Za účasti mosteckých školáků vypustili severočeští rybáři do řeky Bíliny blízko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie 500 kilogramů ryb. Každoroční vypouštění ryb je součástí společného projektu systematického zarybňování.

text: Marek Kožušník

Celkové množství vysazených ryb dosáhlo již deseti tun v hodnotě jednoho milionu korun. Poslední tři roky se zarybňování účastní děti z místních základních škol, což přispívá k rozvoji poznávání přírody a k upevňování jejich vztahu k ní.

foto: Severočeský územní svaz

„Ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol vysazujeme do řeky Bíliny tento podzim dalších 500 kg ryb. Dnes při vysazování s dětmi ze ZŠ v Mostě nechyběla celá řada druhů, jako např. lín, štika, tloušť, okoun, candát, kapr, plotice, perlín a sumec,“ uvedl Jan Skalský, tiskový mluvčí Severočeského územního svazu.

„Věříme, že i díky podobným akcím si budou děti pamatovat, že v ní plave ta jejich rybka a budou se k ní podle toho chovat, protože řeka Bílina to nemá stále vždy lehké,“ dodal Skalský.

foto: Severočeský územní svaz

Podzimního vysazování nových ryb se zúčastnili žáci čtvrté třídy 11. Základní školy v Mostě. „Žákům jsme ukázali, jaké druhy ryb žijí v Bílině, jak jimi řeku zarybňujeme a proč to děláme. Před jejich zraky jsme vypustili část celého objemu a zbytek pak rybáři rozvezli po toku,“ popisuje Skalský.

„Za dobu trvání tohoto ekologického projektu jsme vypustili do řeky Bíliny přes deset tun ryb v hodnotě jeden milion korun. Spolupracuje rovněž s rybáři na Labi, kde jsou ryby vysazovány v těsné blízkosti výrobního závodu Spolana Neratovice,“ uzavírá Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

foto: Severočeský územní svaz

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu.