Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 2 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Jelec tloušť

Michal Katuščák 12. února 2021 0 komentářů
ulovená ryba

foto: David Štrunc

Praxe

Jelec tloušť je ryba, kterou nalezneme téměř ve všech revírech. Můžeme ji lovit všemi rybolovnými technikami, mimo jiné i na položenou.

Text: Josef Jehlička

Stejně jako okoun, i tloušť bývá při chuti po celý rok. Na klidněji plynoucích řekách se s ním setkáme téměř všude a položená patří mezi oblíbené způsoby lovu.

REKLAMA

V poslední době největší úspěchy asi slaví rybáři s jemnou feederovou sestavou, která ukáže i záběr velkého, zkušeného a opatrného tlouště. Výběr nástrah by měl odpovídat roční době, ačkoli některé jsou použitelné prakticky celoročně.

Tím myslím především larvy hmyzu, červy a žížaly, těsto, chlebovou kůrku, pařenou veku nebo rohlík, kostky salámu, lančmítu či drobnější boilie. Za sezonní (ale velmi účinné nástrahy) lze považovat především různé druhy ovoce – nejen populární třešně a višně, dobře poslouží i kousek švestky, meruňky nebo broskve, kuličky angreštu, jeřabin nebo rybízu.

REKLAMA

Ze seriálu Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou
Parma obecná
Lín obecný
Ostroretka stěhovavá
Úhoř říční
Cejn velký
Mník jednovousý
Kapr obecný
Síh maréna
Jeseter malý

Jejich účinnost se výrazně zvýší, budeme-li na vybraných místech několik dnů předem lehce vnadit. Koncem zimy a zjara se jako výborné nástrahy osvědčují drůbeží střívka (plná, nic pro estéty a fajnovky!). Přes léto je výbornou nástrahou sýr.

V letním období tloušti berou nejlépe zrána a k večeru, vhodné jsou především dny s nižším tlakem, zataženou oblohou a jihozápadním větrem. Lehce přikalená voda není na závadu. S podzimním ochlazováním vody se tloušti stahují z proudných úseků do hlubších míst s pomaleji táhnoucí vodou. Velký tloušť si také rád smlsne i na žábě či rakovi, ale pozor, tito živočichové jsou chráněni a nesmějí být použiti jako nástraha!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled