Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Jak vyrobit jahodové boilie z chleba?

Marek iRybářství 8. srpna 2021 1 komentářů

foto: Stanislav Kovář

Ostatní

Už ani nevím jak je to dlouho, když jsem poprvé zkoušel chytat na boilie. Bylo to na jedné soukromé vodě a já tehdy nachytal hodně velkých kaprů. Ale to jen díky tomu, že tam přede mnou chytali nějací rybáři z Rakouska. Ti vydatně krmili jahodovými kuličkami a boilie kaprům náramně chutnaly.

text: Stanislav Kovář

Dodnes jsem nezapomněl na razantní záběry osmikilogramových i desetikilogramových kaprů a ani na slova správce, když mi ve slabé chvilce poradil: „Chytejte na jahodové boilie.“

REKLAMA

Od té doby jsem jaksi neměl motivaci a přiznám, že ani chuť tento způsob lovu kaprů znovu zkoušet. Na soukromé vody už nejezdím a na řece nejraději chytám s feederem. Nedávno mi ale můj otec, kterému je 92 let a duší i tělem je stále rybář, navrhl: „Pojďme zkusit chytat na boilie na našem starém místě u silničního mostu!“

Už se hodně špatně pohybuje, ale i v jeho požehnaném věku nevynechá jedinou příležitost nahodit. Prý budeme chytat na boilie a na feeder. Nevím, jak k tomu došel, rád v televizi sleduje rybářské pořady na přírodovědných kanálech, ale svým návrhem trefil hřebíček na hlavičku. Spojit citlivost feederového prutu a atraktivitu boilie mě nenapadlo. Takhle by se dali chytit i ti neopatrnější kapři!

REKLAMA

Tím to vlastně všechno začalo

Když boilie, tak po letité zkušenosti určitě jahodové. Dají se sice koupit, ale já si chtěl vyrobit své vlastní, i když jsem toho o výrobě kouzelných kuliček moc nevěděl. Už ani nevím, jak mě napadlo použít jako základ chlebovou střídku, ale později se ukázalo, byl to dobrý nápad. No a od něj už k jeho realizaci daleko nebylo. A tak vám dnes mohu nabídnout recept, jak si můžete jednoduše a hlavně sami vyrobit jahodové boilie z chlebové střídky.

Co budeme potřebovat

Asi čtvrtku bochníku staršího chleba, olej, vodu, jahodové aroma, jahodový posilovač, moučkový cukr a hladkou mouku.

postup přípravy
foto: Stanislav Kovář

Nejprve nakrájíme chléb na krajíce a zbavíme je kůrky.

Nakrájíme je na kostičky a vložíme do nožového mixeru.

Rozsekáme je nadrobno, až vznikne hmota podobné té na fotografii.

chléb
foto: Stanislav Kovář

Tu pak přesypeme do větší misky a přidáme ostatní ingredience. Tedy jednu plnou polévkovou lžíci oleje, trochu vody, plnou polévkovou lžíci cukru, tři lžíce posilovače, dvě kávové lžičky jahodového aroma a polévkovou lžíci hladké mouky.

recept
foto: Stanislav Kovář

Vše pečlivě promícháme, prohněteme a podle potřeby přidáme buď trochu mouky k zahuštění, nebo kapku vody, pokud je těsto moc tuhé. Musí vzniknout vláčná kompaktní hmota, z níž se dají bez problému a popraskání uhníst kuličky.

Jejich velikost zvolíme podle potřeby. Jak dál? Ještě vláčné kuličky opatrně propíchneme špičatou špejlí – odpadne pozdější a docela pracné vrtání otvoru.

Hotové kuličky pak sušíme pozvolna asi dva dny při pokojové teplotě. Už v této podobě krásně voní a skvěle chutnají po sladkých jahodách. Nakonec je znovu trochu navlhčíme, lehce obalíme v jahodovém posilovači a necháme pořádně proschnout. Takto připravené a dobře uzavřené v neprodyšném obalu nám vydrží voňavé hodně dlouho.

nástraha
foto: Stanislav Kovář

Jak fungují ve vodě, to si určitě domyslíte sami, kolegové. Při ponoření do vody se nejprve uvolní do okolí kuličky jahodové aroma a pak se postupně uvolňuje celý obsah. V této podobě vydrží, než se velice pomalu rozpadne, minimálně dva dny.

Olej jako nosič na sebe navazuje vůni a chuť, která se pak šíří ve vodě do značně vzdálenosti od nástrahy. Ta trocha mouky obsahující lepek, zase dodá kuličkám potřebnou soudržnost a hebkost.

Takto vyrobené boilie vám udělají za pár korun službu, jako žádné jiné. Jen je třeba pravidelně vnadit, aby ryby poznaly chuť jahody. A mimochodem, jahoda chutná nejen kaprům. Stačí nastražit malou kuličku a budete moci s feederem lovit kupříkladu i pěkné cejny.

Málem bych zapomněl! Protože se přece jen jedná o feederové chytání, rozhodně není od věci namíchat si do krmítka směs s jahodovou příchutí. Ta zájem ryb o vaši nástrahu velice posílí. Zkuste to a uvidíte sami.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Dobrý den, skvělý recept. Dělám podle Vás už několikátou sezonu a nedám na jahodové boillie dopustit. Honza

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled