Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Lednová plavaná. Proč si nebrat holínky a proč ryba nepatří do sněhu?

strunc 27. ledna 2020 1 komentářů

Poznávání

Text: Josef Jehlička foto: Zdeněk Drahokoupil, Ivo Novák

Muškaři a přívlačáři mají pauzu

Příznivci aktivních rybolovných metod mají v zimě smůlu, mohou se ale věnovat jinému způsobu lovu nebo aspoň údržbě náčiní i dalšího vybavení. Navazují nové mušky, mění háčky na vláčecích nástrahách, vymotávají muškařské šňůry do volných smyček, čistí je i impregnují, srovnávají karabinky, obratlíky i další nezbytné drobnosti v krabičkách. Popřípadě studují odbornou literaturu.

Sezona pro milovníky přívlače začne až 16. června, na pstruhových vodách bude možné vláčet od poloviny dubna.

REKLAMA

Plavaná

S předstihem je těžké určit, jaká zima je před námi. A vycházet ze zkušeností z minulých let se moc nedá, počasí je prostě počasí. V zásadě se nabízejí dvě varianty. Pokud bude zima mírná, s lehkou plavanou můžeme zažít příjemné chvíle u vody především v proudnějších úsecích, trocha ledu u kraje nevadí.  Dny jsou krátké, tudíž se nejspíš vydáme na nějaký nepříliš vzdálený revír.

V zimě je vcelku snesitelným řešením i tzv. urban fishing, čili rybaření ve městě. Ryby tu bývají naučené na přikrmování od kolemjdoucích, děti jim drobí z mostu svačiny a tak tloušti, proudníci, plotice i další drobné rybky se mnohdy za kameny a mostními pilíři i u nerovností navigace shromažďují v početných hejnech.

REKLAMA

Výjimkou v hlubších úsecích nejsou ani kapři a cejni. V čisté vodě si na okolní ruch zvykne parma i duhák. Občasní přihlížející jdou rybáři někdy na nervy, ale není to tak zlé jako v kupříkladu v létě. Nadějná bývají místa pod úsekem, kde chodci krmí kachny nebo labutě, ryby na zbytky potravy často čekají a žijí si tu jak na krmníku vlastně po celý rok.

Odpady a čističky

I méně vábná místa ukrývají pěkné ryby. Konkrétně tím myslím ona vyústění kanalizace a odpadů, obzvlášť u mlékárenských a potravinářských závodů, popřípadě další prapodivné roury, u nichž raději ani nechceme vědět, odkud vlastně vedou. Ryby tady vyhledávají o něco teplejší vodu a současně potravu.

Je to tak, jak se říká – není špatné počasí, ale může být špatně oblečený sám rybář

Přes léto zde bývá nepříjemný odér, ale v zimě se to dá vydržet. Nikomu to nedoporučuji, ale znám řadu kolegů, kteří si na tato místa v zimě chodí spravit náladu a užít si kupříkladu přitopený splávek. Rybu ke konzumaci si odtud asi nevezmete, ale zimní procházky jsou spíš jen pro zábavu, ne?

Výtok z přehrad

Sekundární pásma pod přehradami mají díky vypouštění spodní vody poměrně stálou roční teplotu vody, z mnohých se dokonce staly úživné P revíry. Ty necháme pochopitelně v klidu, ale na MP revírech to jsou úseky, které v zimě většinou nezamrzají a ryby tu jsou při chuti po celý rok.

Zimním úlovkem je nejčastěji plotice, cejni nebo tloušti. Ovšem pokud lehce přikrmujeme a jsme dostatečně vytrvalí, může se naším úlovkem vzácně stát i pěkný kapr.

Nástrahy a krmení pro zimní plavanou

Dostupnou a spolehlivou nástrahou pro zimní plavanou jsou bezesporu bílí červi, ať už přírodní nebo barvení. Za chladných dnů je ani nemusíme přes odpor spolubydlících pašovat do chladničky, v neprůhledné nádobce s drobnými otvory a vrstvou pilin vydrží poměrně dlouho i za oknem.

Rybáři, kteří už se zimním lovem předem počítali, si možná v chladném sklepě udělali zásobu larev chrostíků, vytažených ze schránek nebo hnojáčků, popřípadě drobnějších kopaných žížal. Tyhle nástrahy patří v zimě mezi nejspolehlivější. Použít lze i snadno dostupné pečivo, které napaříme, slisujeme a nakrájíme na malé kostičky, také různé pasty nebo těstíčko, zhotovené z rohlíkové střídky, smísené s trochou měkkého sýra.

Ale červi podle mého jednoznačně vítězí. Rozmačkané červy můžeme přidat i do krmné směsi, výrazně tím zvýšíme její přitažlivost a bude lákavá na dálku stejně, jako bychom použili drahé aromatické přísady.

Jinak pro přípravu střídmého krmení určitě použijeme obilný šrot (kukuřičný nebo ječný), strouhanku, trochu země nebo jílu. A pokud známe některý z tajných receptů od kamarádů, přidáme anýz, rybí moučku, konopné semínko nebo další ingredience v množství, jehož detaily si mnozí střeží.

Spoustu receptů na jednoduché a účinné zimní krmení ale snadno najdete i na internetu, popřípadě si můžete zimní krmení koupit už hotové ve speciálkách. Pokud se rozhodnete použít v rozumném množství i speciální aromatické dochucovací prostředky a atraktory, rozhodně to nebude na závadu, ovšem přidáním zbytečně velkého množství aromatických látek bychom mohli ryby odradit, takže všeho s mírou!

Lovné místo prokrmíme nejlépe tak, že malé kousky krmné směsi ve formě kuliček nebo placiček nahazujeme podle síly proudu o kousek výš, aby propadly ke dnu v místech, kde lovíme. Krmíme i v průběhu lovu, nezapomeňme na to v nadšení, když ryby začnou opravdu dobře brát. Hloubku nastavujeme vždy tak, aby se nástraha pohybovala těsně nade dnem, nebo v dolní polovině vodního sloupce.

Vhodné náčiní

V mrazivém počasí je na menších vodách a při lovu v blízkosti břehu velmi praktické použít bič – tedy lehký, ale poměrně dlouhý prut bez navijáku a především bez oček, s jejichž namrzáním bývají trampoty. Potřebujeme-li odhazovat splávek s nástrahou dál nebo ho vést do míst, kam to s bičem není možné, použijeme lehké pruty s velkými očky.

Zda teleskopický, děličku nebo matchový prut, to už záleží na místních podmínkách i na našich možnostech a vybavení. Volíme jemné náčiní, čemuž musí odpovídat i tenký vlasec (0,14 – 0,12 mm), návazec často i 0,10 mm, důležitý je i vhodný naviják.

Jeho velikost a především hmotnost ovlivňuje v kombinaci s použitým prutem to, zda nás bude po chytání bolet ruka. I když se asi u vody nezdržíme příliš dlouho, při plavané v zimě držíme prut prakticky po celou dobu lovu v ruce, záleží tedy především na správném vyvážení. Samozřejmostí je spolehlivá brzda. Z dalšího náčiní mějme s sebou vhodný podběrák (občas potřebujeme ten na dlouhé násadě) s bezuzlíkovou síťkou, pokud rybu nemůžeme zbavit háčku ve vodě, opatrně ji podebereme, v žádném případě ji ale nepokládáme do sněhu!

Ano, sníh je měkký, ovšem na mokré rybě při nízkých teplotách okamžitě přimrzá a může způsobit poškození ochranného slizu, což mívá často za následek zaplísnění a úhyn.

Co na sebe?

Všeobecně řečeno, v zimě rybář nesmí nic podcenit. Zvolme raději kvalitní oblečení, kterého na sebe nemusíme nabalit tolik a zůstaneme tudíž dostatečně pohybliví. Něco navíc určitě sneseme, vždyť přebývající kousek oblečení lze uložit do tašky nebo batohu.

A pokud se ochladí, buďme jen rádi, že ho máme. Velmi důležitá je úplně spodní vrstva. Pokud v zimě sportujeme a používáme termoprádlo, je to ideální! Jeho pořízení je jinak poměrně nákladné, ale díky schopnosti sát z těla pot a odvádět vlhkost vám bude i v zimě u vody jako v pokojíčku. Má i výborné termoizolační vlastnosti a pomáhá udržet tělesnou teplotu.

A dál? Kdepak kožich nebo vaťák! Přece nechcete být neohrabaní jako medvěd, který právě vylezl z brlohu! Košile, svetr a nepromokavá bunda, na nohy beze studu klidně spodky a zase nepromokavé kalhoty s dostatkem kapes. Rukavice s odnímatelnými prsty jsou šikovné při manipulaci s nástrahou nebo s navijákem, šála a čepice se také hodí.

A co je moc a moc důležité – kvalitní boty! Pokud by nohy nebyly v teple, záhy to poznáte. Obuv na zimní rybaření by měla být rozhodně spolehlivě nepromokavá, ale současně pohodlná a zateplená. Holínky s tlustou pletenou ponožkou stačí promrznout spolehlivě už za půl hodinky, tudy cesta nevede!

Vhodnou volbou jsou například vysoké boty pro myslivce, zateplené holínky s vložkou nebo šněrovací noty s termopodšívkou. Vhodným řešením může být i silnější neoprenová ponožka, ale k těm potom potřebujete extra boty, nejméně o dvě čísla větší, než normálně nosíte. Je to tak, jak se říká – není špatné počasí, ale může být špatně oblečený sám rybář. Po první kratší zimní vycházce konečně slabiny svého oblečení zjistíte sami a máte šanci to napravit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Muskari a privlacari (asi vlackari) mají pauzu… Zajimalo by mne, kde autor clanku cerpal informace. Pripomina mi citaci 1000 + 1 rada… Vlastni zkusenosti asi vubec nema. Osobne muskarim a vlacim cely rok i v zime.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled