Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 19 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Lehká přívlač na našich vodách Hurá na tlouště! (2)

strunc 13. července 2020 0 komentářů

Praxe

V minulém díle se nám podařilo ulovit krásného tlouště na pstruhovém potoce. Úspěšnou nástrahou byl wobbler, to však není jediná nástraha, který na stříbrná torpéda platí.

Text: Milan Tychler foto: autor

Lov s wobblery

K lovu tloušťů se hodí spíše štíhlejší modely, ale v těch nejmenších velikostech mohou mít tělíčko i poněkud zavalitější. Podle typu vody a hloubky používám wobblery potápivé, plovoucí i hladinové, které se osvědčují hlavně na větších vodách a také ve vodách zarostlých vodními rostlinami, kde běžné typy této nástrahy často váznou. V mělkých vodách bývají tloušti rozmístěni okolo zlomů dna, na rozhraní rychlé a klidné vody. Spousta se jich drží za pilíři mostů a lávek, ale na všech tekoucích vodách je najdete vždycky i v těsné blízkosti břehů.

REKLAMA

S wobblery chodím obyčejně proti vodě, protože tloušti velmi dobře vidí, a tahám nástrahy podél břehu po proudu k sobě. Není ničím neobvyklým, když i velký kus zabere sotva pár centimetrů od břehu a sebere nástrahu hned, jakmile dopadne na hladinu. V tomto trochu připomíná bolena. Velikost nástrahy volím podle velikosti vody mezi 3 – 7 cm a nepoužívám nijak zvlášť výrazné barvy. Na tlouště se mi osvědčilo především přírodní zabarvení nástrah.

Třpytky

Zřejmě nejběžnější nástrahou na tlouště je rotačka do velikosti 2. Tloušť samozřejmě zabere i na větší. Kdysi se mi zavěsil i na pětku při lovu štik. Menší tloušti zabírají bez problémů na stříbrné a zlaté třpytky i v čistých vodách, ale ty větší mám nachytané na matné a tmavé vzory rychle tažené v proudu.

REKLAMA

Rotačku vodím po proudu jen málokdy. Spíše proti proudu a šikmo přes proud. Ovšem tam, kde jsou tloušti opatrní, může být rotačka tažená po proudu zajímavá. Musí se ale vybrat typ, který chodí i po proudu správně a křidýlko se hezky točí. Dobré třpytky s tím nemají problém, jen se musí vést trochu rychleji.

V mělké vodě a za slunečného dne vedu třpytku spíše při hladině a tam, kde je hlouběji a asi v polovině sloupce. Čím je chladněji a pošmourněji, tím více pak hledám tlouště u dna. Někdy se stává, že tloušti na nástrahy jen tak klepou, ale nevezmou ji. Co s tím? Pokud mají evidentně zájem, což projevují ťukáním do nástrahy, stačí jen zmenšit velikost a pak už je to obvykle v pořádku.

Gumové nástrahy

Těch je spousta a vyžadují různé způsoby vedení. Vždy je dobré, aby se nástrahy pohybovaly podle toho, jakého živočicha představují. Rybky můžeme vést hodně aktivně. Anebo tak, aby představovaly umírající potravu. Gumové napodobeniny vodního hmyzu či drobných živočichu vodíme pomalu při dně, popřípadě je trhaně zvedáme k hladině.

Červy a žížaly „splavujeme“ při dně. Při lovu tloušťů volím zase tmavší a přírodní barvy nástrah, nebo průsvitná tělíčka s flitry. Nástrahy ve fluo barvách, které používám k lovu pstruhů duhových a okounů, nebývají na tlouště účinné. A když, tak na malé kusy. Velikost je opět do 7 cm.

Streamery a lury

Nástrahy z peří a chlupů bývají účinné v čistých a hodně pochytávaných vodách i na konci sezony, kdy už zkušení tloušti většinu vláčených nástrah prokoukli. Na tyto nástrahy mnoho rybářů nechytá. A protože připomínají nejběžnější potravu tlouště, což je hmyz a drobné rybky, jsou k nim celkem důvěřiví. Opět platí, že tmavší a přírodní vzory bodují nejčastěji, ale v tomto případě používám za šera klidně i krémově bílé nástrahy. Drobné přískoky a občasné zachvění jsou nejlepším způsobem vedení u dna i ve sloupci.

Tloušť je ryba, která je aktivní po celý rok a dá se chytat do doby, dokud vám na prutu nezamrznou očka. Na některých vodách jsou ryby jen průměrné, na jiných se můžete dočkat velmi pěkných úlovků a kusů dosahujících i více než 2 kg. A taková ryba je pak na jemném přívlačovém prutu opravdu zážitek.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled