Fotografie
miroslavhutyra62@gmail.com založil otázku PŮJČKA PRO VÁŽN...
před 4 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Jelec Jesen...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Tření ryb...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Úlovky 2024...
před 4 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Úlovky 2024...
před 4 dny

Lov mořské kočky? Pozor na prsty!

strunc 21. srpna 2019 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznávání

Text: Michal Simčo, foto: www.rybolovnorsko.cz , David Štrunc

Na vlkouše s přívlačí

Nejúčinnějším způsobem lovu je přívlač! Ano, lehký vláčecí prut s akcí kolem 100 g a vláčecí naviják ve velikosti 4000 s převodem 5:1 je nejlepší. Lovit totiž budeme s jigovými hlavičkami (70 g až 120 g), nebo s magickým okem (100 g až 150 g).

Větší gramáže magických ok se nám neosvědčily, protože při zdolávání ryby s gramáží nad 200 g docházelo velmi často ke ztrátě ryby. Nástrahu z tlamy prostě vytřepala. Jako nástrahu obyčejně volíme twister v kombinaci bílá a červená.

REKLAMA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vlkouš rovněž neodolá nastražené filetě z tresky jednoskvrnné nebo tmavé. Při lovu na magické oko se nám osvědčilo přidat k jednoháčku ještě návazec pletenky zakončený trojháčkem.

Vlkouši jsou jako většina ryb norského moře nenasytní a nástrahu doslova zhltnou, další trojháček jim v chuti nezabrání. Nástrahu spustíme ke dnu do hloubky 20-30 m a pomalým pokyvováním špičky prutu s ní pracujeme, abychom nástrahu nezvedli více než 10 cm ode dna.

REKLAMA

Vlkouši jsou jako většina ryb norského moře nenasytní a nástrahu doslova zhltnou

Vlkouš je ryba opatrná i líná, která za nástrahou nevyjede hned několik metrů jako treska. Proto je úlovek mořské kočky klasickým pilkerováním spíše dílem náhody.

Záběr vlkouše je nezaměnitelný. Při pomalém zvedání špičky prutu pocítíte náhlé ztěžknutí. V tomto okamžiku nezmatkujte a nezasekávejte. Ryba nástrahu nejprve ochutná a teprve poté si ji začne rovnat v tlamě.

Je dobré tři sekundy počkat a teprve pak zaseknout. Stejně je to ale loterie. Několikrát se nám stalo, že ryba byla zaseknuta do horního patra, kde se nacházejí zuby – stoličky zuby, ale těsně pod lodí se nám vyháčkovala pouhým potřepáním hlavy do stran. Naopak správný zásek (tzv. do škraně) je přímý zásah. Pak o rybu nepřijdete.

Leoparda hledejte hlouběji

Strategie lovu leoparda je úplně jiná. Jedince v délce přes metr musíme hledat nejméně ve stometrových hloubkách.

Nástrahou bude nerezový švédský pilker (minimálně 800 g) se dvěma trojháčky. Prut 2,1 m, 300-800 g, cca 40 lbs. Tvrdší prut se nedoporučuje, obtížně byste rozeznali záběr z velké hloubky. Pro tento způsob lovu skvěle poslouží elektrický multiplikátor s kapacitou 300-350 m pletenky o nosnosti 50 kg a průměru 0,32-0,35 mm.

Pletenou šňůru zakončíme obratlíkem a pod obratlík navážeme vlasec (0,90 mm), který je vůči ostrým zubům leoparda odolnější než pletenka. Na pilker nedáváme maso, to by způsobilo vynášení nástrahy ode dna. A to nechceme. Tato ryba se totiž ukrývá na dně. Proto ji musíme hledat právě tam.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled