Současným trendem kaprařiny je lov trofejních kaprů. Napadá mě tedy, co je trofejní kapr? Kolik váží kilogramů? 10, 20, 30 nebo 40 kg? Každý si asi odpoví sám. Pro sebe volím to, že trofejní kapr je ten největší na dané vodě. Samozřejmě… Slovo největší je trochu zavádějící, ale pokud víme, že se na revíru loví kapři o hmotnosti 10-15 kg standardně, nelze je považovat za trofejní.

Text: Jiří Kadubec, foto: autor

Velkých údolních nádrží u nás mnoho není. Totéž platí o řekách. Ne každá voda je schopná vyprodukovat kapry nad deset kilogramů, o vyšších hranicích ani nemluvím.

I proto většina rybářů sklouzne k rutině a začne chytat menší ryby, ale ve větším množství. Metod, jak toho dosáhnout, je hodně (feeder, pložená či plavaná). Co se týká kaprařiny, alespoň v tom smyslu, jak ji chápu já, mělo by jít vždy o ulovení největší ryby. Dovolím si tvrdit, že na každé vodě se vyskytuje nějaký větší kapr. To, že bude sotva „olizovat“ hranici šedesáti centimetrů, nevadí. Pokud se na dané vodě loví kapři na hranici míry a vy ulovíte takového goliáše, tak je vaše rybářská výprava vydařená.

Malých revírů do rozlohy tří hektarů je u nás hodně. Většinu takových vod kapraři považují za vychytanou nebo spíše jako přechodnou zásobárnu ryb pro domorodce. Ale i tak lze nalézt výjimky a najít takřka panenský rybníček nebo vodu, na kterou není vyvíjen velký rybářský tlak.

Strategie krmení a dlouhodobé předkrmování

Pro úspěšný lov na malých revírech je nejdůležitější vytřídit ryby na ty, které lovit chceme a na ty, které lovit nechceme. K tomu se skvěle hodí metoda dlouhodobého předkrmování. Ale i tuto činnost lze rozložit do více fází. Jako naprosto minimální dobu předkrmování vidím pět dní před samotným lovem a k tomu bych vybral jen boilie. V ideálním případě taková příprava krmného místa by měla vypadat následovně:

  1. Zakrmení partiklem a methodmixem (partikl lze použít jakýkoliv – kukuřice, řepka, pšenice – vždy náležitě upraveny). Methodmix v tomto případě funguje jednak jako pojidlo a jednak jako vizuální prostředek pro prezentaci návnady.
  2. Zakrmování partiklem s přídavkem celých i krájených boilie. To je důležité zejména pro vody, kde se na boilie nechytá (i takové se ještě najdou).
  3. Zakrmování celými boilie.

V případě, že jste již někdy měli zkušenost na konkrétní vodě s lovem na boilie, lze vynechat zakrmování partiklem a methodmixem. V tom případě bych viděl jako ideální dobu minimálního zakrmování oněch výše zmíněných pěti dní před lovem. Krmná kampaň za pomoci partiklu je dlouhodobějšího rázu. Nelze říci, že 14 dní je strop a týden málo. Záleží i na velikosti krmné dávky, množství ryb v revíru a v neposlední řadě i na teplotě vody a ročním období.

Jak velká by měla být krmná dávka, ptáte se?

Sám jsem spíše minimalista, příznivcem zkrmování mnoha kilogramy boilie rozhodně nejsem. Ale tohle už nechám vás.

Napsat komentář