Fotografie
Jaroslav vložil recept Makrela na klac...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Matjesy ze slad...
před 3 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 4 hod

Kapří poradna – teplota vody a zakrmování u padlého stromu

strunc 9. listopadu 2019 0 komentářů

Poznávání

Odpovídá: Karel Nikl

Máte pravdu, rybářsky nejvíce produktivní období roku jsou jaro a podzim. Jarní ohřívající se voda je po dlouhé zimě pro kapry impulzem ke krmení, stejně jako klesající teplota vody koncem léta, po celý podzim a někdy až do zámrzu hladiny.

Je těžké napsat přesnou teplotu vody, při které ryby na podzim začínají žrát ve velkém. Liší se to nejen typem vody, ale také rok od roku. Poměrně dobrým orientačním údajem může být teplota v hodnotě 12 až 15 stupňů. Není důležité, co ukazuje kalendář, ale co se ve skutečnosti odehrává venku u vody.

REKLAMA

Krmení

K vašemu druhému dotazu ohledně taktiky krmení v blízkosti vyvráceného stromu… V takovém případě je v první řadě třeba zvážit, jestli existuje reálná možnost velkou a tudíž silnou rybu z takového místa vůbec dostat.

Je sice hezké, že takové místo je často co do počtu záběrů nadprůměrně produktivní, ale pokud nejste schopen ryby bezpečně zdolat a vytáhnout, nemá takový rybolov smysl. Pokládat montáž přímo do větví (nebo těsně vedle) je riskantní a technicky opravdu náročné. Pokud nejste opravdu zkušený rybář a přesně nevíte, co děláte, je lepší rozkmit místo opodál od stromu a na rybu si počkat sice o něco déle, zato ji bezpečně dovést do podběráku.

REKLAMA

Situaci musíte hodnotit především střízlivě. Pokud si nejste jistý, že svým snažením nebudete pouze „pohřbívat“ jednu utrženou rybu za druhou, raději změňte plán. V případě vaší jistoty, že kapra z takového místa bezpečně zdoláte, rozházejte návnadu kolem stromu a nástrahu položte až ke konci (koruně) stromu do nejhlubšího místa. Tak nejpravděpodobněji kapra udržíte mimo strom. V každém případě mějte k dispozici člun a v něm vyprošťovací kotvičku pro poslední pokus zachránit rybu uváznutou ve větvích.

Když se vám někdy nějaký rybář bude chlubit nádhernou rybařinou v podobě pěti záběrů, ale ani jediného dotaženého do konce, takového rybáře pošlete rezolutně k šípku s tím, že je vrahem kaprů. A ať si to doma dá za rámeček. Při extrémním rybolovu by lidé měli být rozvážní a opatrní.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled