Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 9 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 20 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

Mostečtí školáci letos opět pomáhali řece Bílině

Marek iRybářství 24. dubna 2023 0 komentářů
vysazování ryb

foto: Severočeský územní svaz

ČRS a MRS

Severočeští rybáři vysadili ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol a žáky ZŠ do řeky Bíliny v Mostě další původní druhy ryb. Tentokrát šlo o 150 kg plotic a cejnů. Nechyběli ani okouni, pro zpestření dětem i několik kaprů, štika či sumec.

text: Marek Kožušník

S obnovou života ve dříve jedné z nejvíce znečištěných českých řek začali severočeští rybáři ve spolupráci s litvínovskou chemičkou v roce 2010.

REKLAMA

„Za dobu trvání tohoto ekologického projektu jsme vypustili do řeky Bíliny přes deset tun ryb v hodnotě jeden milion korun. Spolupracujeme rovněž s rybáři na Labi, kde jsou ryby vysazovány v těsné blízkosti výrobního závodu Spolana Neratovice,“ informuje Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

„Velice pozitivní je i vzdělávací charakter pro děti na Mostecku. Doufáme, že to bude mít i vliv nejen ve vztahu k řece, kde plave ‚ta jejich rybička‘, ale přírodě obecně, protože je známo, že sever Čech byl zvláště v minulosti poměrně negativně zasažen vlivem průmyslu,“ dodává pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.

REKLAMA

„Teď na jaře to bývá obvykle o něco méně ryb s ohledem na jejich dostupnost, více pak vysazujeme na podzim. Ovšem každý rok se jedná celkem o minimálně 500 kilogramů ryb,“ upřesňuje Skalský.

vysazování ryb
foto: Severočeský územní svaz

Další distribuce ryb proběhne podle Skalského ve středu 26. dubna s nadačním fondem Naše voda, v květnu bude stejný fond hradit distribuci lipana do Jizery na Malé Skále a Ohře v Žatci.

„V České republice asi není jiná podobná řeky, která by si v historii prošla tím, co Bílina. Na jejích březích leží množství velkých sídel, stejně jako průmyslových podniků. V minulosti se o Bílině hovořilo jako o mrtvé řece, což již naštěstí neplatí, kvalita vody se za poslední desítky let velice výrazně zlepšila a podařilo se do ní vrátit život, ač k lokálním problémům, především níže po toku, stále dochází,“ uzavírá Jan Skalský.

Není to ani měsíc, co po řece Bílině pluly ohromné chuchvalce pěny, nejspíš saponáty. K úhynu ryb v tomto případě naštěstí nedošlo.

vysazování ryb
foto: Severočeský územní svaz
kapr
foto: Severočeský územní svaz
okoun
foto: Severočeský územní svaz
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled