Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Každé dítě potřebuje svého rybářského guru

strunc 22. listopadu 2019 0 komentářů

Šupiny

Text: Jan Meixner, foto: Pixabay

„To by se vám tak hodilo! Já si to tady poctivě krmím a vy přijdete k hotovýmu,“ pokračoval postarší pán. Kluci sbalili proutky, šli pryč a na místo usedli děda s chlapcem a začali krmit. Mazáctví jako vyšité. Když jsem tomu pánovi jeho chování lehce vyčetl, poslal mě natvrdo, však víte, kam.

Pan Novotný

U nás v rodině nikdo ryby nechytal, táta vysedávání u vody považoval za ztrátu času. Mě však rybařina v klukovských letech oslovila, to tajemno pod hladinou mě lákalo, možná ve mně dřímal i instinkt lovce.

REKLAMA

Oblíbil si mě pan Novotný, rybářský guru naší vsi, navíc porybný, velice mlčenlivý člověk, ale naprostý machr. Čas od času mi poradil, když viděl, že něco dělám špatně. I když věděl, že rybářský lístek prostě nemám. Potkávali jsme se různě u vody a bylo to fajn.

Vzpomínám na chvíli, když jednoho dne z otevřeného okna slyším pana Novotného, jak říká mámě: „Máš kluka doma, Alenko? Tak ať se sebere, vezme prut a kouká naklusat. Dneska ráno budou brát okouni.“ On pro mě přišel až domů!

REKLAMA

Maminka mi to ani nemusela tlumočit, venku jsem byl samozřejmě cobydup. A pak jsme přes náves šli dva, nejméně o půl století starší pán a já, desetiletý chlapec, jako rovný s rovným, prostě kamarádi. Ten den jsme okounů nachytali mraky. Pan Novotný si domů odnesl toho nejvypasenějšího, já k obědu tři další.

Dalších nejméně patnáct jsme samozřejmě pustili. Máma je tenkrát upekla úplně obyčejně na másle a kmínu, ale už nikdy mi ryby tak nechutnaly jako tehdy. Nikdy! No, a pak se divte, že si na pana Novotného vzpomenu i po čtyřech desítkách let téměř pokaždé, když jsem u vody. Dnešní děti potřebují právě takové lidi, jako byli pan Novotný i mnozí další.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled