Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 15 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod

Kapří poradna – jak nahodit montáže co nejdál

strunc 21. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Odpovídá: Karel Nikl, foto: autor

Tazatel dojíždí na soukromý revír, který je hluboký asi 1,5 m. Dno je pokryté souvislou vrstvou měkkého bahna. Ve vzdálenosti 100 až 120 m začíná rákosové pole, kam by chtěl nahazovat své nástrahy. Na revíru je povolený nonstop rybolov, ale nesmí se na něm vyvážet a zakrmovat.

Kdo umí svoje nástrahy dopravit do vzdálenosti přes 100 m, ten ví, že záleží na několika skutečnostech. Musí mít kvalitní prut s dostatečnou silou a možností odhodit 100g zátěž. Vhodný velký naviják s plně namotanou cívkou ne příliš silného vlasce, například 0,28 až 0,30 mm.

REKLAMA

Záleží i na koncové montáži. Nejznámější a praxí odzkoušená je montáž zvaná helikoptéra, při níž je na konci montáže olovo. Na některých typech helikoptér je zarážkový uzlík, který se dá posouvat nahoru i dolu. Lze si tak nastavit vzdálenost koncové montáže například na 70 cm nad olovo – podle bahenního nánosu.  Do měkkého bahna tak olověná zátěž zapadne a montáž s vaší boilie se položí na měkké bahno.  Kvalita dalekých náhozů záleží i na velikosti boilie.

Potřebujete-li nahodit opravdu daleko, používejte boilie nebo pelety o průměru 10 až 14 mm. A je-li na revíru zakázáno krmit v průběhu lovu, musíte vsadit na vysokou atraktivitu a prezentaci vaší nástrahy.

REKLAMA

První místo patří hodně voňavým boilie. Určitě je dost dipujte. Někdy nástrahy můžete zkusit krátce (několik minut) dipovat i v čisté, neředěné esenci.  Skvělou variantou je použití obalovací těsta pro boilie, které při pomalém rozpouštění zanechává pachovou stopu i na páchnoucím dně.

Potápivé boilie zkoušejte kombinovat s kouskem plovoucích boilie, nebo chytejte na samotné plovoucí boilie (asi 5-15 cm nade dnem). Ideální nástrahou jsou pro tento i jiný krátkodobý rybolov křiklavě barevné kapří bonbony Carp Candy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled