Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Kukuřice, věčná nástraha

Marek iRybářství 9. června 2021 0 komentářů
umělá kukuřice

Když chytám s kukuřicí, rád používám PVA punčošky z jemné síťoviny. Zde musíme dávat pozor, aby nám kukuřice PVA nerozpustila a punčoška se neroztrhla. Proto doporučuji kukuřici nechat co nejvíce okapat od vody, zasolit ji a pak přelít libovolnou příchutí - tzv. boosterem, který je upraven tak, že nerozpouští PVA. Takto vyrobené punčošky můžete mít připravené do zásoby. Foto: Lukáš Krása

Praxe

Řekněte sami… Která z kaprovitých ryb neochutnala zrnko kukuřice? Kukuřice patřila a stále patří mezi nejpoužívanější druhy návnad a nástrah a bezpochyby tomu nebude jinak ani v budoucnu. Pro rybu je to velmi kvalitní zdroj potravy s vysokým obsahem uhlohydrátů, proto se na ni dá nalákat ryba velmi rychle a co je nejdůležitější, kukuřice rybám moc chutná!

text: Lukáš Krása

I když prim na trhu hrají, a to jednoznačně, boilie, rád se vracím k této návnadě. Třeba ve chvílích, kdy mám náladu si zachytat na feeder nebo jen tak, abych měl více záběrů. Klidně od menších ryb, protože rybařina je především zábava a nemusíme vždy prahnout jen po té největší rybě. Někdy je třeba se pobavit, a to platí dvojnásob, když vyrazíte k vodě se svými dětmi.

REKLAMA

Musejí vidět akci za akcí!

Vždy, když do vody vhodím hrsti dobře naložené kukuřice, přemýšlím, jak nejlépe prezentovat svou nástrahu mezi tisíci dalšími zrnky při dně…  Už dříve jsme si pomáhali umělými pomůckami, kdy jsme se snažili kukuřici odlehčit kouskem pěny, aby ji ryba v krmném koberci rychleji nasála. Nebo jsme zvolili jinou barvu, čímž jsme se odlišili. V současné době se nám nabízí geniální imitace zrnek.

nadlehčená nástraha
Jedna z nejúčinnějších prezentací nástrahy nad krmným kobercem z partiklu – kombinace plovoucí kukuřičky s nadipovanými mléčnými zrnky tvoří neutrálně nadlehčenou nástrahu, kdy háček leží na dně a nástraha se nadnáší. Foto: Lukáš Krása

Pravdou je, že mě, aspoň zpočátku, tento moderní prvek dnešní rybařiny trochu minul. Před lety jsem si ze zvědavosti koupil umělé boilie a kukuřici, ale hodně dlouho zůstávaly v mém penálu bez použití. Až jednou jsem lovil na jezeře, kde byl velký problém se sumečky americkými a raky. Proto jsem použil umělé nástrahy.

REKLAMA

Umělá kukuřice

Záhy jsem poznal jejich výhody a pochopil jejich přednosti oproti přirozenému soustu. Od té doby jsou v mém rybářském vybavení téměř všechny druhy imitací nástrah, včetně umělé kukuřice. Imitace nástrah šla velký kus dopředu a na trh se dostaly umělé nástrahy, které od přirozené kukuřice téměř nerozeznáte. 

Ano, až na maličkosti jsou si podobné. Ti, kteří řeší detaily a hranice úspěchu a neúspěchu, které jsou o detailech, si mohou zakoupit imitace zrnek, které jsou už při výrobě aromatizovány a potlačují tak velkou nevýhodu umělých zrnek, což je jejich nepřirozený „smrad“.

Samozřejmě můžeme umělou kukuřici přebít nějakou esencí, ale i zde existují rozdíly mezi umělými nástrahami. Po vhození zrnka do někdy dost ostrých dipů se nám začne materiál naleptávat, což není ideální, ale s některými to naopak nic neudělá, takže je můžeme je libovolně „převonět“. Výhodou umělé kukuřice je, že při jejím použití na vlasu máme jistotu, že nám ji ryby nerozbijí“, jak se to stává u kukuřice přirozené. Můžeme ji tak používat opakovaně.

umělá kukuřice
Detail umělé kukuřice. Foto: Lukáš Krása

Co rozhoduje o záseku

Další užitečnou věcí, kterou bychom měli očekávat od umělé kukuřice, je její dobrá vzplývavost, abychom ji mohli kombinovat s přirozenou kukuřicí a aby nástraha byla stále nadlehčená. To je moc důležitý faktor, který kolikrát zásadně rozhoduje o tom, jestli se rybě dostane do tlamky nebo ne. Umělou kukuřici jsem se naučil také kombinovat s boilie, což se mi na některých vodách velmi dobře osvědčilo a vím, že i mnohým dalším rybářům.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled