Zdeněk Vlach mladší ulovil svou první rybu ve třech letech. Byl to pstruh. Od té doby rybaří se svým tátou, který jej v téhle nádherné činnosti nesmírně podporuje. Tentokrát si vyjeli na Pálavu na kapry – všechno ale dopadlo úplně jinak.

text: Marek Kožušník

Ve čtvrtek 25. srpna ho vzal táta jako každý rok na Pálavu. V plánu byla kaprařina. Svítilo sluníčko, byla azurová obloha, vítr na hladině se ani nehnul, nešplouchla jediná vlnka.

„Kolem 15.30 se ozval zvuk z mého signalizátoru. Po dvojím pípnutí se ryba pomalu rozjela. Popadl jsem prut, vyběhl na hráz Pálavského jezera na Mušově a začal zápasit s rybou,“ vypráví jedenáctiletý Zdeněk.

video: Zdeněk Vlach starší

Jeho táta okamžitě věděl, že tahle ryba bude velká. V tu chvíli si ale ještě myslel, že má syn na háčku tak dvacetikilového kapra. „Rybu jsem zastavil až po padesáti metrech na vzdálenosti zhruba 200 metrů. Pak jsem ji otočil a snažil se ji přitahovat ke břehu,“ popisuje mladý rybář.

Ryba si ale dělala, co chtěla. „Jela sto metrů doprava a taťka na mě volal, že ji musím otočit, jinak se ztratí ve vázkách,“ pokračuje Zdeněk. A to se mu také podařilo. Když rybu přitáhl na sto metrů od břehu, kde je lavice, která vystupuje z 2,20 metru na 90 cm, na hladině se najednou objevil velký černý tvor.

„Mysleli jsme, že je to kus nějaké větve a že s sebou něco táhnu, protože jsem chvíli předtím rybu protrhával z vázek. Taťka rychle vlezl do vody s nožem v ruce, aby to uvolnil. Doplaval k lavici, držel můj silon v ruce a pomalinku ho přizvedával. Přitom zjistil, že na vlasci žádná vázka není,“ vypráví.“

Když se tátovi povedlo převést rybu přes lavici, Zdeněk zahlédl konec ocasu. A kapr to nebyl. „Taťka na mě začal volat, že to je sumec tak někde kolem 120 cm. Po dalších deseti minutách se nám povedlo s pomocí dalšího rybáře dostat rybu na břeh,“ dodává šťastný Zdeněk.

sumec
foto: Zdeněk Vlach starší

Ulovený sumec měřil 180 cm, vážil něco přes 50 kg. „Moc se mi líbilo, když u nás zastavili cyklisté, kteří projížděli kolem. Čekali celých 40 minut, než rybu vytáhnu z vody. A odměnili mě velkým potleskem,“ usmívá se Zdeněk Vlach mladší.

„Byl to pro mě největší zážitek letošních prázdnin, protože jsem taťkovi povídal, že letos o prázdninách musím chytit slunce přes 120 cm,“ dodává.

sumec
foto: Zdeněk Vlach starší

Zdeněk pak sumce celou dobu na břehu poléval vodou, kterou mu táta nosil. „Když jsme ho změřili, vlezl jsem se sumcem do vody a dalších dvacet minut s ním chodil, abych ho rozplaval. U toho mi taťka udělal pár fotek a já pak toho sumce pustil – s velkou pusou a s přáním, ať na sebe dává pozor a vyhýbá se háčkům. Přál bych si, aby něco podobného zažil každý rybář,“ uzavírá Zdeněk Vlach mladší.

sumec
foto: Zdeněk Vlach starší
sumec
foto: Zdeněk Vlach starší
sumec
foto: Zdeněk Vlach starší
sumec
foto: Zdeněk Vlach starší