Fotografie
Vladimir založil otázku Od 3% půjčky od...
před 6 hod
Fotografie
Vladimir založil otázku HLEDÁTE LEGÁLNÍ...
před 6 hod
Fotografie
Vladimir založil otázku HLEDÁTE LEGÁLNÍ...
před 6 hod
Fotografie
Karel dal lajk úlovku od Marek...
před 14 hod
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od Marek...
před 15 hod

Lednová plavaná. Proč si nebrat holínky a proč ryba nepatří do sněhu?

strunc 27. ledna 2020 1 komentářů

Poznávání

Text: Josef Jehlička foto: Zdeněk Drahokoupil, Ivo Novák

Muškaři a přívlačáři mají pauzu

Příznivci aktivních rybolovných metod mají v zimě smůlu, mohou se ale věnovat jinému způsobu lovu nebo aspoň údržbě náčiní i dalšího vybavení. Navazují nové mušky, mění háčky na vláčecích nástrahách, vymotávají muškařské šňůry do volných smyček, čistí je i impregnují, srovnávají karabinky, obratlíky i další nezbytné drobnosti v krabičkách. Popřípadě studují odbornou literaturu.

Sezona pro milovníky přívlače začne až 16. června, na pstruhových vodách bude možné vláčet od poloviny dubna.

REKLAMA

Plavaná

S předstihem je těžké určit, jaká zima je před námi. A vycházet ze zkušeností z minulých let se moc nedá, počasí je prostě počasí. V zásadě se nabízejí dvě varianty. Pokud bude zima mírná, s lehkou plavanou můžeme zažít příjemné chvíle u vody především v proudnějších úsecích, trocha ledu u kraje nevadí.  Dny jsou krátké, tudíž se nejspíš vydáme na nějaký nepříliš vzdálený revír.

V zimě je vcelku snesitelným řešením i tzv. urban fishing, čili rybaření ve městě. Ryby tu bývají naučené na přikrmování od kolemjdoucích, děti jim drobí z mostu svačiny a tak tloušti, proudníci, plotice i další drobné rybky se mnohdy za kameny a mostními pilíři i u nerovností navigace shromažďují v početných hejnech.

REKLAMA

Výjimkou v hlubších úsecích nejsou ani kapři a cejni. V čisté vodě si na okolní ruch zvykne parma i duhák. Občasní přihlížející jdou rybáři někdy na nervy, ale není to tak zlé jako v kupříkladu v létě. Nadějná bývají místa pod úsekem, kde chodci krmí kachny nebo labutě, ryby na zbytky potravy často čekají a žijí si tu jak na krmníku vlastně po celý rok.

Odpady a čističky

I méně vábná místa ukrývají pěkné ryby. Konkrétně tím myslím ona vyústění kanalizace a odpadů, obzvlášť u mlékárenských a potravinářských závodů, popřípadě další prapodivné roury, u nichž raději ani nechceme vědět, odkud vlastně vedou. Ryby tady vyhledávají o něco teplejší vodu a současně potravu.

Je to tak, jak se říká – není špatné počasí, ale může být špatně oblečený sám rybář

Přes léto zde bývá nepříjemný odér, ale v zimě se to dá vydržet. Nikomu to nedoporučuji, ale znám řadu kolegů, kteří si na tato místa v zimě chodí spravit náladu a užít si kupříkladu přitopený splávek. Rybu ke konzumaci si odtud asi nevezmete, ale zimní procházky jsou spíš jen pro zábavu, ne?

Výtok z přehrad

Sekundární pásma pod přehradami mají díky vypouštění spodní vody poměrně stálou roční teplotu vody, z mnohých se dokonce staly úživné P revíry. Ty necháme pochopitelně v klidu, ale na MP revírech to jsou úseky, které v zimě většinou nezamrzají a ryby tu jsou při chuti po celý rok.

Zimním úlovkem je nejčastěji plotice, cejni nebo tloušti. Ovšem pokud lehce přikrmujeme a jsme dostatečně vytrvalí, může se naším úlovkem vzácně stát i pěkný kapr.

Nástrahy a krmení pro zimní plavanou

Dostupnou a spolehlivou nástrahou pro zimní plavanou jsou bezesporu bílí červi, ať už přírodní nebo barvení. Za chladných dnů je ani nemusíme přes odpor spolubydlících pašovat do chladničky, v neprůhledné nádobce s drobnými otvory a vrstvou pilin vydrží poměrně dlouho i za oknem.

Rybáři, kteří už se zimním lovem předem počítali, si možná v chladném sklepě udělali zásobu larev chrostíků, vytažených ze schránek nebo hnojáčků, popřípadě drobnějších kopaných žížal. Tyhle nástrahy patří v zimě mezi nejspolehlivější. Použít lze i snadno dostupné pečivo, které napaříme, slisujeme a nakrájíme na malé kostičky, také různé pasty nebo těstíčko, zhotovené z rohlíkové střídky, smísené s trochou měkkého sýra.

Ale červi podle mého jednoznačně vítězí. Rozmačkané červy můžeme přidat i do krmné směsi, výrazně tím zvýšíme její přitažlivost a bude lákavá na dálku stejně, jako bychom použili drahé aromatické přísady.

Jinak pro přípravu střídmého krmení určitě použijeme obilný šrot (kukuřičný nebo ječný), strouhanku, trochu země nebo jílu. A pokud známe některý z tajných receptů od kamarádů, přidáme anýz, rybí moučku, konopné semínko nebo další ingredience v množství, jehož detaily si mnozí střeží.

Spoustu receptů na jednoduché a účinné zimní krmení ale snadno najdete i na internetu, popřípadě si můžete zimní krmení koupit už hotové ve speciálkách. Pokud se rozhodnete použít v rozumném množství i speciální aromatické dochucovací prostředky a atraktory, rozhodně to nebude na závadu, ovšem přidáním zbytečně velkého množství aromatických látek bychom mohli ryby odradit, takže všeho s mírou!

Lovné místo prokrmíme nejlépe tak, že malé kousky krmné směsi ve formě kuliček nebo placiček nahazujeme podle síly proudu o kousek výš, aby propadly ke dnu v místech, kde lovíme. Krmíme i v průběhu lovu, nezapomeňme na to v nadšení, když ryby začnou opravdu dobře brát. Hloubku nastavujeme vždy tak, aby se nástraha pohybovala těsně nade dnem, nebo v dolní polovině vodního sloupce.

Vhodné náčiní

V mrazivém počasí je na menších vodách a při lovu v blízkosti břehu velmi praktické použít bič – tedy lehký, ale poměrně dlouhý prut bez navijáku a především bez oček, s jejichž namrzáním bývají trampoty. Potřebujeme-li odhazovat splávek s nástrahou dál nebo ho vést do míst, kam to s bičem není možné, použijeme lehké pruty s velkými očky.

Zda teleskopický, děličku nebo matchový prut, to už záleží na místních podmínkách i na našich možnostech a vybavení. Volíme jemné náčiní, čemuž musí odpovídat i tenký vlasec (0,14 – 0,12 mm), návazec často i 0,10 mm, důležitý je i vhodný naviják.

Jeho velikost a především hmotnost ovlivňuje v kombinaci s použitým prutem to, zda nás bude po chytání bolet ruka. I když se asi u vody nezdržíme příliš dlouho, při plavané v zimě držíme prut prakticky po celou dobu lovu v ruce, záleží tedy především na správném vyvážení. Samozřejmostí je spolehlivá brzda. Z dalšího náčiní mějme s sebou vhodný podběrák (občas potřebujeme ten na dlouhé násadě) s bezuzlíkovou síťkou, pokud rybu nemůžeme zbavit háčku ve vodě, opatrně ji podebereme, v žádném případě ji ale nepokládáme do sněhu!

Ano, sníh je měkký, ovšem na mokré rybě při nízkých teplotách okamžitě přimrzá a může způsobit poškození ochranného slizu, což mívá často za následek zaplísnění a úhyn.

Co na sebe?

Všeobecně řečeno, v zimě rybář nesmí nic podcenit. Zvolme raději kvalitní oblečení, kterého na sebe nemusíme nabalit tolik a zůstaneme tudíž dostatečně pohybliví. Něco navíc určitě sneseme, vždyť přebývající kousek oblečení lze uložit do tašky nebo batohu.

A pokud se ochladí, buďme jen rádi, že ho máme. Velmi důležitá je úplně spodní vrstva. Pokud v zimě sportujeme a používáme termoprádlo, je to ideální! Jeho pořízení je jinak poměrně nákladné, ale díky schopnosti sát z těla pot a odvádět vlhkost vám bude i v zimě u vody jako v pokojíčku. Má i výborné termoizolační vlastnosti a pomáhá udržet tělesnou teplotu.

A dál? Kdepak kožich nebo vaťák! Přece nechcete být neohrabaní jako medvěd, který právě vylezl z brlohu! Košile, svetr a nepromokavá bunda, na nohy beze studu klidně spodky a zase nepromokavé kalhoty s dostatkem kapes. Rukavice s odnímatelnými prsty jsou šikovné při manipulaci s nástrahou nebo s navijákem, šála a čepice se také hodí.

A co je moc a moc důležité – kvalitní boty! Pokud by nohy nebyly v teple, záhy to poznáte. Obuv na zimní rybaření by měla být rozhodně spolehlivě nepromokavá, ale současně pohodlná a zateplená. Holínky s tlustou pletenou ponožkou stačí promrznout spolehlivě už za půl hodinky, tudy cesta nevede!

Vhodnou volbou jsou například vysoké boty pro myslivce, zateplené holínky s vložkou nebo šněrovací noty s termopodšívkou. Vhodným řešením může být i silnější neoprenová ponožka, ale k těm potom potřebujete extra boty, nejméně o dvě čísla větší, než normálně nosíte. Je to tak, jak se říká – není špatné počasí, ale může být špatně oblečený sám rybář. Po první kratší zimní vycházce konečně slabiny svého oblečení zjistíte sami a máte šanci to napravit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Muskari a privlacari (asi vlackari) mají pauzu… Zajimalo by mne, kde autor clanku cerpal informace. Pripomina mi citaci 1000 + 1 rada… Vlastni zkusenosti asi vubec nema. Osobne muskarim a vlacim cely rok i v zime.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled