Fotografie
Damian založil otázku I am a private ...
před 7 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 6 dny

Jak ulovit mníka

Marek iRybářství 31. října 2023 5 komentářů
mník

Jednovousý tulák, foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Podzim je tady. Padající listí pluje řekou a komplikuje lov. Zejména příznivci přívlače bývají touto dobou nešťastní. Ryby se stěhují do hlubších úseků, kde přečkávají zimu.

text: Zdeněk Hofman

S klesající teplotou vody ztrácejí kaprovité ryby svoji aktivitu, zatímco jiné druhy naopak ožívají. Mezi studenomilné druhy patří třeba okouni, candáti, štiky nebo pstruzi. Naopak sumci přestávají brát úplně.

REKLAMA

Jednovousý bandita

Asi největším labužníkem, kterému v mrazivé vodě chutná, je mník jednovousý. Tato ryba z čeledi mníkovití se zbarvením na první pohled podobá sumci velkému. S velikostí je to už bohužel horší. Na rozdíl od sumce mníci dorůstají průměrné hmotnosti okolo 0,5 kg.

Zejména v minulosti se běžně lovily mnohem větší kusy, ty časy jsou však už nenávratně pryč. V padesátých a šedesátých letech minulého století se mníci hojně lovili třeba na Lipně a některé úlovky byly vskutku kapitální. Velcí mníci měřili i přes sedmdesát čísel a vážili 2–4 kg.

REKLAMA

I dnes se dají takové kusy chytit, jedná se však o ojedinělé úlovky. Mník je v našich vodách poměrně hojnou rybou – vzhledem ke skrytému způsobu života, a hlavně netradičnímu chování bývá rybáři spíše opomíjen.

Mník a úhoř

Mník je podobný i úhoři. Svým chováním se tomuto tulákovi skutečně hodně podobá. Netáhne sice do Sargasového moře a většinou ani moc nemigruje, žije však stejně skrytým způsobem života. Během dne je zalezlý pod kameny nebo v kořenech a na lov vyráží za soumraku. Podstatný rozdíl mezi těmito rybami je hlavně v oblíbené teplotě vody a ročním období.

Úhoř miluje letní bouřky, zatímco mník zimní plískanice. Všeobecná doba hájení mníka je od 1. ledna do 15. března. Na mnohých revírech je však doba hájení posunutá od 1. listopadu a někde je navíc i zvýšená míra z 30 cm na 40 cm. Je proto důležité pečlivě prostudovat Rybářský řád a až pak vyrazit na lov.

Jaké použít náčiní?

V dnešní době je třeba brát lov mníka jako sportovní zážitek. Rozhodně nestojí za to lovit tuto tajuplnou rybu pro zpestření jídelníčku. Většina úlovků se pohybuje v rozmezí 30–40 cm a zabíjet takovou rybu je věčná škoda. Při cíleném lovu líčím na mníka vždy u dna, ideální metoda je proto položená. Úspěšná je i plavaná při dně.

rybářské vybavení
Snad dnes připlavou. Foto: Zdeněk Hofman

Ve tmě však bývá tato metoda dost komplikovaná, protože často lovím v terénu s hustým křovím a v silném proudu nebývá nouze ani o vázky. Velkou výhodou plavané je fakt, že prochytám mnohem větší plochu než při položené. Přesto je však lov na těžko mnohem praktičtější. Náčiní nemusí být nijak extra těžké, velmi často chytám na feeder s vlascem 0,20 mm.

Výborné jsou teleskopické pruty, které si přivezu k vodě už navázané a nahodit tak můžu během minuty. Ideální je mít připravený alespoň jeden náhradní prut. Převazovat utržený prut v dešti, větru, a ještě k tomu za tmy? To je přece zbytečná ztráta času. V zimních měsících je lov povolený pouze do 18 hodin, a to je žalostně málo.

Mníci začínají brát až za soumraku, tedy po 16. hodině. Na rybolov mám necelé dvě hodiny, proto musím co nejefektivněji využít každou vteřinu. U skládacích prutů používám vlasec o síle 0,25–0,30 cm. Koncová montáž je stejná jako při lovu úhořů. Olovo používám průběžné na karabince, aby šlo během lovu podle potřeby rychle měnit.

mník
Krásné zbarvení. Foto: Zdeněk Hofman

Háček je nejlepší střední velikosti, musí se na něj nechat napíchnout celá rousnice, popřípadě menší rybička. Nezbytné je chemické, či jiné světýlko na čihátku nebo špičce prutu. Záběr se projevuje klepáním špičky feederu nebo poskakováním čihátka. Se zásekem nemá smysl příliš otálet.

Mník je velký žrout a nástrahu zhltne celkem rychle. Při zdolávání se snažím dostat rybu co nejdříve na hladinu a do podběráku. Při jakémkoliv zaváhání hrozí její ztráta. Mník se dokáže ve vteřině zamotat do kořenů nebo zajet pod břeh.

Kde mníka hledat?

V posledních letech se pravidelně vysazuje téměř po celé republice, a to nejen do velkých řek, ale i menších přítoků. Cenné informace získáme u rybářských hospodářů a pochopitelně na internetu. Právě hledání a pátrání po vhodném lovišti patří k napínavé součásti lovu. Jak jsem už psal, nemá cenu cestovat za touto tajemnou rybou příliš daleko.

Nejlepší je začít pátrat ve svém okolí. Mnoho dvouhodinových lovů vyjde naprázdno a je dobré navštívit místo opakovaně. Jezdit třeba 100 km na vyhlášený flek úspěch nezaručí. I mníci mají svoje dny. Mnohokrát se vrátíte ze stejného místa s prázdnou a pak to najednou přijde. Jednovousí labužníci připlavou a začnou brát jako diví, jeden za druhým. To jsou okamžiky, které stojí za to plahočení, beznaděj a zimu.

Mník je zajímavá a poměrně hojná ryba, která však pozornosti většiny rybářů uniká. Zkuste ho chytit!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (5)

  1. Jako vždy Zdendo pěknej příspěvek a bezva čtení. Dík lemmoun 🍻

    1. Je to tak, články pana Hofmana jsou parádní.

      Trochu mě překvapilo, jaká debata se ohledně lovu mníků objevila na Facebooku. Mnozí tam totiž argumentovali tím, že je krajně neetické psát články o lovu ryby, která je celoročně hájená. U mníka to ovšem, podobně jako u jesena, je naprosto opodstatněné…

  2. Říše
    živočichové (Animalia)
    Kmen
    strunatci (Chordata)
    Podkmen
    obratlovci (Vertebrata)
    Třída
    ryby (Osteichthyes)
    Podtřída
    paprskoploutví (Actinopterygii)
    Řád
    hrdloploutví (Gadiformes)
    Čeleď
    mníkovití (Lotidae)
    Rod
    mník (Lota)
    Prosim mnik neni treskovita ryba jiz minimalne 5 let, spis dele! Prosim o dostudovani, kdyz jste renomovany rybarsky internetovi magazin.

    1. Dobrý den. Moc díky za upozornění. Článek byl napsaný v době, kdy se mník ještě zařazoval mezi treskovité ryby. Ale je jasné, že jsme to měli při publikaci upravit. To jsem nyní udělal, správně máme čeleď uvedenou i v našem atlase ryb (https://www.irybarstvi.cz/atlas-ryb/mnik-jednovousy/).

      Ještě jednou díky za upozornění. Pěkný den!

      1. Diky mocza upravu! Krasny novy rok plny ulovku a zdravi!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled