Chtěli byste začít chytat ryby, ale nevíte jak si zařídit povolenku? Poradíme, jak na to.

Text: redakce, foto: pixabay

Stejně jako u řidičského průkazu, i zde se musíte naučit na test. Ten má dvě části: 1. otázky z rybářského řádu, 2. poznávání rybích druhů.

Testy nejsou extrémně těžké, takže se nemusíte bát, že učením strávíte několik měsíců. Pokud si chcete své vědomosti ověřit, můžete použít cvičné testy na stránkách Českého rybářského svazu.

Pokud už máte rybářské znalosti dostatečné, zajděte do nejbližší místní organizace (MO). Pokud nevíte, kde MO najít, pomůže vám tato mapka. Zde, po úspěšném absolvování testu, dostanete potvrzení, které odnesete na obecní úřad v místě trvalého bydliště.

Po předložení potvrzení vám bude vystaven rybářský lístek. Můžete si vybrat, na jak dlouho jej chcete. Poměrně nově si ho můžete zařídit dokonce doživotně. Ceny rybářských lístků jsou shrnuty na stránkách Ministerstva zemědělství. Zmiňované doživotní období stálo v roce 2020 tisíc korun.

S platným rybářským lístkem se pak vrátíte zpátky na místní organizaci, kde vám po jeho předložení prodají povolenku (pstruhovou, mimopstruhovou nebo obě) k lovu a vydají členskou legitimaci. Členem se stát samozřejmě nemusíte, ale budete mít o poznání dražší povolenku.

A můžete vyrazit k vodě!

Rekapitulace:

  1. Absolvování testů v nejbližší místní organizaci.
  2. S potvrzením o úspěšném absolvování testu zajdete na obecní úřad pro rybářský lístek.
  3. S rybářským lístkem se vrátíte na místní organizaci pro povolenku k lovu.