Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 15 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod

Je cena života závislá na druhu ryby nebo nám nedocházejí souvislosti?

strunc 21. září 2020 10 komentářů

Názory

V nedávné diskusi po publikování jednoho z našich článků vyplynula zajímavá věc. Někteří rybáři schvalovali střílení a následné týrání kaprů na lodi, přitom českým internetem stále častěji zaznívají zprávy o nutnosti používání podložek.

Text: David Štrunc, Foto: Pixabay

Jaká je cena života? A je jeho hodnota opravdu závislá na druhu a velikosti ryby? Nikdo se nepozastaví nad tím, použít malou plotičku jako nástražní rybku, ale co když někdo zabije a vyudí 80 cm dlouhého kapra?

REKLAMA

Mělo by být přemnožení druhu důvodem k neetickému chování? Jak to, že s velkými kapry se někteří rybáři mazlí a jsou agresivní, jakmile se někdo zmíní o tom, že si rybu odnese domů, ale po vylovení několikátého cejnka malého ho nemilosrdně kopnou do vody?

Pokud chováte aspoň základní úctu k rybám, tohle video není nic pro vás.

REKLAMA

Zveřejnil(a) Rybářství dne Středa 16. září 2020

Máte pocit, že přeháním? Ano, svým způsobem máte určitě pravdu, nicméně část pravdy na tom je. Zamysleme se občas nad tím, že život je opravdu jen ŽIVOT a je to to jediné, co každý živočich má. Ať je přemnožený nebo ohrožený.

Neberte to prosím jako nabádání k tomu zabíjet kapry nebo nedej bože pstruhy a lipany. Spíš se zamysleme nad tím, že i když je nějaký druh přemnožený (ať u nás či v cizině), pořád je to živý tvor a zaslouží si slušnou a důstojnou smrt.

kapr obecný

K příspěvku zabývajícím se střílení kaprů se spousta lidí vyjádřila, že je to v pořádku, protože je na dané lokalitě přemnožený. Ano, myslím si, že v některých státech a hlavně v moři je použití luku či harpuny dobré. Proč? Takový rybář si přesně vybere rybu, kterou chce ulovit, uloví ji a zabije. Má večeři a další ryby už neloví. Pokud lovíme na prut, vytáhneme spoustu malých ryb, které se občas špatně píchnou a i když se hodně snažíme, téměř vždy některé uhynou.

Pokud se tedy vrátíme k tomu, že každému živočichovi jde především o zachování svého života, pak je vlastně harpuna šetrnější. Nicméně na daném videu je vidět, že kapry nikdo po vylovení neusmrtil a nechali je jen pomalu umírat v lodi. Zde vidím největší problém.

Dotklo se vás toto téma? Máte na něj odlišný názor? Napište nám ho do komentáře!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (10)

 1. Myslím že dané střílení z luků by se mělo zakázat ….
  Myslím že ony slečny kdyby střílely na moři na větší ryby by o ty své luky rychle přišly.
  Kaprařina je sport a ne nácvik střelby

 2. kaprařina je sport ? Dá se za sport považovat činnost, u které se dá spát ?

 3. Já velký kapry (70+) žeru a malý pouštím. A myslím, že je to tak správně pro přírodu. Mladší ryba má větší cenu nežli stará. Je to tak bráno v každý vyspělý společnosti s každým živým tvorem. Dělají to národy co se živí lovem a je to tak správně pro zachování druhu. Jen u nás bohužel kvůli sobeckosti rybářů je někde blbá 70, jen kvůli jejich ješitnosti. Mladý život má větší cenu, než život starce.. Letos už mám ulovenych cca tisíc kaprů s vzal jsem si deset velkých.. Kdybych to dělal obráceně, v řekách by už nic nezbylo.

  1. Díky za názor. S tím se určitě řada kaprařů neztotožní, ale vaše myšlenka má rozhodně logiku.

  2. Jen žer starý maso je plný pesticidů, rtuti a chemikálii s polí a sraček co se do vody dostane. Jinak každý masožravec ví že mladý maso je lepší STAKE si rozumný člověk udělá z mladýho býčka a né že staré dojnice která je na chov. Dobrou chuť čuně.

 4. Veľké ryby a nielen kapre sú väčšinou matečné ryby ktoré by sa mali púšťať aby naďalej produkovali zdravé potomstvo. Je predpoklad, že veľká ryba je zdravá a schopná plodiť zdravé potomstvo keď sa dožila takejto veľkosti. Ja osobne malé a veľké ryby púšťam. Nechávam si len ten stred.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled