Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Kdo zavinil úhyn více než 200 tun ryb na řece Odře?

Marek iRybářství 30. srpna 2022 0 komentářů
sumec

foto: Marcin Berger / Facebook

Zahraničí

Polsko už déle než měsíc zažívá ohromnou ekologickou katastrofu. Z řeky Odry vylovili polští a němečtí rybáři přes 200 tun uhynulých ryb. Co je příčinou otravy?

text: Marek Kožušník

Leklých ryb v Odře si poprvé všimli rybáři v jihozápadním Polsku koncem července. Německé úřady ale uvedly, že je Poláci oficiálně informovali až ve druhém srpnovém týdnu. Polská vláda se usilovně snaží vypátrat viníky.

REKLAMA

Řeka Odra tvoří velkou část hranice mezi Německem a Polskem. Otrava zasáhla více než 500 kilometrů jejího toku.

„V otázce katastrofy v Odře zbývá ještě mnohé vysvětlit. Příčiny ještě nejsou definitivně určeny. Už teď je ale jasné, že bylo vícero příčin, a to včetně lidského podílu,“ uvedla německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová po jednání se svou polskou kolegyní Annou Moskwovou v braniborském městečku Bad Saarow.

REKLAMA

Nízký stav hladiny řeky, teplá voda a zvýšená salinita vedly podle Lemkeové k rozmnožení řas, které svou toxicitou zabíjejí ryby. Odborníci z Německa i Polska už dříve oznámili, že takovouto řasu, konkrétně Prymnesium parvum, ve vodě zjistili.

candát
foto: Marcin Berger / Facebook

„Kde byly vypuštěny látky, které vedly ke zvýšení salinity, zatím není známo,“ řekla německá ministryně. Dodala, že zvýšení koncentrace soli ve vodě mohly způsobit stovky chemických látek.

Analýza vzorků vody z Odry, kterou v polovině srpna provedla státní laboratoř v Braniborsku, ukázala například na vysoké množství rtuti. Hodnoty rtuti byly podle německé televize Rbb, která zprávu tehdy zveřejnila, tak vysoké, že přesný výsledek nešlo na škále zobrazit.

„Našla se rtuť, to je pravda. Ale v tuto chvíli nemůžeme říci, že za smrt ryb může rtuť,“ uvedl        německý politik Axel Vogel (Zelení).

úhyn
foto: Onet.pl

„Zdá se, že jde o koktejl chemických látek, žádná z nich zřejmě sama o sobě k úhynu ryb nevedla. Stále je třeba předpokládat, že se jednalo o událost s více příčinami,“ řekl mluvčí neměckého ministerstva životního prostředí Andreas Kübler.

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová na zmiňované tiskové konferenci v Bad Saarow uvedla, že pro objasnění příčin incidentu bude učiněno vše. Společně s Lemkovou oznámila, že do 30. září předloží skupina německých a polských expertů zprávu o příčinách úhynu ryb.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled