky za stánkem. Alkohol a rousnice u nich po chvíli vyvolaly dávicí reflex a oni pak už jen odpočívali, nyní už s prázdnými žaludky.

Odpoledne po střídání se sice za pomoci kamarádů dostavili na svá místa, ale absťák vykonal své a tak místo toho, aby se věnovali rybolovu, spíše opět navštěvovali stánek a tak si jen umocnili opičku, o kterou se pokusili už brzo ráno.

REKLAMA

Ryby nežerou, tak budu jíst já

Já měl v té době dva kamarády rybáře, Honzu a Rudu, kteří se téměř pokaždé o závodech oddávali podobným radovánkám. Tak například Honza! I kdyby měl obejít celé závodiště, nelenil najít kamaráda Pepíka a připravit ho o dobrou svačinku. Ta se obyčejně skládala z kusu dobrého domácího uzeného a téměř čtvrtky čerstvé veky.

K tomu si Pepík s sebou nosil i skleničku doma nakládaných sladkokyselých okurčiček. Byl známý tím, že asi tak hodinu po zahájení závodů pojednou prohlásil ke svým sousedům: „Ryby nežerou a tak budu jíst já!“ a pustil se s velkou chutí do jídla.

O jeho obžerství si povídali i vrabci na střeše a věděl to samozřejmě i Honza. Proto si musel pospíšit, aby se k Pepíkovi dostal včas. Vybaven jednou obzvláště čilou rousnicí se ho hned po ránu vyrazil hledat. Pokud Pepík zahlédl Honzu dříve, než se k němu stačil potichu přiblížit, bylo mu jasné, co ho čeká a na dálku vykřikoval: „Ne, Honzo ne, dám ti všechno, co mám, jen mi ji neukazuj.“ Myslel tím samozřejmě rousnici, ke které ani jeden z nich jako rybář neměl žádný odpor. Záleželo ale na způsobu, jakým s ní přišli do styku, a v tomto případě měl navrch Honza.

Pokud se mu ale podařilo nepozorované přiblížit za Pepíkova záda, aniž by ten cokoliv zpozoroval, zastřeným a poněkud mumlavým hlasem ho oslovil: „Ahoj Pepo, jak se máš?“

„Ale jo, dobrý,“ odpověděl Pepík. To bylo zpočátku, kdy ještě nevěděl, co ho čeká. Honza se pak rychle posadil vedle něho a s úsměvem nechal z pravého koutku úst vylézt kroutící se kousek rousnice. Tu měl podle toho, co říkal, na zahřátí pod jazykem, aby se pak na háčku lépe vyjímala. A opravdu to fungovalo! Nejenže se rousnice pak ještě dala použít jako nástraha, ale většinou znamenala pro Honzu i úlovek pěkného kapra ještě během závodů a navíc se ještě zadarmo dobře najedl!

A svačinku budeš?

Ovšem nešťastnému Pepovi každý rok tato scénka připravovala dlouhé minuty úporného zvracení u strouhy za cestou a na jídlo neměl ani pomyšlení. Honza si ještě vychutnal ten správný okamžik. Když se pak Pepa vrátil celý bledý, škodolibě se zeptal: „Nechtěl bys něco teplého ze stánku? Víš, třeba buřtíka s hořčicí?“ Pepan reagoval jen bolestivým zasténáním a hlesl, že ani náhodou a že je mu zle. „Tak to asi nebudeš jíst ani svačinku, viď?“

„Hele, Honzo, vezmi si ji a zmiz!“

Tato scénka se opakovala několik let za sebou. Je pravda, že rousnici Honza před tím, než ji vložil do úst, lehce protáhl mezi třemi prsty, aby jí zbavil slizu a nečistot, ale i tak to byla hodně silná káva.

Kam se ale Honza hrabal na Rudu! Ten sice nepřipravoval své kamarády o svačinu, ale dokázal najednou spořádat i deset rousnic za sebou a každou z nich spláchnout velkým rumem. Je zřejmé, že ti z vás, kdo povídání dočetli až sem, máte silný žaludek a myslím si, že jste dobře připraveni na všední život u vody, kde se můžete setkat i s mnohem horšími situacemi.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled