Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

Kam na ryby? Svitava 5

strunc 14. února 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Text: Ivo Přibyl, foto: autor

Pokud se tak nestane, dotyčný bývá považován za nového člena a platí vše od začátku. Proto si termín zaplacení členských příspěvků u vaší MO pečlivě hlídejte a úhradu nenechávejte na poslední chvíli!

I když je stále ještě zima, někteří z nás už mají první návštěvu u vody s prutem za sebou. Pokud pominu lov na dírkách tam, kde je dovolený, pak předpokládám, že šlo o vodu mimopstruhovou… Pstruhové vody jsou momentálně většinou v hlubokém zimním spánku. Necháme je tedy ještě dva měsíce odpočívat a navštívíme je pouze virtuálně v našem seriálu Kam na ryby? V dnešním díle se podíváme na pstruhový revír Svitava 5.

REKLAMA

463 066             SVITAVA 5           MO MRS Letovice           12,0 km        11,3 ha     

Přítok Svratky. Od jezu ve Zboňku až k jezu ve Stvolové (bývalý Peclův mlýn) a část Křetínky od ústí do Svitavy (GPS 49°32’39.38“N, 16°34’24.39“E) po hráz údolní nádrže Křetínka (GPS 49°33’15.15“N, 16°33’25.41“E), mimo Křetínku od hráze ÚN Křetínka. Úsek od soutoku náhonu Křetínky se Svitavou u Masarykovy školy po betonovou lávku za továrnou Keramika je chovný – lov zakázán.
Zákaz brodění v úseku od ústí Křetínky do Svitavy u závodu Tylex po hráz ÚN Křetínka v době od 1. 9. do 30.11. Míra pstruha obecného 30 cm.

REKLAMA

Na přiložené mapce, kterou je výseč z digitálního atlasu rybářských revírů ČR, vidíme znázornění výše uvedeného popisu graficky. Svitava 5 rozhodně nepatří mezi velké vodní toky, svou rozlohou se řadí spíše mezi ty menší, ale to ji nijak neubírá na kvalitě. Zde si dovolím malou vsuvku; pokud bereme řeku Svitavu jako celek, pak tato pramení na svazích Javornického hřebenu u obce Javorník v nadmořské výšce 465 m, odtud protéká přes Svitavy, Letovice a Blansko až do Brna, kde se vlévá do řeky Svratky. Má celkovou délku 97 km a patří do povodí Dunaje.

Úsek Svitavy 5 protéká krajinou Svitav, Letovic a Blanska. Řeka je z větší části poměrně dobře přístupná, místy však rybolov komplikují náletové dřeviny, obzvláště v horních partiích, ale to není nic, co by nás u takových revírů mohlo překvapit. Proudné úseky se střídají s tůněmi, v nižších partiích říčky se naopak klidnější úseky střídají s kaskádami.

Kdo by čekal v pstruhové vodě pouze pstruhy, tak by se u Svitavy 5 mýlil. Můžeme se zde setkat se pstruhem obecným i duhovým, lipanem i sivenem. Potud je to v pořádku. Narazíme zde však, a to i v poměrně hojném počtu, na kapra, lína a cejna. I to by se dalo ještě pochopit.

Svá stanoviště zde však mají také dravci, především candát, okoun a v neposlední řadě i štika.

Svitava 5 nám dává příležitost zachytat si mnoha způsoby. V případě lososovitých ryb s úspěchem použijeme muškaření, při němž hlavně potočáci nepohrdnou šedým CDC (jepice i chrostíci). U dravých ryb uplatníme přívlač s nejrůznější umělou nástrahou. U wobblerů hrál v minulosti prim černý model zn. Kenart. Ostatní ryby ulovíme na plavanou, na položenou i feederem. Náčiní používáme v souladu s místními podmínkami, v tomto případě vystačíme s kratšími a jemnějšími pruty – i s celkově jemnější sestavou udice.

Na závěr jeden tip na výlet. Při svých toulkách po Svitavě rozhodně nevynechejte zámek Letovice, jehož existence se datuje do 2. pol. 13. století.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled