Naši rodinu potkala radostná událost. Dcera nám přijela oznámit, že bude maminkou. A z rodičů jsou babička a dědeček. Po prvotním dojetí nastalo období příprav a plánů. Největší radost měl asi nastávající dědeček, protože pro něj to byly vlastně dvě vynikající zprávy. První, že bude dědečkem a druhá, že do naší rodiny přibude další rybář – tatínek našeho vnoučete.

Text: Hana Svatušková, foto: pixabay

Je pravda, že s budoucím zetěm už se nějakou tu dobu známe, dokonce jsme si zachytali na jeho rybníku. Ale teď už vlastně patří do rodiny… A mít v rodině dva rybáře… To je někdy docela síla.

Jistě si dovedete představit debatu dvou rybářů, kteří ještě nenarozené dítě pasují také do role rybáře. V podstatě jim je úplně jedno, zda to bude holka, nebo kluk. Důležité je, že se prckovi musí co nejdříve koupit pruty, nějaká ta rybářská výbava a taky stolička. Chudák dítě… Ještě se nenarodilo a oni už mu kupují stoličku! Až mu to jednou budu vyprávět, jistě tomu ani neuvěří.

Hlídat? To přece není potřeba!

Budoucí maminka jen nechápavě přihlíží. Vzhledem k hormonům jí je asi jedno, jestli dítě bude rybář nebo myslivec. V tuto chvíli to pro ni není důležité. Až se děťátko narodí, tak se uvidí, kterým směrem ho to potáhne.

Oba pánové však mají jasno. Dědeček i tatínek už se shodují na tom, jak budou prcka brát na rybářské výpravy a mamina si klidně může týden odpočinout. Úmyslně se jich ptám, jak velké asi dítě musí být, aby s nimi mohlo k vodě. Nechápavě na mě koukají… „To je přece jasné, jen co začne chodit!“

Už bych chtěla vidět, jak si dva chlapi poradí někde u vody s malým dítětem. Pánové, ono to není jen tak, vzít prcka s sebou. Občas se taky o něj někdo musí starat.

Oba velcí rybáři na mě koukají, jako bych spadla z měsíce. Jak hlídat? Prcek s námi přece bude chytat ryby a při rybaření není potřeba někoho hlídat. Vzdala jsem to.

Neměla jsem náladu na vysvětlování a představivost pánům tedy v žádném případě nechybí. Myslím, že budou zklamaní, až zjistí, že tak brzy z dítěte ještě rybář nebude. No, necháme je při tom.

Klube se nový zapálený rybář?

Mladí odjeli a manžel opět celé dny básní o budoucím vnukovi a o tom, jak často si ho budeme brát k sobě, aby ho mohl zaučit v rybaření. Marně se mu snažím vysvětlit, že zájmy dítěte si nemůže naplánovat.

Ano, může ho tak trošku postrčit a do tajů rybaření ho nechat nahlédnout. Může ho učit lásce k přírodě, ale jak se potomek rozhodne, to bude záležet jen na něm. Dáme tomu čas a uvidíme.

Možná opravdu z našeho vnoučete vyroste nový a zapálený rybář. Ostatně, má pro to nejlepší předpoklady. Doma bude o rybaření slyšet od otce, navíc bude mít doma nějaké ty rybníky, takže to všechno bude mít až u nosu.  A u nás ho bude zkušenostmi zásobovat děda.

Necháme se překvapit, jak všechno nakonec dopadne.