Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Kormoráni, nebo otrava? Rozbor vody určil viníka

Marek iRybářství 15. prosince 2022 0 komentářů
otrava

foto: Aleš Korvas / idobryden.cz

Novinky

V polovině listopadu zaznamenali rybáři úhyn ryb v chovném rybníku V Olší nedaleko Starého Města na Uherskohradišťsku. Předpokládali, že jde o otravu, odebrali proto vzorky na rozbor. Informuje o tom web regionálního týdeníku Dobrý den s Kurýrem. Jak analýza vzorků dopadla?

text: Marek Kožušník

Rybáři v polovině listopadu zjistili, že hladinu rybníka pokrývají tisíce malých kapříků vysazených před několika dny k přezimování.

REKLAMA

„Byli natlačeni na břeh rybníka, jako by se snažili před něčím uniknout. Někteří už uhynuli, větší polovina se ještě pokoušela dotlačit na břeh,“ prohlásil tehdy pro Dobrý den s Kurýrem Erik Schneider z pobočného spolku Staré město.

rybník
Rybník v Olší. Foto: Petr Čech / idobryden.cz

„Když jsem to viděl, bylo mi to jasné. Ryby se snaží uniknout před otravou, která se do vody dostává nápustným systémem, proto se všechny hromadily až za ním, aby mu co nejvíce unikly,“ dodal v listopadu Schneider.

REKLAMA

Rybáři proto ihned přivolali hasiče, policii a orgán ochrany životního prostředí, který odebral vzorky vody. Hasiči nasadili provzdušňovače vody, aby případná otrava plynnými látkami unikla ven.

„Každý přesně věděl, co musí udělat. Nikde žádný zmatek, naprosto profesionálně odvedená práce všech složek. Hlavně jejich zásluhou se po několika desítkách minut ryby postupně vracely do hlubších vod a uhynulo zhruba jen deset procent rybí násady,“ uvedl pro Dobrý den s Kurýrem Aleš Hřib, předseda staroměstských rybářů. Včasný zásah podle něj zabránil podstatně větší katastrofě.

Hejno kormoránů

Rozbor vody však otravu vyloučil. „Z rybníka V Olší i potoka Salaška odebrali pracovníci odboru vodoprávního úřadu a životního prostředí vzorky vody na rozbor. Ty však neprokázaly žádné nezvyklé hodnoty sledovaných parametrů vedoucí k úhynu ryb,“ informoval pro Dobrý den s Kurýrem Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.

„Nezvyklé chování ryby nejspíše způsobily útoky kormoránů, jejichž velké hejno rybáři v předmětné lokalitě často pozorovali,“ doplnil mluvčí.

Kormoráni neškodí jen tím, že ryby požírají. Také je během svých nájezdů na vodní plochu zaženou na mělčinu a vystresují natolik, že ryby uhynou později. Problematikou kormoránů se bude mimo jiné zabývat únorové Rybářství.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled