Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 16 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod

Mikronymfy (2): Vybavení k lovu

strunc 13. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

Mikronymfy jsou opravdu velmi malé přívlačové nástrahy, tomu musíme přizpůsobit i naši udici. Měli bychom tedy sáhnout po těch nejjemnějších prutech, které se používají například pro lov s marmiškou.

Text: Ivo Novák, foto: autor

K vedení nástrahy pomocí sbirulina se hodí delší pruty. Osobně bych se ale soustředil na pruty a vybavení pro lov ultra lehkou přívlačí. Aby bylo možné rozpoznat i nejjemnější záběry od opatrných a malých ryb, je třeba velice citlivé vybavení.

REKLAMA

mikronymfa

Radit jiným rybářům, který prut je nejlepší, si nedovolím. Je však třeba sáhnout po těch s nejnižší odhozovou zátěží. Neohrnujte nad nimi nos! To, co tyto jemné proutky vydrží, je někdy až k nevíře.

Není várka jako várka. Někdy prostě páni ve fabrice namíchají trochu jinou směs. A co uvaří, to se pozná až u vody

REKLAMA

Naviják od spolehlivé značky

K prutu patří naviják. Proutky váží zhruba okolo 100 g a tak je třeba volit naviják, který celou sestavu vyváží. Při přívlači je naviják vystaven námaze a tak je vhodné vybírat mezi značkami, které jsou vyhlášené svojí spolehlivostí a dobrým servisem. Mám rád navijáky s bojovou brzdou. Záleží ale na každém, na co si zvykl a co mu vyhovuje.

pstruh obecný potoční mikronymfa

K jemné prezentaci jsou zapotřebí jemné vlasce. Používám 0,10 a 0,12 mm, ale domnívám se, že 0,12mm vlasec je už na horní mezní hranici. Slabší vlasce nemám rád, ale při závodech určitě své uplatnění najdou. 

V kombinaci s jemným proutkem je, myslím, síla 0,10 mm ideální. Otázkou je, zda výrobce na cívce vlasce uvádí pravdivé údaje. To už si každý posuďte podle toho, jaký vlasec s oblibou používáte a kterému věříte. Není várka jako várka. Někdy prostě páni ve fabrice namíchají trochu jinou směs. A co uvaří, to se pozná až u vody.

Nestává se to často, nemělo by se to stávat vůbec, ale určitě mi dáte za pravdu, že někdy se prostě várka, která je ve stojanu v obchodě, nevyvede a vlasec vydrží mnohem méně.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled