Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 21 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Lov duháků přívlačí na neprostupné řece Mže (1)

strunc 4. února 2020 0 komentářů

Šupiny

Text: David Mašek, foto: autor

Projít a prochytat pár kilometrů řeky volným neupraveným terénem vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, ale velmi často i notnou dávku houževnatosti a sebezapření.

REKLAMA

Pravdou ovšem je, že všechna ta dřina bývá zapomenuta s prvním razantním záběrem. Přiznám se, že nejraději chodím vláčet na menší řeky, které nejsou příliš v kurzu. A asi nejsem sám, komu se zdá, že podobných míst u nás v Čechách stále více ubývá.

Dnes není velký problém vyrazit na týden či dva do zahraničí a užít si průzračné vody nádherných řek protékajících čistou, neporušenou přírodou. Zejména na severu Evropy, kupříkladu ve Švédsku či Finsku, lze takto strávit nezapomenutelné chvíle. Přesto se i v našich zeměpisných šířkách stále dají objevit úseky řek dosud nezničené regulací či zasažené okolní výstavbou, na kterých se lze vrátit v čase o pár desetiletí zpět.

REKLAMA

To se ovšem nedá říci o rybách. Jejich počet neustále klesá a ani nezdolná snaha místních rybářských spolků a organizací o kvalitní zarybňování zázraky nedokáže.

Vydal jsem se na řeku Mže, na jejíž březích jsem s chytáním ryb začínal. Vzhledem k tomu, že jsem se již dávno odstěhoval, se na svou oblíbenou vodu nedostanu zdaleka tak často, jak bych sám chtěl. I proto nevynechám žádnou příležitost, která mi umožní alespoň pár hodin strávit na březích této krásné řeky.

V kraji mého mládí

Jedno červencové ráno zamačkávám zvonící budík a chvilku hledím do tmy. Nechce se mi z teplé postele a pohrávám si s myšlenkou, proč vlastně mám tak brzy ráno vstávat. Nakonec překonám lenost a vyrážím.

Na východě se již objevují první červánky a poslední blikající hvězdy nad hlavou slibují krásný den. K řece dorážím právě za rozednění. Připravuji si prut a na karabinku připínám první rotačku. Zkusím to bez lanka. Sice se zde občas vyskytují štiky, ale dám přednost většímu počtu záběrů a risknu ztrátu nástrahy.

Jen lehce popotáhnu a v tu ránu mně probere prudký záběr. Opatrně zdolávám svou první dnešní rybu

Do postranní kapsy si vkládám menší pouzdro s několika osvědčenými rotačkami a jde se na to. Nedočkavě se prodírám na břeh. Prohazuji první nadějnou zátočinu a snažím se dostat rotačku co nejblíže pod podemletý břeh na protější straně.

Po každém náhozu čistím trojháček od zbytků trávy a pomalu postupuji po proudu. Zkouším štěstí v tůních po proudu i proti proudu, pozorně vodím nástrahy na rozhraní proudu a tišiny, nevynechám žádný přítok a nevyhýbám se ani táhlým hlubším proudným úsekům.

Ráno je opravdu nádherné a tak mě ani neustálý boj s hustým porostem lemujícím oba břehy nevadí. Rákosí, kopřivy, bodláky a husté křoví jsou všude. A navíc, žádné vyšlapané pěšinky svědčící o pohybu rybářů se zde nevyskytují. Jen ty ryby se zatím nedostavují.

Úsek plný pstruhů

Dávám si pauzu na snídani, poté vynechám dlouhou zatáčku vedoucí neprostupným křovím a vcházím do lesa. Prošlápnu si cestu na břeh a rotačka již letí na rozhraní tůně a proudu.

Jen lehce popotáhnu a v tu ránu mně probere prudký záběr. Opatrně zdolávám svou první dnešní rybu. Je to krásný pstruh duhový, má něco málo přes třicet čísel.

Tak přece jen tu jsou! Pouštím ho zpět a přesunuji se o kousek výš, kde tůň přechází v proudný úsek končící zlomem, pod kterým voda vymlela jeden a půl metru hlubokou prohlubeň. Hloubku jsem si sám ověřil při nedobrovolné koupeli při odstranění vázky.

Pomalu prohledávám měděnou meppskou místa mezi kameny a vzápětí přichází další záběr. Okamžitě po záseku následuje série výskoků a za chvilku je na břehu další duhák.

Přecházím znovu pod zlom, kde tuším pěknou rybu. Silný proud a značná hloubka mi znemožňují dostat malou lehkou rotačku hlouběji ke dnu a tak nasazuji robustnější model. S novým přívlačovým prutem se nástrahy vodí jedna radost. Najednou zahlédnu, jak se z hloubky uprostřed proudu zvedá ryba.

Tak tu musím dostat! Snížím rychlost navíjení a špičkou prutu jemně pracuji s nástrahou. Vtom se špička prutu ohne. Přiseknu a následuje silný tah. Jakmile se ryba dostane k hladině, hned se zkouší pomocí výskoků nad vodu zbavit háčku. Zase duhák! Dnešní největší, ale 40 cm nemá.

Tentokrát je již záběr poctivý a svádím vítězný boj s krásným potočákem. Hraje všemi barvami, je to opravdu krásná ryba

Pokračuji dolů po proudu a hledám další slibná místa, až se zastavuji ve středu velké zátočiny. Odsud není problém pohodlně házet až na rozhraní proudu a tišiny. Nijak zvlášť mě to místo neoslovuje, ale nakonec mi to nedá a rotačka letí daleko za hranu tůně, do proudu. Jakmile ji dostanu do středu řeky, zvedne se k ní ryba, ale nástrahu nevezme.

Rychle ji měním, místo měděné rotačky volím stříbrný model. Dávám si více záležet, snažím se, aby se pohybovala rychle jako malá rybka a po několika náhozech se mi opět podaří zvednout rybu. A znovu mou nástrahu pouze sleduje. Rychle se probírám krabičkou a volím černý model s červenými tečkami.

Tak do třetice! Nahazuji dolů po proudu na druhý konec tůně a pomalu vedu rotačku jejím středem. A je tam! Tentokrát je již záběr poctivý a svádím vítězný boj s krásným potočákem. Hraje všemi barvami, je to opravdu krásná ryba. Opatrně ho pouštím zpět. Ani se nerozloučí a jako šipka mizí v tůni. Ve zbytku tohoto nadmíru úspěšného dne jsem zdolal ještě několik pstruhů duhových a pár tloušťů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled