Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika na srbský...
před 15 hod
Fotografie
Jaroslav dal lajk Zahájení prodej...
před 15 hod
Fotografie
VOCÁSKOVÁ založil otázku Rychlá a legiti...
před 23 hod
Fotografie
bistovajana@gmail.com založil otázku rychlá a serióz...
předevčírem
Fotografie
Vojtech okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem

Jsou potřeba rovnátka? A k čemu vlastně slouží?

strunc 5. prosince 2020 0 komentářů

????????????????????????????????????

Poznávání

Rovnátka určitě potřeba jsou, to vám potvrdí každý správný zubař. O těchto rovnátkách však následující povídání nebude – řeč bude o rovnátkách na háček. Slouží, resp. mají sloužit ke správnému a rychlejšímu přetočení háčku proti spodnímu pysku ryby a tím k dosáhnutí vyššího procenta zaseknutých ryb.

Text: Miroslav Poupa, foto: autor

Snímky z podvodních kamer jednoznačně prokázaly to, co už před desítkami let správně tušili angličtí rybáři… Kapr je často schopen nástrahu i s háčkem nasát a úspěšně ji i vyfouknout ven z tlamky, aniž by se háček zdárně zapíchl a dokonce – aniž by rybář na břehu cokoliv postřehl. Právě to jejich „tušení“ vedlo k vymyšlení rovnátek na háček.

REKLAMA

Co je to vůbec rovnátko? Prakticky cokoliv, co napomůže k včasnému přetočení háčku proti spodnímu pysku kapří tlamky, či k znesnadnění vyfouknutí nástrahy i s háčkem. Původně šlo o kousek tuhé bužírky, později o smršťovací hadičku, ještě později pak o různé „usnadňovače“ – hotová, vytvarovaná rovnátka, jejichž použití je tak jednoduché, že snad ani jednodušší být nemůže.

Smršťovací hadičky

Jde o hadičky, které se primárně používaly a stále čile používají v elektrotechnice… Vlivem působení tepla zmenší svůj průměr, po vychladnutí znovu ztvrdnou a drží tvar. Vzhledem k tomu, že žádný rybář jistě nemá zájem na tom, aby si plamenem zapalovače poškodil návazec, musí si vystačit s nahříváním pomocí páry či horké vody.

REKLAMA

Smršťovaček existují tři druhy – ty které se z velkého průměru dokážou smrsknout na malý průměr (ty používám já), ty, které se z velkého průměru smrsknou jen trochu a pak ty, které se nesmršťují vůbec – naštěstí v dnešní době tyto pseudohadičky již z trhu prakticky vymizely. Stále mám však v živé paměti, jak jsem se s nimi navztekal.

Hotová rovnátka

Poprvé jsem se s nimi setkal někdy kolem roku 1997 a byly to plastoví „maskovací červíci“ od firmy CRU. Na internetu se o nich vedly vášnivé debaty a dá se říci, že tyto pomůcky kaprařský národ rozdělily do dvou skupin – na kultovní uctívače a „zbytek světa“. Já patřil a stále patřím spíš do té druhé skupiny. V první řadě bych měl vysvětlit, oč se vlastně jedná.

Jsou to už předem profilované výrobky, které se rovnou nasadí na očko háčku. V dnešní době jich je na výběr už opravdu mnoho, a to v různých barvách (nevěřím na vliv barvy), ale i provedeních – tlusté vs. tenké (podle velikosti háčku), krátké vs. dlouhé (podle délky ramínka háčku), takové či makové…

Mimochodem, v roce 1998 jsem na rybářském webu v žertu nabízel, že prodám půlku maskovacího červa, protože je zbytečně moc dlouhý… A o pár let později se na trhu objevila krátká verze rovnátek „short“ a dnes je nabízí dokonce řada firem.

Když jsem to zjistil, mohl jsem se potrhat smíchy. Nespornou výhodou hotových rovnátek je možnost jejich opakovaného použití, což je u klasické smršťovačky prakticky vyloučené. Rovnátko se jednoduše sundá z tupého háku a nasadí se na ten ostrý jako břitva. A je hotovo, vyřízeno.

Za komfortní, instantní řešení se musí platit. A je tomu tak i u hotových rovnátek. V porovnání se smršťovačkou jsou zkrátka o dost dražší. To je však součást hry – můžeme se s tím smířit, ale nemusíme. Můžeme dál vesele napařovat smršťovačku nebo se rovnátkům rovnou vyhnout.

Kdy rovnátko použít

Rovnátko za každou cenu? Rozhodně ne! Hned to vysvětlím. Znám spoustu lidí, kteří rovnátko používají jen tak, ze sentimentu. A sází je na háček hlava nehlava, aniž by vlastně tušili proč. Věří jim, fungují a to je to hlavní. Proti tomu se nedá nic namítat. Existuje však spousta situací, kdy rovnátko představuje jen zbytečný kousek plastu na háčku navíc. Způsobů, jak se vyhnout jejich použití, existuje celá řada.

Háčky s očkem zahnutým dovnitř. Jde o velmi populární a hojně používané typy háčků. Důvod, proč z nich ryby nepadají, je ten, že mají očko zahnuté dovnitř a díky tomu se lépe otáčí proti spodnímu pysku rybí tlamky.

Tuhé návazcové materiály. Použití tuhých, nepoddajných materiálů, jako jsou např. fluorokarbon, silný monofil nebo „nesvlečená“ svlékací šňůrka vyřeší dilema s rozhodováním o typu háčku.

Prakticky lze použít jakékoliv, i ty s očkem vyhnutým ven – tuhý materiál sám o sobě znesnadní rybě vyplivnutí nástrahy s háčkem. Dovolte tip na kombinovaný návazec s rovnátkem: Udělám si návazec ze svlékací šňůrky. Poté obal šňůrky naruším ve vzdálenosti cca 5-10 cm nad háčkem a stáhnu ho směrem až k háčku. Srolovaný obal u očka háčku poslouží jako rovnátko. Estetický dojem sice není nic moc, je to však rychlé, jednoduché a hlavně funkční řešení.

Extra dlouhý vlas. Je to zkušenost, která je pro mě relativně čerstvá, avšak zajímavá. Před pár lety jsem se dočetl o této metodě v jednom anglickém časopise. Vzdálenost mezi háčkem a nástrahou může klidně být i několik cm, přesto ryba stejně háček zdárně nasaje.

Princip je jednoduchý. Ryba má prostor i čas na to, aby nástrahu důkladně prozkoumala.  Díky dostatečné „volnosti“ je pro ni obtížné odhalit chystanou past. Klidně si párkrát samotnou nástrahu nasaje i vyplivne. Pak však jednou udělá chybu a rozhodne se sousto pozřít.

Zatímco nástraha je už někde v požerácích, háček se zapíchne pěkně za kraj tlamky. Nejdále jsem zašel na délku vlasu 8 cm, to je však už vcelku extrém, vzdálenost plus minus 4 cm bude zcela dostatečná. Osvědčily se mi menší háčky s rovným očkem nebo očkem mírně zahnutým dovnitř.

Tato metoda je použitelná i na revírech s velkým podílem malých ryb. Délka vlasu je zkrátka natolik dlouhá, že menší ryby nedokážou háček dostat až do tlamky. Podmínkou je použít dostatečně odolnou a trvanlivou nástrahu.

Velký, lehký háček. Nejsem příznivcem velkých háčků, musím však uznat, že větší háček, vyrobený z lehkého, to zdůrazňuji, opravdu lehkého materiálu funguje velmi dobře. Kdybych to sám nevyzkoušel, nevěřil bych tomu. Když už ryba jednou háček nasaje, je pro ni velmi těžké se ho zbavit.

Montáž s kroužkem (rig ring). Konečně jsem se propracoval k tomu, co používám nejraději a nejčastěji. Posuvný kroužek na ramínku háčku dokáže vyfouknutí nástrahy oddálit na dobu dostatečnou k tomu, aby se háček stačil správně otočit a zapíchnout do kapří tlamky. Zejména ve spojení s háčky s delším ramínkem a očkem přihnutým dovnitř to funguje bezchybně.

Závěrem

Z předchozích řádků by mohlo vyznít, že jsem odpůrcem používání rovnátek. Tak tomu však vůbec není. Mám jen rád typy háčků, které jejich použití nevyžadují. Cílem tohoto článku bylo poukázat na skutečnost, že mohou existovat různé cesty ke stejnému cíli – zaseknout rybu a dostat ji do podběráku. A je vcelku druhořadé, zda při tom použiji háček s rovnátkem nebo bez něj.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled