Fotografie
Matěj dal lajk úlovku od Ondřej...
před 11 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 16 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod

Kam na ryby? Sázava 9

strunc 20. srpna 2019 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kam na ryby

Text: Jiří Kocourek, foto: autor

Poklidný a pro sportovní rybáře zajímavý je celý jedenáctikilometrový úsek řeky Sázavy 9 – od jezu mlýna v Chabeřicích k jezu mlýna v Březině u Vlastějovic. Přítoky jsou chovné – lov ryb je tam zakázán. Lov z plavidel je povolený. Míra cejna je stanovena na 35 cm, štiky na 60 cm. Lov přívlačí je povolený od 1. září.

Pokud jste příznivci GPS navigace, potom hledejte začátek revíru (jez v Chabeřicích) na souřadnicích N49°44‘42.061“, E15°04‘37.400“ a konec revíru (jez v Březině) na souřadnicích N49°43‘50.838“, E15°09‘47.558“.

REKLAMA

Pokud pojedete autem, neřiďte se však slepě navigačními povely, abyste nedojeli až „na místo určení“, které se nachází nikoliv na nejbližším parkovišti, ale přesně na horní hraně jezu uprostřed toku řeky.

Výsledky statistiky úlovků na tomto 30ha revíru hovoří o tom, že nejvíce se loví pochopitelně kapr a cejn, dále pak bílá ryba, tloušť, podoustev, štika, úhoř, karas, lín, candát, okoun, parma a bolen.

REKLAMA

Přítoky jsou chovné

Při pohledu do klasické rybářské mapy Velký atlas rybářských revírů ČR vidíme přehledně nejen vlastní hranice revíru a to, že žádný přítok Sázavy 9 není určen ke sportovnímu rybolovu, ale také poměrně pestré možnosti železniční dopravy k revíru (čtyři zastávky podél pravého břehu).

Naopak autem po silnici bude doprava možná jen na jediné zvolené místo (nelze jednoduše popojíždět podél řeky, s výjimkou pravého břehu přímo ve městě Zruč nad Sázavou). Na mapě je zakreslené (červená ikonka domečku) i doporučené ubytování pro rybáře (například velmi kvalitní autokemp a tábořiště Horka II, odkud lze přímo lovit).

Řeka je široká 30 metrů a povětšinou hluboká okolo 2 metrů. Dno je téměř všude bahnité. Voda s sebou často nese mnoho zrnek hlíny (zejména po jarních povodních), a proto mívá převážně hnědou zakalenou barvu. Okolo řeky jsou většinou louky a menší lesíky, přístup k vodě i možnosti nahazování jsou tedy bezproblémové. Lov z plavidel je zde povolen.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled