Sumci se v posledních letech sice loví nejčastěji pomocí bójek, a to hlavně na živé rybky. Lov na položenou je však také efektivní. Řadil bych sem i lov na ukotvené podvodní splávky a podobné statické montáže, udržující nástrahu na jednom místě u dna či ve vodním sloupci.

Text: Josef Jehlička

Důležité je zvolit správný čas a místo lovu. Umístíme-li potom nástrahu do blízkosti sumčího loviště, je velká pravděpodobnost, že ji ryba dříve nebo později objeví a zabere. Tato místa známe jako vymleté jámy v řečišti, padlé stromy a kamenité záhozy, hloubka se pohybuje od dvou do tří metrů.

Na stojatých vodách najdeme sumce i ve značně větších hloubkách. Nástrahou budou nejčastěji rousnice (na velký háček se jich dá „naservírovat“ celý chomáč), popřípadě mrtvá či živá rybka. Sekal jsem se i s nabídkou pelet pro sumce, zkušenosti ale s nimi nemám.

Při použití živé rybky je vhodné do sestavy začlenit nadnášecí prvek, jinak rybky mají často tendenci někam zalézt, pokud je sumec opravdu nablízku. Z téhož důvodu nejsou vhodné ani téměř nezničitelné pijavky, situaci řeší zase jen nadnášecí plovák.

Občas se k tomuto účelu (hlavně při lovu na živé rybky) používá takzvaných chrastítek – zvukových podvodních splávků, které mají rybu současně upozornit na nástrahu a snad i vydráždit k útoku.

Na větších vodách se při tomto způsobu lovu těžko obejdeme bez stabilní loďky, která umožní nejen zavezení nástrahy na požadované místo, ale bývá nepostradatelným pomocníkem hlavně při zdolávání naší největší ryby.

Ideální čas nastává určitě ve druhé polovině června a začátkem července, kdy se za dusných dnů lze dočkat záběrů prakticky po celý den.

Přes léto se na sumce vydáme zrána nebo později navečer, ideální jsou dny s prudkou změnou tlaku (před příchodem deště či bouřky). Začátkem podzimu se o úlovek sumce ještě můžeme pokoušet za pozdního odpoledne, ryby však snižují svoji aktivitu. Za nízkého tlaku se záběru sice také můžeme dočkat, především to však bude na živou rybku.

Napsat komentář