Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 22 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 22 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 23 hod

Kam na ryby? Blanice Vlašimská 1 a 2

strunc 4. dubna 2020 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kam na ryby

Text: Jiří Kocourek, foto: autor

Na výřezu z publikace Velký atlas rybářských revírů ČR názorně vidíme, že revír tvoří pouze jeden sportovní úsek – 42,5 km dlouhý hlavní tok:

Přítoky nepatří do sportovní části revíru (většinou jsou chovné – lov ryb zakázán, a jeden levostranný přítok je samostatným pstruhovým revírem).

REKLAMA

Blanice Vlašimská 1 a 2 má nejen mimořádně dlouhý název, ale i 42,5 km dlouhý souvislý úsek řeky, kde lze rybařit. Domnívám se, že je to jeden z nejdelších sportovních revírů v ČRS!

Samozřejmě, že delší revíry jsou vltavské údolní nádrže Orlík (55 km) a Slapy (50 km), ale to jsou obrovské lokality, nikoliv malá říčka. Pstruhové revíry Litavka 3 a Vlkava 3 jsou sice delší, ale celé chovné. Mimochodem, rekord v délce má zřejmě pstruhový Krušnohorský revír 1 (63 km!) ale jedná se o součet délek 7 podrevírů, nikoliv o jeden souvislý úsek toku.

REKLAMA

Blanice Vlašimská protéká od jihu na severovýchod převážně lesnatými údolími, proto očekávejte břehy zarostlé keři a stromy. Koryto řeky je poměrně úzké (cca 8 m) a mělké. Dno je převážně písčité a voda v řece průzračná (pokud zrovna není po dešti).

Meandrující, pomalu tekoucí řeka je občas přerušována jezy. Protéká Chráněnou krajinnou oblastí Blaník (ve Velkém Blaníku je pěkná rozhledna), obcí Louňovice pod Blaníkem (zde je naučná stezka Blaník). Největším městem na Blanici je Vlašim s renesančním zámkem, který je obklopen rozsáhlým parkem. Zámecký park je rybářsky velmi atraktivní lokalitou, mohou zde pohodlně lovit i ZTP rybáři. Na tomto pěkném, 25ha revíru hospodaří MO Vlašim.

Od roku 2012 mohou ryby migrovat skrze dva vybudované rybí přechody ve Vlašimi. Dříve byly ryby doslova uvězněny mezi jezy (např. ve Vlašimském zámeckém parku).

Zimní fotografie ukazují zamrzlou Blanici v okolí Vlašimského zámeckého parku. Letní fotografie nám dává představu o lokalitě ústí Blanice do Sázavy.

Železniční trať vede kolmo na řeku a stanice je pouze u Vlašimi, ale okresní silnice jsou téměř podél celého revíru (naštěstí ne těsně u řeky).

Ulovit zde můžete plotici, ouklej, perlína, kapra, tlouště, cejna, štiku, okouna, úhoře, ale také pstruha duhového i obecného nebo candáta či bolena. Přítomnost pstruhů v Blanici zřejmě souvisí s největším levostranným přítokem – Chotýšankou, která je samostatným pstruhovým revírem.

Nejmenší lovná míra lína je zde 30 cm a této ryby zde můžete chytit maximálně tři kusy denně. Přisvojením 2 ks uvedených druhů ryb (kapr, štika, candát, amur, bolen a sumec) nebo jejich kombinace končí na tomto revíru denní lov.

Na Blanici doporučuji vaši pozornost zaměřit především na tlouště, okouny, úhoře a štiky. Trofejního úlovku se zde zřejmě nedočkáte, ale na plavanou (třeba s žížalou těsně nade dnem) pro vás nebude problém ulovit během jedné návštěvy Blanice více než „metr ryb“ (součet délek hojně zastoupených tloušťů a plotic).

Přeji pěknou zábavu při lovu i při procházce v zajímavém okolí Blanice Vlašimské.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled