Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera

Karel Nikl: Hmotnost svého životního kapra jsem zatím nikde nezveřejnil

strunc 16. října 2020 0 komentářů

Komerční články

Kdo by neznal boilie od Karla Nikla. Ale kdo je vlastně Karel Nikl a jak se tento zakladatel dnes už evropsky významné značky staví k rybařině a co ho přivedlo konkrétně k lovu kaprů?

Text: David Štrunc, Karel Nikl, foto: Karel Nikl

Proč jste se začal věnovat zrovna kaprařině? Co vás právě na tomto způsobu lovu přitahuje?

Ryby a rybařina mě bavila už od dětství všeobecně. V podstatě vše, co trochu „smrdělo“ rybami, mě přitahovalo jako magnet. Později jsem se začal specializovat na plavanou, rád jsem jezdil na plavačkářské závody a zahrával jsem si s myšlenkou, že bych se plavané začal věnovat na vrcholové úrovni. Jenže ve stejnou dobu se taktéž začínala do popředí drát i kaprařina, lov velkých kaprů a především lov na boilie.

REKLAMA

Během krátké chvilky mi došlo, že nemohu dělat naplno obě věci najednou a musel jsem si vybrat. Jelikož bydlím v Kolíně, kterým protéká řeka Labe, navíc je v okolí řada velkých pískoven a celkově se jedná o kraj, kde se velkým kaprům nad míru daří, zvítězila právě kaprařina.

Z počátku to byla touha po lovu velkých kaprů, po fotkách s nimi, ale čím dál tím víc, když jsem kapry studoval, pozoroval je a téměř s nimi žil, jsem kaprařinu začal vnímat i z jiného hlediska. Kapr se mi líbí jako tvor, dokáže být neskutečně krásný, ale taky ošklivý.

REKLAMA

Úžasná je třeba i kapří inteligence – přesto, že si myslím, že kapry chytat umím, opakovaně se mi stává, že i když zkouším všemožné fígle, kapry pozoruji na lovném místě a nedokážu žádného ulovit. Člověk se díky nim neustále učí něco nového a zdokonaluje se – právě to mě na tom baví.

Dneska si kaprařinu a kapry umím vychutnat v mnoho ohledech – baví mě zajet si na zapomenutý, malý, dvouhektarový rybníček a vůbec mi nevadí, že lovím malé kapry. A zase naopak rád jezdím i na velké vody, kde se dá provozovat ta „nejtěžší“ kaprařina, při níž jdete po opravdu velkých rybách. Samostatným odvětvím jsou pak rybářské závody, kde své zkušenosti máte možnost otestovat na maximum.

Kapry mám stále na dosah i díky svému jezírku na zahradě, a i to mě neskutečně baví – vydržel bych se na ně koukat hodiny!

Jaký je váš dosavadní největší kapr?

Hmotnost svého životního kapra jsem zatím nikde nezveřejnil, protože tohoto kapra zveřejním až v připravovaném filmu „Tatínku, vyprávěj“, který bude mít premiéru letos na Vánoce – 24. 12. 2020. Snad mohu jen naznačit, že si s týmem myslíme, že se jedná o nejtěžšího kapra, kterého zatím Čech na svazových vodách ulovil…

Je ryba, na kterou nikdy nezapomenete?

Určitě je to několik ryb. Jednoznačně se nedá zapomenout na tu největší, navíc pokud se vám ji povede ulovit v den svých padesátých narozenin. Když tak nad tím přemýšlím, to už není náhoda, ale snad osud, že jsem se stal kaprařem.

Jste známý i tím, že jste se hodně věnoval kaprařským závodům. Je nějaký závod, na který rád vzpomínáte a jak vám závodění pomohlo v běžném chytání?

Je mnoho závodů, na kterých jsem se opakovaně umístil na stupních vítězů a pokud se tak děje opakovaně, logicky se vám některá klání vryjí více do paměti. Nejraději určitě vzpomínám na vítězství na World Carp Classic 2016, ale úplným vrcholem pro mě je titul Champion of Champions z WCC 2017. O titulu jsem snil řadu let a nakonec se mi ho povedlo získat na francouzském jezeře Lac de Madine.

Které boilie byste doporučil našim čtenářům a proč?

Tahle otázka je složitější – existuje ideální boilie na velké kapy i cíleně na malé, ale je tam celá řada proměnných. Pokud bych však měl odpovědět na to, co rybáře nejvíce zajímá, a to boilie na velké kapry, říkám dva druhy – Devill Krill a Food Signal.

Mohl byste ještě něco našim čtenářům vzkázat?

Není to ani tak vzkaz, jako spíše mé velké přání, se kterým si myslím, že bude velká většina čtenářů souhlasit. Přál bych si, aby co nejméně svazových vod padalo do rukou soukromých uživatelů a aby se pronajímalo co nejméně pozemků právě okolo zmíněných „svazovek“. Jedná se o obrovský problém, který bude do budoucna čím dal palčivější.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled