Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 5 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 5 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
předevčírem

Listopadové Rybářství: Rybníkářské legendy Štěpánek Netolický a Jakub Krčín

Marek iRybářství 25. října 2021 0 komentářů
řeka

Jelikož byl rybník Rožmberk postaven přímo na Lužnici, začal Krčín zároveň s výstavbou odlehčovacího kanálu – 13 km dlouhé Nové řeky, která dodnes odvádí přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky. Foto: Wikimedia Commons

Poznávání

Ve druhé polovině 16. století je rybníkářství na svém vrcholu a v Čechách a na Moravě je zhruba 180 tisíc ha rybníků. Jen pro srovnání – v dnešní době je na území ČR zhruba 52 tisíc ha rybniční plochy. Na jejich výstavbě se především v jižních Čechách podílely dvě osobnosti ve službách Rožmberků. Byli jimi Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

text: Petr Svatek foto: autor

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan se narodil roku 1535 v Kolíně ve vladycké rodině s právem erbu – zeleným papouškem na modrém štítu. Zemřel roku 1604 v Sedlčanech. V roce 1556, po studiu na latinské škole v Kolíně, se ve 20 letech dostává do služeb Viléma Trčky z Lípy (působil na hradě Velíš u Jičína), který měl na starosti lesy, rybníky, lov a poddané.

REKLAMA

Jakub Krčín
Pomník Jakuba Krčína na hrázi rybníka Svět. Foto: Wikimedia Commons

Poprvé se oženil v roce 1566 s Dorotou Slepičkovou. Krčínovi nebylo ani 28 let a už byl purkrabím Českého Krumlova. A v roce 1569 byl jmenován nejvyšším regentem rožmberského panství.

Krčín byl ve službách Rožmberků velmi horlivý. Stavěl pivovary, ovčíny, dvory a v neposlední řadě se zajímal o rybníkářství a návrhy Štěpánka Netolického. V roce 1570 začal s velmi odvážnou stavbou rybníka Nevděk neboli Svět. O rok později zahájil výstavbu rybníka Spolského a následoval Potěšil. Rozšířil také rybníky Dvořiště, Skutek, Záblatský aj.

REKLAMA

rybník Rožmberk
Hráz rybníka Rožmberk. Foto: Wikimedia Commons

V roce 1584 se uchýlil k výstavbě největšího rybníka na světě – Rožmberka. Práce na něm trvaly 6 let. Jelikož byl rybník s tehdejší výtopou 1000 ha postaven přímo na Lužnici, začal Krčín zároveň s výstavbou odlehčovacího kanálu – 13 km dlouhé Nové řeky, která odvádí dodnes přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky.

Po výstavbě Rožmberka opustil Krčín služby Rožmberků a uchýlil se na svůj statek v Sedlčanech. Zároveň se (po smrti své výrazně starší manželky) žení s mladou Kateřinou, dcerou rybníkáře a spolupracovníka hradeckého hejtmana Jana Zelendara. Od své o 30 let mladší ženy se dočkal šesti dcer, a tak smrtí Jakuba Krčína končí i éra nejslavnějšího rybníkářství v Čechách.

Co jste nevěděli o Štěpánkovi Netolickém, předchůdci Jakuba Krčína? V jaké funkci začínal svou kariéru u Rožmberků? Které rybníky postavil? Jak vznikla legendární Zlatá stoka? K čemu všemu sloužila?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku listopadu.

Rybářství listopad obálka

Objednat si ho od 1. listopadu můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled