Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 23 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod

Kapří jaro na jihočeském rybníce (2)

strunc 9. března 2020 0 komentářů

Šupiny

Text: Radek Matouš, foto: autor

Záběr! Vlasta rybu pomalu a zkušeně přitahuje. Jihočeská souhra nastává. Sousedé po levici i po pravici stahují své pruty a dávají kolegovi ve zbrani větší prostor k souboji. Po patnácti minutách je statečná ryba na dohled. Mohutné stříkance vody a zlatavé tělo lysce odráží sluneční paprsky jako zrcadlo.

Úžasná ryba! Lysec je silný a zkušený, nechce se vzdát, snaží se znovu změnit směr a prchá ke kořeni stromu. Vlasta mě ale překvapuje svým klidem, vše dělá s velkou rozvahou. Zlatá ryba se nechce vzdát, přicházejí další a další záchranné pohyby mohutnou ocasní ploutví, ale vše je marné. Krásný kapr v délce 80 cm nakonec končí ve Vlastově náručí.

REKLAMA

Všichni netradičně zabarvenou rybu, která je v jedné polovině tmavá a v druhé světlá, obdivujeme. Příroda je mocná čarodějka, proto ji s velkým respektem vracíme zlaťouška, aby udělal radost dalším přátelům Petrova cechu. Mám pocit, jako by tenhle barevný klenot vrátil život i do rybníka. Vypadá to jako na střelnici. Josefův další záběr znamená kapra v délce přes 60 cm, Matyáš přidává 71cm šupináče a Vlasta potvrzuje svůj úspěch 74cm krasavcem. Jediným, kdo je tady bez ryby, jsem pochopitelně já.

„Nechci ti radit, Radku, ale je to technikou. Zavezu ti nástrahy a uvidíš,“ nabízí mi pomoc Vlasta.

REKLAMA

Přemlouvat mě nemusí. Stejné nástrahy zavážíme o dobrých 80 m dál. Místo záběru ale přichází, vlastně přijíždí, velká cyklistická popelov tour. V čele cyklistických nadšenců je náš kamarád a vášnivý rybář David. Za ním v útulném hloučku přijíždějí krásné jihočeské maminky s dětmi a ve středu pelotonu se objevuje Martin, náš rybářský spolubojovník z Irska a Norska.

„Nazdar chlapi,“ volá na nás se svým obvyklým thymolinovým úsměvem. Seskakuje z kola a běží k nastraženým prutům. „Musíte to sekat, jinak nic nechytíte,“ huláká do světa usměvavý cyklista a já s mírnou depresí pozoruji, jak po dlouhých šesti hodinách zdolává mého prvního kapříka. Tohle se může stát jenom u nás na jihu, říkám si pro sebe a přestávám mít rád cyklisty.

Peleton dojíždějí i opozdilci, padá několik vtipů, bojových pokřiků a my se opět díváme na sportovní záda. Zbývá už jenom hořká pachuť v mých ústech a fotografie úspěšného cyklisty zdolávajícího kapra na mém prutu.

„Neboj, Ráďo, zavezeme,“ chlácholí mě Vlasta. Během chvilky tak i já, díky moderní technice, zdolávám svého prvního kapra v délce 76 cm.

„Můžu se s ním vyfotit?“ skromně mě žádá Matyáš. Dětské přání bez prodlení plním.

Dalšího fešáka v délce 71 cm už vytahuje Maty sám a před objektivem se chová jako celebrita. Kapra má poctivě v co nejmenší vzdálenosti od podložky, jemně ho natáčí do objektivu a pak se vší opatrností pouští. Za naší dětskou celebritou přijíždí odpoledne kamarád Pepa. Nikdo nečekal, jak tahle dvojka kluků propadne rybaření.

„Strejdo, foťák!“ ozývá se z dětského loviště. „Pepa chytil velikýho kapra!“ 

S nádherným šupináčem o délce 81 cm pomáhá malému Pepovi. Velký Pepa a oba kluci si žádají přízeň fotografa. Další ryba přichází na boilie s příchutí česneku, kterému neodolal 84 cm dlouhý šupináč a velký Pepa tak byl po zásluze odměněn za pomoc tomu malému.

Já už bez bázně a hany využívám výhody zavážecí lodičky a tak rychle přidávám další šupináče v délkách 65 a 77 cm. Vlasta kontruje dalším pěkným kouskem v délce 79 cm. Králem lovu se ale stává Pepíček, který za vydatné pomoci Matyáše zdolává nádherného jesetera.

Pivo a uzené    

Lovecké intermezzo pak střídá neméně oblíbené – intermezzo relaxační. Ženy místních rybolovců přinášejí uzené, párečky, okurčičky, gulášky, borščíčky a další pikantní pokrmy, které střídají sladké a samozřejmě i hygienické tekutiny – na vypláchnutí. Po zasloužené krmi následuje další level jihočeské rybařiny v podobě sledování hokejového utkání.

Už vám rozumím, pane Troško, takové scénáře může psát jenom život. Jsem moc rád, že jsem tady byl a co přát vám? Samozřejmě ten správný rybí transformátor, který vás nabije úžasnou energií…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled