Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 21 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 21 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod

Mikroplandavka. Zbraň na opatrné ryby

strunc 16. srpna 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Nápad vyrobit miniaturní plandavky se zrodil v jeho hlavě. A nezůstalo jen u nápadu. Svoji představu realizoval a ti, kteří měli možnost vyzkoušet jeho miniaturní plandavky, dnes už ví, že jde o velice účinnou nástrahu, která si brzy najde místo i na našem trhu.

Svůdné vrtění

S Pavlem jsem se setkal úplně náhodou v Letkově na rybníce u Vaška Rampicha. Přijel jsem sem testovat mikro twistery s plovoucí hlavičkou. Když mi Pavel ukázal svoje výrobky a předvedl mi, co umějí, nechal jsem se zlákat a na prut navlékl pomalu potápivé sbirulino, navázal karabinku a vytvořil metrový návazec z 0,12 mm silného vlasce.

REKLAMA

Z Pavlových zásob jsem si mohl vybrat jak plandavku, tak i umělou nástrahu. Volba padla na stříbrnou s oranžovými korálky a na háček jsem nasadil červeného gumového červíka.

Miniaturní plíšek se při tažení vodou otáčí a posílá záblesky do okolí. Nástraha sama o sobě skoro nic neváží a k nahození je třeba použít sbirulino. Pokud se červík na háček navlékl mimo osu, byl pohyb nástrahy ještě lákavější. Ta se ve vodě i s plandavkou velice svůdně vrtěla už při pomalém vedení. Pro ryby je taková nástraha něčím novým, neokoukaným a podle toho se také chovaly.

REKLAMA

Téměř na každé nahození záběr

Vytahovali jsme převážně siveny, ale povedlo se nám chytit i několik okounů a perlínů. Ideálním vedením nástrahy bylo krátké potažení špičkou prutu s pauzou na klesání nástrahy.

Záběry přicházely během pohybu nástrahy. Všechny ryby byly chyceny pěkně za okraj tlamky. Zkoušeli jsme různé barvy plandavek, ale největší úspěch slavily zlaté a stříbrné.

Měnili jsme i nástrahy na háčku. Z gumových červíků se rybám zamlouvala bílá, hnědá, zelená, oranžová a červená barva. Ještě lépe se nástraha chová při použití mikro twisterů.

Stačilo gumičku napíchnout na háček mimo osu a nástraha se vlnila jako miniaturní wobbler. Plandavka se dá vodit vodním sloupcem velice pomalu a i při takovém pohybu pracuje perfektně. Tím si získala moje sympatie.

Plandavky vítězí na celé čáře

Den rychle utekl a já si od vody odvážel několik plandavek, které mi Pavel věnoval, abych je vyzkoušel i na jiných revírech. Během dne jsem porovnával plandavky i s klasickými vláčecími nástrahami, ale plandavky vyhrály na celé čáře. Bez nich bych nachytal o polovinu méně ryb.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled